1731. Melyek a dísznövényeinkre legkártékonyabb bogarak?
Nehéz a kiválasztásuk, mert több ezer fajból sokaknak a lárvája is kártékony növényeinkre, nem csak a kifejlődött egyede. Lássuk a leggyakoribb kártevő bogarakat!
Nehéz a kiválasztásuk, mert több ezer fajból sokaknak a lárvája is kártékony növényeinkre, nem csak a kifejlődött egyede. Lássuk a leggyakoribb kártevő bogarakat!
A barátcserje (Vitex agnus-castus) a verbénafélék családjába tartozik. Már az ókorban is ismerték a gyógyító hatását, és a termékenység istennőjének Hérának szentelték. Az ókori Rómában a szűziesség jelképe volt, szerzetesek hozták be Közép- Európába, mert a növény őrölt magját ették, hogy a cölibátusi fogadalmukat gond nélkül be tudják tartani.
Április van. Ilyenkor minden lelkes kertész igyekszik kiskertjében tölteni szabadidejét és a virágzó gyümölcsfákban gyönyörködik. Ahhoz, hogy a szépen virágba boruló fákon sok és egészséges termés teremjen, érdemes megelőző intézkedéseket tenni.
Ilyenkor áprilisban kelnek ki az áttelelő tarka szőlőmolyok lepkéi. Érdemes felmérnünk a kártevők mennyiségét, és ha szükséges, védekezni is. Lássuk, kik ezek a kártevők és mit kell tennünk, hogy ne károsítsák a szőlőnket!
A babarózsa is egyike a korán virágzó díszcserjéinknek, melyek még a lombfakadás előtt bontják szirmaikat.
Kedves István! Réztartalmú szer a Cuproxat, Champion, Nordox amely alkalmazható almatermésűeknél, csonthéjasoknál baktériumos és gombás betegségek, levélfodrosodás, tafrina ellen. Vegetációs időszakban a gyümölcs rézérzékenységét figyelembe kell venni a perzselés elkerülése végett (Golden és világos héjú fajták) a bordói lé használatánál is. A leghatásosabb a felszívódó szer - Score - kétszeri kezeléssel. Őszibaracknál az első zöld levelek megjelenésekor védekezni kell, olyan kontakt szerrel (pl Bravo) ami maximális biztonságot ad a legelső fertőzések ellen. A felsorolt szerek mind széles területen alkalmazhatóak (lisztharmat ellen nem). További jó munkát kívánok!
Kedves V Györgyi! Ahogy Ön is írta, a borostyán a földben található gyökerein keresztül veszi fel a táplálékot, pl. a fagyönggyel ellentétben, így közvetlenül nem károsítja a fát. Ritkán fordul csak elő, hogy a fát körülvevő gyökérzet körül annyira szétterjeszkedik, hogy hatással legyen a fára. Sőt, a borostyánt egyre gyakrabban használják a felkopaszodott fák díszítésére. Kapcsolódó cikkünk: A borostyán (Hedera Helix)
Kedves Kérdező! Az angyaltrombitát a teljes visszametszés után a kihajtó hajtásokat glifozát tartalmú növényvédő szerrel, 2-3 alkalommal, a csomagoláson feltüntetett maximális dózissal le kell kezelni. Hatás fokozására és a környezetben lévő védendő növények védelmében 3 % Agrol Plus hozzáadása szükséges. A hatékonyság növelhető a totális gyomirtó szer lombra kenésével (pl. szivacs, vagy egyéb jó nedvszívó anyaggal, ecsettel). Az angyaltrombita helyett bármely kúszónövény ültethető (pl. kúszó loncok, lila akác, futó rózsa, vagy bármely évelő kúszónövény. Ügyelni kell azonban a folyamatos ifjításra, 3-4 éves növényi részek visszametszése. Üdvözlettel: Növényorvos
Kedves hompolygo! Az encián szaporítása nem nehéz. A levágott friss hajtásokból, kb. 10-20 cm-es dugványt kell készíteni és egy cserépbe egymás mellé el kell dudványozni őket. A párás levegő nagyon fontos a dugványoknak, illetve, hogy közvetlenül ne nagyon érje napfény. 4-6 hét elteltével el is lehet őket ültetni, mert már eléggé meg fognak erősödni.
A meggyfák metszésével kapcsolatosan kérem olvassa el alábbi cikkünket. Ha a cikk nem adott kielégítő választ, akkor kérem írja meg, hogy pontosan miről szeretne több információt: A meggyfák metszése