1711. Konyhakiállítás – Mindenkit megfőz!
Szeretné, ha konyhabútora Marilyn Monroe-t vagy egy párizsi látképet ábrázolna? Szívesen főzne együtt a legjobb éttermek konyhafőnökeivel? Régóta keresi a tökéletes robotgépet?
Szeretné, ha konyhabútora Marilyn Monroe-t vagy egy párizsi látképet ábrázolna? Szívesen főzne együtt a legjobb éttermek konyhafőnökeivel? Régóta keresi a tökéletes robotgépet?
Sokan az erős és széles spektrumú vegyszerek bevetése helyett azért szívesebben próbálkoznak kíméletes, természetes alapanyagú szerekkel a kártevők, és kórokozók elpusztítására. Ezért érdemes visszanyúlni nagyszüleink módszereihez, akik különböző növények főzeteivel próbálták elpusztítani kártevőket és megelőzni a fertőzéseket a kertben. Tegyük hozzá, hogy sikeresen. Lássunk néhány régi módszert!
Akinek kertje van, az egészen biztosan szeretne egy sziklakertet is. Bármily kicsi is, de legyen, mert a virágokkal, gyógy,-és fűszernövényekkel teli kis sziget nagyon feldobja a kertünk hangulatát. Vagy az előkertünkét. Lássunk hozzá!
A Goji bogyó gyógyhatásairól már írtunk. Akik ismerik, tudják, hogy szinte csodaszernek számít az egészségmegőrzés szempontjából. A Goji bogyóból készült termékek ugyan beszerezhetők a gyógynövény szaküzletekben, de a legjobb mégis a saját termés, vagyis ha a kertünkben is van ebből a csodás növényből.
A Gulan tulajdonképp nem más, mint egy cserépben nevelhető gyógyszer. Elég néhány levelét naponta teának, vagy salátába felhasználni, már érezhető a gyógyhatása. Mindemellett dekoratív kúszónövény a szobánkba, a télikertbe, a balkonra, vagy a teraszra.
A tölcsérjézmin (Diapladenia sp.) a napos, félárnyékos, meleget helyet, nedves talajt kedveli. Túl alacsony páratartalmú szobában levelei összesodródnak, virágai lehullanak. Érdemes kavicsrétegből párologtató felületet készíteni a cserepe köré, és azt locsolni, hogy a túl száraz levegőt elkerüljük.
A pálmaliliom nem igényes növény, nem jellemző rá a betegeskedés sem. Előfordulhat viszont, hogy az öntözéssel lehet valami gondja. Mint a kevés víz, de a túlöntözés is okozhat ilyen tüneteket. Az alábbi cikk alapján érdemes megvizsgálni a gyökérzetét, és átültetni ha szükséges.
A föld felszínén megjelenő penész valószínű, hogy a túlöntözés jele. Ezt elősegítheti, ha a talaj tömött, tápanyagban gazdag. A két öntözés között- főleg télen- érdemes hagyni, hogy a föld felső része kiszáradjon, s csak akkor locsolni. Az is segíthet, hogyha nem a talajra, hanem a növény alatti tálcába öntözünk.
A talajlakó kártevők ellen két készítmény engedélyezett, mégpedig a Basudin 10 G és a Diazinon 10 G rovarölő granulátumok, melyeknek ugyan az a hatóanyaguk (diazinon). Vetés vagy palántázás előtt egyszerűen a föld felszínére (vagy a komposztdomb felső rétegébe)kell szórni 5 g/nm adagban. Az említett készítmények hatása hosszú (2-3 hónap), ezért korai zöldségféléknél és korai burgonyában nem szabad őket alkalmazni. Télen a pajorok mélyebbre vándorolnak, ilyenkor nem érdemes ellenük védekezni, a tavaszi felmelegedéssel ők is feljebb húzódnak, akkor kell kiszórni a granulátumot.
Igen, valószínű, hogy a hirtelen levegőváltozás okozott egy kisebb sokkhatást a hibiszkusznak és a meleg miatt hullajtja el a leveleit. Ha visszametszve a padláson telelteti a virágot, majd jövő tavasszal ismét a szabadba viszi, akkor még erősebb és gazgagabban virágzó hibiszkuszbokrot remélhet.