1731. Melyek a dísznövényeinkre legkártékonyabb bogarak?
Nehéz a kiválasztásuk, mert több ezer fajból sokaknak a lárvája is kártékony növényeinkre, nem csak a kifejlődött egyede. Lássuk a leggyakoribb kártevő bogarakat!
Nehéz a kiválasztásuk, mert több ezer fajból sokaknak a lárvája is kártékony növényeinkre, nem csak a kifejlődött egyede. Lássuk a leggyakoribb kártevő bogarakat!
A barátcserje (Vitex agnus-castus) a verbénafélék családjába tartozik. Már az ókorban is ismerték a gyógyító hatását, és a termékenység istennőjének Hérának szentelték. Az ókori Rómában a szűziesség jelképe volt, szerzetesek hozták be Közép- Európába, mert a növény őrölt magját ették, hogy a cölibátusi fogadalmukat gond nélkül be tudják tartani.
Április van. Ilyenkor minden lelkes kertész igyekszik kiskertjében tölteni szabadidejét és a virágzó gyümölcsfákban gyönyörködik. Ahhoz, hogy a szépen virágba boruló fákon sok és egészséges termés teremjen, érdemes megelőző intézkedéseket tenni.
Ilyenkor áprilisban kelnek ki az áttelelő tarka szőlőmolyok lepkéi. Érdemes felmérnünk a kártevők mennyiségét, és ha szükséges, védekezni is. Lássuk, kik ezek a kártevők és mit kell tennünk, hogy ne károsítsák a szőlőnket!
A babarózsa is egyike a korán virágzó díszcserjéinknek, melyek még a lombfakadás előtt bontják szirmaikat.
Huzatos, fagyzugos területen valóban tud egy szélvédő fasor védelmet nyújtani a gyümölcsösnek, de ha van rá elég területe magam is valamelyik honos cserjénket vagy fánkat választanám a tuja helyett.
Ha az idős levelek végei sárgulnak, annak oka a túlöntözés vagy a túlzott mértékű tápoldatozás lehet. A fiatal levelek is sárgulhatnak a túlzott tápoldatozás miatt, de ha épp ellenkező a helyzet (tápanyagaban szegény a talaj), az is gondot okozhat.
Nehéz lenne itt az összes növényt felsorolni, inkább azt javaslom, hogy nézze meg az alábbi cikkünket. Ha ennél is több információra van szüksége, akkor a következő könyvet ajánlom: Kincses Ajtay Mária-Mérgező növények.
A kerti muskátli nem igazán tartozik a rovarűző növények közé, de a citromillatú muskátli (Pelargonium crispum, P.graveolens ) vagy illatos muskátli (P. fragrans) illatának valóban tulajdonítanak rovarűző hatást.
A képen látható növény egy kancsóka faj (Nepenthes sp.). Megfelelő fejlődéséhez trópusi körülményeket kíván, erre leginkább szobai üvegházak, vitrinek alkalmasak. A tűző napfényt nem viseli el, közepesen világos helyet igényel. <p>Ültetőközege legyen mindig nedves, de a pangó víz elvezetése mindig biztosítva kell hogy legyen. Átültetés során olyan savas kémhatású talajt kell biztosítani számára, amely jó vízgazdálkodású, fakéregdarabokat, tőzegdarabokat vagy tőzegmohát tartalmaz. <p> A kancsó alakú képződmény a lomblevélből jön létre, megfelelő körülmények között valósznű újra megjelennek az Ön növényén is. <p>A rovarfogó növényeket nem egyszerű hosszabb időn keresztül szobai körülmények között életben tartani, de némi kürölekintéssel hozzászoktathatjuk lakásunk körülményeihez.