1706. Hogyan védekezzünk az almafalisztharmat ellen?
Az almafalisztharmat (Podosphaera leucotricha) fehér, lisztszerű bevonat a sarjhajtásokon, a leveleken, a virágokon és a fiatal terméseken. Hogyan védekezzünk ellene?
Az almafalisztharmat (Podosphaera leucotricha) fehér, lisztszerű bevonat a sarjhajtásokon, a leveleken, a virágokon és a fiatal terméseken. Hogyan védekezzünk ellene?
A ventúriás varasodás (Venturia inaequalis) élősködő a leveleket, virágokat és terméseket és a sarjhajtásokat egyaránt megtámadja. A levéllemezek mindkét oldalán koromszerű, különböző nagyságú foltok képződnek a virágokon, és a terméseken is. Az erősen fertőzött virágok és kis termések lepotyognak. A nagyobb terméseken különböző alakú és nagyságú szürkésfekete foltok találhatók, a termések torzulnak és megrepedeznek.
Az énekes madarak a legszorgosabbak a rovarkártevők biológiai szabályozásában. Énekesmadaraink közismert fajait, a nagy hollóktól kezdve a kisebb cinegéken át egészen a kicsi ökörszemig a legtöbb ember jól ismeri. Lássuk, mit tesznek kertünk növényeinek egészségéért!
A kínai boróka (Juniperus chinensis, syn. J. xpfitzeriana) hibrid eredetű fekvőboróka, a kínai és a nehézszagú boróka természetes kereszteződéséből származik. 2 méterig növő, szélesen elterülő cserje.
A Tiszafa 10-15 méter magas, tövétől tágas, szabálytalan koronájú fa vagy bokor. A fő dísze sötétzöld színű, örökzöld lombja. Piros termése a nyár második felében díszít.
A sárga viola valóban kétnyári dísznövény, elvirágzás után érdemes róla magot gyűjteni és saját magunknak palántát nevelni. Alábbi cikkeinkben bővebben olvashat a sárga violáról:
Ahhoz, hogy a leander gazdagon virágozzon, az idősebb fácskákat, bokrokat a tél végével kell visszametszeni. A fiatal növények azért szorulnak metszésre, hogy elágazzanak, koronát neveljenek. Ilyenkor ne sajnáljuk a csemetéket, minél erőteljesebben metsszük vissza a leandert, annál gazdagabban virágzik. Igaz viszont, hogy az erős metszés után a korai virágzás kissé későbbre tolódik.<p>Metszés után a vessző végén lévő rügyek hajtanak ki, ezt az ún. csúcsdominancia okozza, amely általánosan igaz a növényekre. Tehát ha a talajfelszíntől távol, csak a hajtás legvégét metszi vissza, a növény attól még nem lesz bokrosan elágazó, mert csak a legfelső 1-2 rügy fog kihajtani.
Abban a kertészetben mondták helyesen, ahol a vérszilva (Prunus cerasifera ´Nigra´ vagy ´Atropurpurea´) termését ehetőnek mondták. Sárga vagy piros színű, enyhén savanykás ízű gyümölcsöt terem, amiből kiváló kompót is készíthető. Edzett, igénytelen növény, akár sövény is nevelhető belőle. A legnépszerűbb virágzó díszfák (Prunus nemzetség)
Mivel a fű mindenképp napos helyre való, nem javasolnám fenyő alá, inkább a következő talajtakaró évelőket: <p>Vinca minor - Télizöld meténg <p>Vinca major - Nagy meténg <p>Geranium macrorrhizum - Illatos gólyaorr <p>Hypericum calycinum - Bőrlevelű orbáncfű <p>Helleborus sp.- hunyor <p>Hosta sp. -árnyékliliom
A "Macskajaj" (Coleus canina Hybride). egy egynyári díszcsalán. Nem csak a macskákat, hanem a kutyákat is távoltartja a védeni kívánt területtől pl. virágágyástól. Olyan aromaanyagokat tartalmaz, amelyet a négylábúak nem szeretnek. Mivel nagyon új nemesítésű fajta, könnyen lehet, hogy Magyarországon nem egyszerű a beszerzése. (De egyre gyakoribb a közismert dísznövényes csomagküldő szolgálatok termékei közt. egynyári növényről lévén szó, tavasszal rendelhető)