171. Hogyan gondozzuk a földiepret? - 2. rész
Olyan eper palántákat vegyünk, amelyek még nincsenek cserépben, ezzel pénzt takarítunk meg, és könnyebben el lehet ültetni őket.
Olyan eper palántákat vegyünk, amelyek még nincsenek cserépben, ezzel pénzt takarítunk meg, és könnyebben el lehet ültetni őket.
Ahhoz, hogy minél hamarabb élvezhessük a kertünk színeit és illatait, vegyünk fiatal vagy kétéves palántákat tavasszal és ültessük el őket egyenesen a kertbe.
A beltéri kertészkedés az egyik legkönnyebb és legötletesebb módja annak, hogy a gyümölcsökön és a zöldségeken spóroljunk.
Egyes növényeket igen nehéz vetőmagból termeszteni, feltéve, ha nincs egy jókora tapasztalat a hátunk mögött. Cikkünkből számos ötletet kaphat beltéri kertészkedéshez. Nézzük meg, hogy milyen zöldségeket érdemes magról szaporítani, és melyeket palántázással.
Sokan a beltéri veteményest praktikus okok miatt kívánják létrehozni, de vannak olyanok is, akik a lakás arculatát akarják megszépíteni vele. A legjobb módja a panellakások megszépítésének, egy kis édenkert létrehozása növények és virágok ültetésével.
A büdöske vagy más néven bársonyvirág (Tagetes sp.) valóban rendelkezik ilyen tulajdonsággal, mivel illóolaja olyan anyagot tartalmaz amely elűz számos káros baktériumot, férget, gombát, egyéb talajlakó kártevőt és a gyümölcsfákat is védi levéltetű-inváziótól. Emiatt gyakran ültetik konyhakertbe is. Főleg paradicsommal és uborkával összeültetve ajánlott. Díszíti a spenót és saláta sorokat.
A golgotavirág (Passiflora) nemzetség több faját is termesztik nálunk mint szobanövényt, ezért pontosan nem válaszolhatok arra a kérdésére, hogy ehető-e az Önnél termőre fordult növény. <p> Az biztos, hogy az ízletes golgotavirágot (Passiflora edulis) a tópusokon ehető gyümölcse miatt termesztik. E fajnak a gyümölcséből kiszedett magvakat el lehet vetni, ahogy a a kék-fehér virágú kék golgotavirág (Passiflora caerulea) magjait is.
Hűvös, csapadékos időben sajnos számítanunk kell a paradicsom legveszedelmesebb betegségének megjelenésére: ez a paradicsom fitoftórás betegsége, melyet paradicsomvésznek is neveznek. A vegyi védekeznek csak a betegség megjelenése előtt van eredménye: kontakt szerek közül kaptán, mankoceb tartalmú, szisztemikus szerek közül benalaxil, efozit hatóanyagú szerekkel kell május végétől kezelnünk a töveket.
A követekező cikk az idei évben járványszerűen elszaporodó fitoftóra gomba kártételéről szól. Valószínű, ez okozhatja az Ön kertjében is a gondot.
A Solanum muricatum nemcsak ausztrál dinnyebokor néven ismert, használják még a tojásdinnyét, a dinnyefát, körtedinnyét is. Rokonságban van a padlizsánnal, a burgonyával és a csucsorral. Ahhoz, hogy sokáig éljen, a földjét mindig tartsa enyhén nedvesen. Tegye meleg és világos helyre. Biztosítson neki magas páratartalmat. A dinnye a burgonyafélék családjába tartozik (csakúgy mint a paradicsom vagy a paprika), így jól hasznosítja a ló-, sertés- és juhtrágyát, de gazdaboltokban kapható műtrágyát is használhat (de megfelelő a virágos növények számára összeállított tápoldat is). Télen alacsony hőmérsékleten, lehetőleg világos helyen, visszafogott öntözés mellett a leanderéhez hasonló módon teleltetheti, de megoldható szobában is. Ez utóbbi esetben könnyen megnyúlhat a magas hőmérséklet miatt. Második évben késő tavasszal ki lehet ültetni szabadföldbe, tápanyaggal kifejezetten jól ellátott, morzsalékos talajba. A tápanyaggal és sok vízzel ellátott növények ehető termésekkel ajándékoznak meg minket akár már az első évben is, és jó néhány maggal, melyekből új növényeket szaporíthatunk. További információ: Frei Ferenc, Pálmaliget Kertészet http://www.palmaligetetmagyarorszagnak.com/