1806. Földünk 15 legszebb virága
A számtalan tetszetős virág közül nehéz kiválasztani az első helyezetteket. Mi most mégis megpróbáljuk, bár a listánk erősen szubjektív... Íme!
A számtalan tetszetős virág közül nehéz kiválasztani az első helyezetteket. Mi most mégis megpróbáljuk, bár a listánk erősen szubjektív... Íme!
A technika legutolsó vívmányainak köszönhetően, az utazási lehetőségek növekedésével, a világ egyre közelebb kerül hozzánk. Az az idő, amikor hónapokig vagy hetekig utaztunk egyik kontinensről a másikra már rég lejárt és a felmenőink korából való kalandos felderítők is eltűntek. Ha viszont pénzünk és időnk van, akkor elmehetünk olyan történelmi helyekre, ahova a modern világ még nem ért el, hogy megváltoztassa ott az élővilágot és az emberi kultúrát. A régi bányavárosok, óceánok közepén levő szigetek megőrizték a régmúlt idők hangulatát. Lássuk, melyek is a legelszigeteltebb helyek a világon.
Napjaink legfenyegetőbb betegségei közé tartoznak a bőrfelszínen kialakuló daganatos megbetegedések, vagy egyéb kóros elváltozások, melyeknek részben a káros napsugarak, részben pedig genetikai tényezők lehetnek az okozói. A rosszindulatú bőrdaganatok közül a melanoma a festékes anyajegyekből, vagy az ép bőrről is kiindulhat, de kellő óvatossággal és megelőzéssel csökkenthetjük a kialakulás kockázatát.
Az őszi pályázat elérkezett folytatásához! 2010 májusában arra kérték a játékosokat, hogy fényképezzék le kertjüket, és küldjék meg egy rövid leírás kíséretében. És most jöhet a folytatás...
A lisztharmat fertőzés során a károsodás nagy mértékű, hisz a felületi sejtek elhalásának következtében a fertőzött részek szürkészölddé válnak, csökken a sarjhajtások és a levelek növekedése, amelyek torzulnak, majd el is száradnak. Nagyon fontos a megelőzés, de ha már megvan a baj, akkor lássuk, mit kell tennünk, hogy megmenthessük növényeinket!
A kártevők azonosítása összetett feladat. Nemcsak a károsító leírása szükséges, ismerünk kell a tüneteket és a gazdanövényt is. <p>Olvasónk elmondása alapján az egyik kártevő valószínűleg tripsz. Kártétele felismerhető a levélen található ezüstös szívásnyomokról, illetve az ürülékcsíkokról. Ellene deltametrin vagy dimetoát hatóanyagtartalmú szerrel tudunk védekezni. <p>A "miniatűr fehér kukacok" mikroszkópikus nagyságú talajlakó fonálférgek. A gyökéren kialakuló nagy, parás megvastagodások fellépésének biztos jelei. Sajnos, ilyenkor nincs más megoldás, mint a növény azonnali megsemmisítése. A későbbiekben csak fertőtlenített földkeveréket használjunk.
A levél színén élénksárga folt virít, a levél fonákán pedig kidudorodó, sallangos spóratartók jelennek meg. A tünetek egyértelműek, itt a körterozsda nevű gombabetegségről van szó. Tessék a lehullott leveleket összegyűjteni és elégetni, lombhullás után pedig megpermetezni a fát bordói lével vagy Champion, Rézoxiklorid, Dithane, Rubigan előírásos töménységű oldatával.
Amennyiben sövényt szeretne kialakítani a smaragd tujából, akkor annak a javasolt ültetési távolsága 80-120 cm. <p>Első években nem kell metszeni, csak amikor már az egyes növények összeborultak. Később, évente kétszer: késő tavasszal és kora ősszel lehet nyírni a sövényt. Arra kell csak külön figyelni, hogy nyírás közben nem menjünk a leveles zónánál beljebb, mert nem biztos, hogy újra kihajt. Oszlopos fajtájú tujákból nyírás nélkül is egyenes sövényfal nevelhető.
Az ősz és a tavasz egyaránt alkalmas időpont a növények átültetésére, ősszel arra kell figyelni, hogy ne tél elején tegyük ezt, hogy legyen a növényeknek idejük a meggyökeresedésre a téli fagyok beállta előtt. Fontos, hogy növényenként a helyes talajtípust válasszuk.
A ragacsos kicsapódások oka mindenképpen a hibás öntözés. Ez lehet túlöntözés és gátolt vízelvezetés egyaránt. Nagy valószínűséggel, amennyiben agyagcserépben van a növény, annak oldalán is megjelenik a zöldes, barnás nyálka. <p>Az öntözővíz felforralása kifejezetten előnyös, hiszen a szobanövények számára is jobb, ha lágy vizet kapnak. A leírt problémára önmagában azonban nem jelent megoldást. Helyette lazítsuk fel a talajt vagy ültessük át növényünket, és csak annyi vizet pótoljunk, amennyi fedezi szobanövényünk igényét.