181. Mikor kell metszeni az aranyvesszőt (aranyesőt)? Elmondjuk
Az aranyvessző (aranyeső) a tavasz egyik hírnöke. Egy igénytelen cserje, de a metszést és jó földet rengeteg virággal hálálja meg.
Az aranyvessző (aranyeső) a tavasz egyik hírnöke. Egy igénytelen cserje, de a metszést és jó földet rengeteg virággal hálálja meg.
Az üvegház tökéletes hely a mohó kertészek és a válogatós növénygyűjtők számára. Egész évben termeszthetünk növényeket, zöldségeket, gyümölcsöket ebben a szabályozott környezetben, anélkül hogy aggódnunk kellene a kinti éghajlatért vagy a túl sok kártevőért.
A kínai jázmin (Jasminum Mesnyi) az olajfafélék (Oleaceae) családjába tartozó cserje. Sárga virágaival díszítik a kertünket már kora tavasszal. Nézzük, hogy hogyan lehet nekünk is szép kínai jázmin cserjénk.
A Ruellia az akantusz-félék (Acanthaceae) családjába tartozó változatos színű cserje. Ez a Brazíliából származó cserje kiválóan fejlődik a jó minőségű, általános virágföldben, és nem igényel különösebb gondozást, gyakorlatilag bárki nevelheti.
A lampionliliom (Sandersonia aurantiaca) egy sárga virágú növény, amely Dél-Afrikából származik. Jóllehet az európai éghajlat eltér eredeti élőhelyének az éghajlatától, de itt is nevelhető egy kis gondozással és türelemmel.
A magnólia (másnéven liliomfa) nem annyira a talaj ph értékére érzékeny, hanem inkább a talaj kötöttségére. Helyes lépés volt a tőzeges talajújítás, mivel ez a növény nagy vízigényű és ezt a vízigényt csak laza, humuszos talaj segítségével lehet biztosítani.<p> Mivel kényes növény, ezért csak szélvédett és meleg helyre szabad ültetni. A kezdvezőtlen helyet csak a késői virágzású fajok viselik el. Virágrügyei nagyon érzékenyek. A virágás elmaradásának oka véleményem szerint a helyben keresendő. Nagy vállalkozás, de talán érdemes lenne máshová ültetni a növényt.
Az Aloe nemzetségbe számos faj tartozik. Ezek örökzöldek, levélrózsás fák, cserjék, évelők és kapaszkodó kúszónövények. Erősen fagyérzékenyek, csak 7-10 fokot tűrnek el. Tehát mindenképpen vigyük őket be a lakásba, de olyan helyiséget válasszunk, ahol a hőmérséklet nem emelkedik 10 ˚C fölé.
A nagy koronát fejlesztő fák sok gondot okozhatnak a keskeny előkertben, ezért ide inkább kistermetű díszfát vagy törpe gyümölcsfát ültessen, mert amikor a fa kiterebélyesedik, akkor csak az ágak meg-megismételt amputálásával lehet megelőzni, hogy ne károsítsák a környezetüket. <p>Az előkertbe inkább többféle, de nem termetes növény való, tavasztól őszig, mindig legyen benne valami kiemelkedően szép, virágzó bokor, amely legalább egy pillanatra felhívja magára az arra haladó járókelők figyelmét. Az ablak elé semmi esetre se ültessenek nagyra növő, örökzöld fát vagy cserjét, mert az télen elfogja a kevés fényt is a szobától.
Sajnos a kertjéről küldött fotóját nem lehet rendesen látni, ezért annak elrendezésében nem tudok tanácsot adni. Ha kicsit vastagabban húzná meg a vonalakat és sötétebb tollal írna, akkor talán jobban látható lenne. Gyermeke miatt olyan fajokat válogattam, melyek nem tövisesek.<p>Magas cserjék: aranyvessző, orgona, nyáriorgona, gyöngyvessző, viráglonc.<br>Alacsony cserjék: gyöngyvirágcserje, hóbogyó, cserjés pimpó. <br>Néhány örökzöld faj: puszpáng, törpelonc, babérmeggy, örökzöld mirtuszlonc.
Ha kertjét olyan növényekkel szeretné beültetni, amelyek díszítőértékükön túl a madarakat is vonzzák, akkor a következő növényeket javasolnám, figyelembe véve az Ön által leírt talajtípust is. <p>A madarak többek között a fekete eperfa, fehér eperfa, egybibés galalgonya, kétbibés galagonya, madárbirs, tűztövis, kökény, fekete bodza, húsos som termését kedvelik. <p>Számos faj biztosít fészkelési lehetőséget számukra. Közülük én most csak párat emelnék ki pl. közönséges fagyal, mogyoró, borbolya-fajok, ostorménfa.<br>Figyelmébe ajánlom a témához kapcsolódó cikkeinket.