2441. Ismerjük meg a sodrómolyokat! - 1. rész
A Choristoneura rosaceana és a Pandemis limitata sodrómolyok többek között gyümölcsfákon, rózsabokrokon, fűzfákon, vadcseresznye fákon, galagonyabokrokon, somfákon, és nyárfákon élősködnek.
A Choristoneura rosaceana és a Pandemis limitata sodrómolyok többek között gyümölcsfákon, rózsabokrokon, fűzfákon, vadcseresznye fákon, galagonyabokrokon, somfákon, és nyárfákon élősködnek.
A nyári lárvák megelőzésése érdekében fontos, hogy a fákat már tavasszal bepermetezzük. Ha elmulasztjuk a tavaszi rovarirtást, nyáron több alkalommal is szükség lesz ennek bepótolására (úgy júliusban, mint augusztusban, de valószínűleg szeptemberben is), hogy megvédjük a későn érő gyümölcsöket.
A barackmoly többnyire az őszibarack, a sárgabarack, a nektarin, és a szilvafákon élősködik. Tavasszal a barackmoly lárvák befúrják magukat a friss hajtásokba és rügyekbe, azok hervadását és pusztulását okozva ezáltal.
A barackfa moly a cseresznye, a vadcseresznye, az őszibarack, a sárgabarack, a nektarin, és a szilvafán élősködik. A barackfa molylárvák a földről vagy a föld alól hatolnak a fák kérge alá, nedvet és forgács nyomokat hagyva a fa törzsén a föld felszíne felett.
Az erdei turbolya az ernyősök családjába tartozik. Ez a gyomnövény 30-120 cm hosszú, de elérheti akár a 180 cm-es magasságot is. Nézzük meg, hogy miért kell odafigyelni ezeknek a növényeknek a szaporodására!
A hortenzia (Hydrangea macrophylla) a nyár folyamán könnyen szaporítható. Hajtásdugványait vízben vagy laza talajban meg lehet gyökereztetni. <p>A meggyökeresedett fiatal növényeket többször vissza kell csípni, hogy tetszetős bokros formájuk legyen.
Valószínű, hogy madárbirsét egy csipkéspoloska faj támadta meg. A rovar a levelek fonákán szívogatja a leveleket, ennek hatására a levél színén sárga foltok jelennek meg, míg a fonákon lárvaürülék látható. A súlyosan fertőzött növény levelei előbb utóbb lepotyognak. Mivel a rovarölőszerekre érzékeny 1-2 permetezésel leküzdhetők.
Mivel Magyarországon is már számos laposbarack fajta kapható sajnos a fajta nevét így kép alapján nem lehet megállapítani. Magyar keresztezésű fajta pl. a Remény, amely fehér húsú, magvaváló jó ízű fajta.
A szép kertre és gyepre mindenképpen sokat kell áldozni időben, munkában és pénzben is. Ahhoz, hogy jövőre zöld pázsitban gyönyörködhessen nem biztos, hogy elég, ha a csatornázásból kitermelt földet teríti szét a kertjében. Annak jó minőségű, apró morzsás, tápanyagban gazdag, viszont gyomoktól mentesnek kell lennie. Útszéli területek ritkán felelnek meg e követelményeknek. Az alábbi cikkekben választ talál további kérdéseire:
A fű rendszeres nyírásával valamelyest fenn lehet tartani egy egyensúlyi állapotot a fű és nem zavaró kisebb gyomok között. Azonban ha ez elmarad nagyon hamar a gyomok fognak győzedelmeskedni. Ez fog történni akkor is, ha most legyomírtózza és újrafüvesíti a kertet. Ha nem is jövőre, de 1-2 év múlva biztosan. A gyomirtó szerek ugyanis a gyommagvakat nem pusztítja el, csak az élő növényeket. Megoldás lehet, ha megbíz valakit, hogy 1-2 hetente nyírja le a nyaralóban a füvet.