2126. Tarts otthon Costust!
A Costus a gyömbérfélék (Zingiberaceae) családjába tartozó évelő növény. Nagyra megnő így gondoskodni kell számára megfelelő helyről. Színes virágai miatt tartják, amelyek harang alakúak, és akár 20 cm-re is megnőhetnek.
A Costus a gyömbérfélék (Zingiberaceae) családjába tartozó évelő növény. Nagyra megnő így gondoskodni kell számára megfelelő helyről. Színes virágai miatt tartják, amelyek harang alakúak, és akár 20 cm-re is megnőhetnek.
Ki ne szeretné nyáron a főtt kukoricát?! Még finomabb, ha a kertben termett kukoricából készítjük. Mutatjuk, hogyan érdemes kiskertben kukoricát termeszteni!
A kamélia (Camellia) a teafélék (Theaceae) családjába tartozik. Különlegessége az, hogy télen virágzik, amikor más virágok nyugalmi időszakukat élik. Az első részből megtudhattad, hogy milyen módokon lehet szaporítani most pedig kiderül, hogy milyen problémák adódhatnak a kamélia nevelése során. Második részünkben a kamélia gondozásával kapcsolatos problémákról írunk.
A nőstény lepke (Lepidoptera) jól elrejti a gubóját, majd elpusztul maga után hagyva a bábokba rejtett tojásait. A zsákhordó lepkefélék (Psychidae) orsó alakú gubókat hagynak a fákon, és a cserjéken országszerte. Több mint 128 féle növénnyel táplálkoznak. Lássuk, hogy melyek azok a növények, amelyeket károsíthatnak!
A boróka, a galagonya és a birs levelein és ágain képződő rozsdagombák, olyan betegségek, amelyeknek két gazdatestre van szükségük teljes életciklusuk kitöltéséhez. Lássuk, hogy melyek a rozsdagomba tünetei és, hogy hogyan védekezhetünk ellene.
Kedves Éva, biokertészeti módszer a szódabikarbóna alkalmazása lisztharmat ellen, egy lapos evőkanál szódabikarbóna két liter vízben feloldva kiváló permetezőszer.
Kedves Ágnes, nem tudom, hogy az igényeinek megfelelően tartja-e, ezér tinkább leírjuk: Datolyaszilva öntözése Főképp az ültetés utáni években bőségesen, de nagyobb korban is meghálálja a sok öntözést nagyobb és több gyümölccsel. Táplálása Ültetéskor a gödör aljára szerves trágya. Legjobb az érett marhatrágya. Később csak ősszel, beöntözéssel juttassunk tápanyagot a növénynek. Kártevője hazánkban nem ismert. Vírusra, gombabetegségekre nem érzékeny. Valódi biogyümölcsként nevelhető. Vegetációs időszakban, a nitrogénben gazdag tápoldat gyümölcshulláshoz vezethet. Dézsában is kitűnően tartható. Néhány jó tanács Célszerű datolyaszilva fánkat az első 2-3 évben takarni. A szabadgyökerű növények rosszul viselik az átültetést, lehetőleg konténeres növényt vásároljunk. Nyár közepén, amikor a gyümölcsök dió nagyságúak -a fa fálogat- ledob egy csomó termést, ez természetes folyamat. Az Olaszországból (főleg középről) behozott csemeték sokkat fagyérzékenyebbek, mint a hazai magból kelt, hazai fáról oltott növények. Még néhány jótanács a datolyaszilváról: Ősszel érik a japán kakiszilva vagy datolyaszilva - érdemes megkóstolni! Szabad-e metszeni nyár végén, ősszel a fügét, kivit, datolyszilvát? Datolyaszilva, gránátalma nem terem, mi lehet a gond?
Tisztelt Csereklyéné Zsóka! A képen a bogyók elszíneződése és deformációja, sajnos vírusos vagy mikoplazmás betegségre utal, mely lehet vírust hordozó rovar pl atka, kabóca, és levéltetű kártétele. A növények sajnos vírussal fertőzödtek, annak ellenére, hogy a gomba betegségekkel szinte ellenálló fajtáról van szó. Védekezés hogy a rovarok ellen jobban védekezünk pl Mospilan, Actara, Karathe, nevű rovarölő szerekkel valamint a metszés után lemósó permetezést nem hanyagoljuk el. A beteg növényeket az előírás szerint el kell távolítani, mert fertőzőek, és a gyümölcsük nem lesz élvezhető. Helyettük új és megbízható vírus mentes szaporító anyagot kell beszerezni, és a kert más helyére ültetni. Permetezés képen meg lehet próbálni a réz tartalmú bordói lével kezelni a töveket, de eredményt sajnos nem tudunk elérni. ma sajnos permetezéssel vírusos betegségek ellen nem lehet. Nos így eredményesen jostát termeszteni a jó szaporítóanyag kiválasztásával, és a megelőző permetezéssel a vírusvektor rovarok ellen lehetséges, Jó kertészkedést! Mezős Balázs növényvédelmi szakmérnök www.aleonkert.hu
Kedves Gábor! Ami a legjobb lenne az a leyland ciprus (Cupreccosyparis X leylandii), de ez nagyra nő és kell nyírni, viszont nagyon ellenálló és az Ön igényeinek maximálisan megfelel. Javaslom, hogy kompromisszumot kössön: ültessen leyland ciprust és nyírja 2-3 szor évente.
Tisztelt Aranka! A képen és a leírtak alapján a paradicsom baktériumos hervadásának kezdeti tünetei láthatók. A baktérium a gyökér, és a levelek sebzésein keresztül jut a növénybe és támadja meg teljes egészében. Védekezni palántázáskor, és a betegség megjelenésekor a réz tartalmú bordói lével és a Rézoxiklorid 50WP nevű gombaölőszerrel lehet. Jó kertészkedést! Mezős Balázs növényvédelmi szakmérnök www.aleonkert.hu