1731. Melyek a dísznövényeinkre legkártékonyabb bogarak?
Nehéz a kiválasztásuk, mert több ezer fajból sokaknak a lárvája is kártékony növényeinkre, nem csak a kifejlődött egyede. Lássuk a leggyakoribb kártevő bogarakat!
Nehéz a kiválasztásuk, mert több ezer fajból sokaknak a lárvája is kártékony növényeinkre, nem csak a kifejlődött egyede. Lássuk a leggyakoribb kártevő bogarakat!
A barátcserje (Vitex agnus-castus) a verbénafélék családjába tartozik. Már az ókorban is ismerték a gyógyító hatását, és a termékenység istennőjének Hérának szentelték. Az ókori Rómában a szűziesség jelképe volt, szerzetesek hozták be Közép- Európába, mert a növény őrölt magját ették, hogy a cölibátusi fogadalmukat gond nélkül be tudják tartani.
Április van. Ilyenkor minden lelkes kertész igyekszik kiskertjében tölteni szabadidejét és a virágzó gyümölcsfákban gyönyörködik. Ahhoz, hogy a szépen virágba boruló fákon sok és egészséges termés teremjen, érdemes megelőző intézkedéseket tenni.
Ilyenkor áprilisban kelnek ki az áttelelő tarka szőlőmolyok lepkéi. Érdemes felmérnünk a kártevők mennyiségét, és ha szükséges, védekezni is. Lássuk, kik ezek a kártevők és mit kell tennünk, hogy ne károsítsák a szőlőnket!
A babarózsa is egyike a korán virágzó díszcserjéinknek, melyek még a lombfakadás előtt bontják szirmaikat.
Tisztelt Mátyás László! Ezeket a fajtákat oltással lehet elérni. Egy alap kecskefűzfára (Salix caprea) oltanak és azért lesz csüngő, nevelni nem lehet. A csüngőből a Salix caprea "cilmanrock" és a Salix caprea "pendula" ami kapható.
A növény magyar neve vitorlavirág. A növényről többet a következő cikkünkben olvashat: Spatifillum (Spathiphyllum hibridek) Ha oldalunkon a keresőbe beírja a vitorlavirág nevet, akkor az Édenkertész rovat válaszai között további értékes gondozási tippeket olvashat a növényről. Vitorlavirág Édenkertész cikkek
Kedves Ernő! Cseresznyelégy ellen csak valamilyen érintő hatású rovarölő szer hatásos a kifejlett legyek ellen. A permetezést pontosan kell időzíteni, mert a legyek a zsendülő, zöld cseresznyére teszik a tojásukat, és ha a nyű már berágta magát, már nem lehet mit tenni. Segítséget jelent az időzítéshez a rajzás nyomon követése az erre a célra kapható sárga, ragacsos lapokkal. A rajzáscsúcs (tömeges megjelenés) idején kell permetezni (általában sziromhullás után lehet kezdeni), egy hét múlva ismételni. Továbbra is figyelni kell a ragacslapot! Alkalmas szerek: Decis 2,5 EC, Karate 2,5 WG rövid élelmezési várakozási idejük miatt. A keserű mandula egy ilyen fajta, eredetileg a marcipán készítésénél használják. Fogyasztani nemcsak a keserű íze miatt nem ajánlott, hanem mert nagyobb mennyiségben igen mérgező. Ízét az ún. amigdalin adja, ami egy ciánglikozid, mérgező! Üdvözlettel: Növényorvos
Az ágakon zuzmók telepedtek meg. Ez nem káros a fára nézve, de ha nagy mennyiségben vannak jelen, érdemes drótkefével óvatosan lekapargatni, mert vizet von el a kéregből. Üdvözlettel: Növényorvos
Ha a mohának kedvező feltételek vannak (nedves, árnyékos környezet), akkor ismétlődő probléma áll fent. Léteznek olyan szerek (műtrágyák, gyomirtók) melyek a pázsit közül kipusztítják a mohát, de úgy gondolom, hogy a viakolor fugái közül egyszerűbb mechanikus úton (erős szárú söprű, kefe, stb használatával) eltávolítani.