181. Mikor kell metszeni az aranyvesszőt (aranyesőt)? Elmondjuk
Az aranyvessző (aranyeső) a tavasz egyik hírnöke. Egy igénytelen cserje, de a metszést és jó földet rengeteg virággal hálálja meg.
Az aranyvessző (aranyeső) a tavasz egyik hírnöke. Egy igénytelen cserje, de a metszést és jó földet rengeteg virággal hálálja meg.
Az üvegház tökéletes hely a mohó kertészek és a válogatós növénygyűjtők számára. Egész évben termeszthetünk növényeket, zöldségeket, gyümölcsöket ebben a szabályozott környezetben, anélkül hogy aggódnunk kellene a kinti éghajlatért vagy a túl sok kártevőért.
A kínai jázmin (Jasminum Mesnyi) az olajfafélék (Oleaceae) családjába tartozó cserje. Sárga virágaival díszítik a kertünket már kora tavasszal. Nézzük, hogy hogyan lehet nekünk is szép kínai jázmin cserjénk.
A Ruellia az akantusz-félék (Acanthaceae) családjába tartozó változatos színű cserje. Ez a Brazíliából származó cserje kiválóan fejlődik a jó minőségű, általános virágföldben, és nem igényel különösebb gondozást, gyakorlatilag bárki nevelheti.
A lampionliliom (Sandersonia aurantiaca) egy sárga virágú növény, amely Dél-Afrikából származik. Jóllehet az európai éghajlat eltér eredeti élőhelyének az éghajlatától, de itt is nevelhető egy kis gondozással és türelemmel.
A sombokor alig igényel gondozást, a téli hideget is jól tűri. A napos helyet kedveli, árnyékban nem terem gyümölcsöt és nem is nagyon nő. Jó talajt igényel, ezért meg kellene trágyázni. Ne vágja ki! Ha elég fényt kap és a talaja is jó, magához fog térni!
Nagyon ritka, hogy díszcserjét magról neveljenek, sokkal elterjedtebb a dugványról való szaporítás, ezért faiskolákban is csak kisebb-nagyobb előnevelt példányi kaphatók a vérborbolyának is. Javasolom, hogy vegyen 1-2 példányt és a friss hajtásokból készítsen saját dugványokat.
Azt a fenológia stádiumot, amikor a lombhullató fák, cserjék leveleiket már elvesztették, és nyugalmi állapotban vannak, a szakma NYUGALMI IDŐSZAK-nak nevezi. Ezalatt élettevékenységet nem folytatnak.
Leginkább a leveleiről lehet megkülönböztetni a két növényt: A homoktövis (Hippophae rhamnoides) az ezüstfafélék (Eleagnaceae) családjába tartozik, kétlaki, lombhullató, jelentéktelen (szél által megporzó) virágú cserje, amely csak akkor hoz termést, ha hím és nő jellegű bokrokat telepítünk egymás közelébe. Megnyúlt ezüstbarnás levelei, tövisei és piros bogyós áltermései vannak. A homoktövis termése nemcsak ehető, hanem igen magas C-vitamin-tartalmú, A tűztövis (Pyracantha coccinea) a rózsafélékkel rokon, dúsan, álernyőben álló virágai és vörös áltermései vannak. Értékes díszcserje, örökzöld levelei és dúsan álló termései, valamint tüskés ágai miatt kitűnő sövénynek számít.
Én 1 méternél nagyobb növényt senkinek nem javasolok, hogy vásároljon, ugyanis egyrészt minél nagyobb a növény annál drágább, cserébe viszont annál rosszabbak a megmaradási esélyei. A fa és örökzöld az épülettől 3 méterre a cserje 2 méterre telepíthető, így ha nő is, nem okoz kárt az épületben és az öntözése is megoldható. (A smaragd tuja -ha sövényt szeretne belőle - például egymástól 80 cm-re ültetve gyönyörű sövénnyé növi majd ki magát.) Ha 1,5 méternél alacsonyabb sövény, bokor a telekhatártól 0,5 méter, épülettől 2,0 méterre ültethető Ha 1,5 méternél magasabb sövény, bokor és 4,0 méternél alacsonyabb fa a telekhatártól 2,0 méter, épülettől 3,0 méter