1731. Melyek a dísznövényeinkre legkártékonyabb bogarak?
Nehéz a kiválasztásuk, mert több ezer fajból sokaknak a lárvája is kártékony növényeinkre, nem csak a kifejlődött egyede. Lássuk a leggyakoribb kártevő bogarakat!
Nehéz a kiválasztásuk, mert több ezer fajból sokaknak a lárvája is kártékony növényeinkre, nem csak a kifejlődött egyede. Lássuk a leggyakoribb kártevő bogarakat!
A barátcserje (Vitex agnus-castus) a verbénafélék családjába tartozik. Már az ókorban is ismerték a gyógyító hatását, és a termékenység istennőjének Hérának szentelték. Az ókori Rómában a szűziesség jelképe volt, szerzetesek hozták be Közép- Európába, mert a növény őrölt magját ették, hogy a cölibátusi fogadalmukat gond nélkül be tudják tartani.
Április van. Ilyenkor minden lelkes kertész igyekszik kiskertjében tölteni szabadidejét és a virágzó gyümölcsfákban gyönyörködik. Ahhoz, hogy a szépen virágba boruló fákon sok és egészséges termés teremjen, érdemes megelőző intézkedéseket tenni.
Ilyenkor áprilisban kelnek ki az áttelelő tarka szőlőmolyok lepkéi. Érdemes felmérnünk a kártevők mennyiségét, és ha szükséges, védekezni is. Lássuk, kik ezek a kártevők és mit kell tennünk, hogy ne károsítsák a szőlőnket!
A babarózsa is egyike a korán virágzó díszcserjéinknek, melyek még a lombfakadás előtt bontják szirmaikat.
Tisztelt T. Bara! A növényen látható repedés lehet mehanikai sérülés során megtelepedett gombák, és baktériumok kárképe (ezek együttese okozza). A képen a növény ezet a sérülést kaluszosodva kezdi benőni ( a seb begyógyul). A folyékony bűzös váladék pedig a baktériumos fertőzés eredménye. Érdemes lenne a fát réz tartalmú szerrel - Bordoi lé, Rézoxiklord lepermetezni. A permetezés előtt a növny elhaltrészeit levakarni levágni, megtisztítani és permetezés után Fagéllel le sebkezelni (bekenni a teljes felületet). Jó kertészkedést! Üdvözlettel: Mezős Balázs kertészmérnök növényvédelmi szakmérnök www.aleonkert.hu
Üdvözlöm! A datolyaszilva (vagy kakiszilva) metszését, csak ha nagyon muszáj -koronaritkítás céljából- végezzük! Nem szereti a metszést! A magról nevelt példányok később virágoznak, a szemzett példányok előbb, de néhány évig nem virágoznak, amíg még csemeték. Fontos, hogy kétlaki növény, van hím ivarú és női ivarú növény is, a virágok különböznek. A gránátalma esetében is csak ritkító metszést javaslok, tavasszal. Néhány évesen már virágzik!
Tisztelt Hagara Marianna! A tündérrózsát tőosztással, és magvetéssel lehet szaporítani. A magvetést meleg helyen bent lehet elkezdeni tőzeg és homok keverékébe. A tőzeghomok keverékét egy kis konténerbe cserépbe tegyük bele és abba a magot kb 1-2cm mélyen. Fontos hogy a cserép 2-3cm-es vízben folyamatosan álljon, biztosítva a folyamatos nedvességet a mag csírázásához, a vizi növénynél. A kis levelek megjelenésével a növény körül fokozatosan lehet növelni a víz nagyságát 3cm-ről, az egészen elmerülésig. Jó kertészkedést! Üdvözlettel: Mezős Balázs kertészmérnök növényvédelmi szakmérnök www.aleonkert.hu
Üdvözlöm! A képen egy rákvirág van (Aglaonema). A gondozása nagyon egyszerű: hetente kétszer öntözze, nyáron hetente-két hetente tápozza és napos-félárnyékos helyre tegye.
Üdvözlöm! A képeket külön kaptam, de azon látok egy valóban agglegénypálmát (Zammioculcas zammifolia), a kis duggványok, egy bunkólilom (Cordyline terminalis) mellé vannak ültetve. Szerintem át kellene ültetni a növényeket és tápozni, mert eléggé tápanyag hiányosnak tűnnek.