2296. Finom és nincs vele sok dolog - ültessünk tüskétlen szederbokrot!
A nemesített szederfajták nagyon finomak, nincsen rajtuk tüske, viszonylag kevés gondozást igényelnek és a kártevőkkel szemben is ellenállók.
A nemesített szederfajták nagyon finomak, nincsen rajtuk tüske, viszonylag kevés gondozást igényelnek és a kártevőkkel szemben is ellenállók.
A Knock Out rózsákat William Radler, egy wisconsini botanikus fedezte fel, aki egy szívós, betegségekkel szemben ellenálló rózsabokor nemesítését tűzte ki célul. A Knock Out egy kb. 90 cm magasságú rózsabokor, amelyet egy kis dombocskára szokás ültetni.
A mini rózsafák színesebbé és egyedülállóvá varázsolják a virágoskertet. A rózsafák termesztésének célja a klasszikus rózsabokor helyett a fákhoz hasonlító forma kialakítása. Nézzük, hogy hogyan kell gondoskodni róluk!
A rózsák beltéri nevelése közismerten nehéz feladat, azonban a mini rózsák kissé megkönnyítik ezt a kihívást. Ezek az apró (általában 25 - 30 cm-es) növények rendszeres öntözést igényelnek, és nem elégszenek meg az alkalmankénti tápanyag-pótlással, azonban a lakást beborító rózsa látványa megéri a fáradozást.
A rózsák mindig elbűvölték az embereket. Ezek a szép, illatos virágok mindig a szerelem és a romantika jelképei voltak. Nem csoda hát, hogy számos ember tart otthon rózsát. Lássuk, hogyan kell helyesen gondozni a szépségeket, hogy sokáig gyönyörködhessünk bennük!
A kártevők azonosítása összetett feladat. Nemcsak a károsító leírása szükséges, ismerünk kell a tüneteket és a gazdanövényt is. <p>Olvasónk elmondása alapján az egyik kártevő valószínűleg tripsz. Kártétele felismerhető a levélen található ezüstös szívásnyomokról, illetve az ürülékcsíkokról. Ellene deltametrin vagy dimetoát hatóanyagtartalmú szerrel tudunk védekezni. <p>A "miniatűr fehér kukacok" mikroszkópikus nagyságú talajlakó fonálférgek. A gyökéren kialakuló nagy, parás megvastagodások fellépésének biztos jelei. Sajnos, ilyenkor nincs más megoldás, mint a növény azonnali megsemmisítése. A későbbiekben csak fertőtlenített földkeveréket használjunk.
A levél színén élénksárga folt virít, a levél fonákán pedig kidudorodó, sallangos spóratartók jelennek meg. A tünetek egyértelműek, itt a körterozsda nevű gombabetegségről van szó. Tessék a lehullott leveleket összegyűjteni és elégetni, lombhullás után pedig megpermetezni a fát bordói lével vagy Champion, Rézoxiklorid, Dithane, Rubigan előírásos töménységű oldatával.
Amennyiben sövényt szeretne kialakítani a smaragd tujából, akkor annak a javasolt ültetési távolsága 80-120 cm. <p>Első években nem kell metszeni, csak amikor már az egyes növények összeborultak. Később, évente kétszer: késő tavasszal és kora ősszel lehet nyírni a sövényt. Arra kell csak külön figyelni, hogy nyírás közben nem menjünk a leveles zónánál beljebb, mert nem biztos, hogy újra kihajt. Oszlopos fajtájú tujákból nyírás nélkül is egyenes sövényfal nevelhető.
Az ősz és a tavasz egyaránt alkalmas időpont a növények átültetésére, ősszel arra kell figyelni, hogy ne tél elején tegyük ezt, hogy legyen a növényeknek idejük a meggyökeresedésre a téli fagyok beállta előtt. Fontos, hogy növényenként a helyes talajtípust válasszuk.
A ragacsos kicsapódások oka mindenképpen a hibás öntözés. Ez lehet túlöntözés és gátolt vízelvezetés egyaránt. Nagy valószínűséggel, amennyiben agyagcserépben van a növény, annak oldalán is megjelenik a zöldes, barnás nyálka. <p>Az öntözővíz felforralása kifejezetten előnyös, hiszen a szobanövények számára is jobb, ha lágy vizet kapnak. A leírt problémára önmagában azonban nem jelent megoldást. Helyette lazítsuk fel a talajt vagy ültessük át növényünket, és csak annyi vizet pótoljunk, amennyi fedezi szobanövényünk igényét.