2466. Édesen savanyú - ültessünk fekete ribizlit a kertbe!
A fekete ribizlit érdemes savas talajba ültetni és metszeni, hogy bőséges termést hozzon.
A fekete ribizlit érdemes savas talajba ültetni és metszeni, hogy bőséges termést hozzon.
A szőlő a legszélesebb körben termesztett gyümölcs a világon és ellentétben a legtöbb gyümölcsöt termő növénnyel, sok szőlőfajta Észak-Amerikában őshonos. Mivel hazánkban is igen kedvelt gyümölcs, nézzük meg, hogy hogyan kell ültetni a szőlőt.
Mivel a szőlő igen bőségesen termő növény, és csak az egy éves vesszők kezdenek teremni, úgy kell metszeni és előkészíteni a növényt, hogy gazdagon teremjen. Ez a cikk azt mutatja be, hogy hogyan tudjuk ezt elérni.
A kopasz kivi (Actinidia arguta) könnyebben termeszthető, mint a közönséges kivi. Gyümölcseit nem kell meghámozni és az íze is édesebb.
Az égerlevelű fanyarka kiváló kerti díszcserje. Nagyon szívós, ellenáll úgy a hideg télnek, mint a szárazságnak, könnyen szaporodik és illatos, mutatós virágokkal, fogyasztható gyümölcsökkel és vonzó őszi lombozattal rendelkezik.
A fikuszt óvni kell a huzattól és a hirtelen hőmérséklet-változástól (így a nyitott ablak nem az igazi....), mert levélhulláshoz vezet. Gyakran gombafertőzések is megtámadhatják, s ilyenkor az erősen fertőzött levelek elsárgulnak, majd lehullanak. Ha csak a levele hullik és nem sárgul, akkor helyre fog jönni, csak át kell tenni egy huzatmentesebb helyre. Ha sárgul, és úgy hullik le, akkor gomba lehet. Gombaölő szert kell kérni a virágboltban, és azzal permetezni. A növények levelei akkor is sárgulhatnak (ez lehet teljes vagy részleges), ha tápanyag hiányban szenvednek. Ez a cserepes növényeknél akkor lép fel általában, ha tartóedényük talajának tápanyagtartalmát a növény teljesen felélte. Erről úgy győződhetnek meg, hogy a talaj felszínén is megjelenek a gyökerek vagy a növény a cserépből kiemelésre kerül, s látható, hogy a talajt a gyökérzet teljesen beszőtte, az ültető közeget alig lehet látni. Nem kell erről bővebben írnom, hogy ilyenkor mi a teendő. Megemlítem továbbá a fikusz esetében, az alsó levelek sárgulása majd egymást követő gyors lehullása, talajhiba vagy gyökérrész elhalás következménye lehet. A növények leveinek sárgulását okozhatja még az egyes mikró elemek hiánya is, vagy az is, hogy egyes tápelemek túladagolásra kerültek. Itt az előírásnak megfelelő összetételű és %-os oldatú lombtrágyázás vagy tápoldatozás segíthet.
Kedves Olvasónk! A leander teleltetéséről már sokat írtunk>> Amikor fagypont alá megy a hőmérséklet teleltetni kell. Mostani időt még bírja, sőt még a reggeli mínusz 1-2 fokot is átvészeli, persze ha az nem tartós és napokig ilyen a hőmérséklet. Télen vihetjük télikertbe vagy fűtetlen lépcsőházba a lényeg, hogy a hőmérséklet 5-10 foknál ne legyen több, mert a kártevők ilyenkor nagyon szeretik a nyugalomban lévő növény megtámadását. Egyik nagy kártevője a pajzstetű. Amikor behozzuk Leanderünket nagyon figyeljük nehogy véletlenül egy kártevőt is vele hozzunk. Világos helyet szeret télen is és a hetente egyszeri öntözést. A kártevők elkerülése végett a növényeket legalább az öntözések alkalmával át kell nézni . Ha nem ideálisak a teleltetés körülményei, akkor a fenti kórokozó megtámadhatja és csak tavasszal derülhet ki. Tavasszal a beteg és kopasz hajtásokon csak erős visszavágással és permetezéssel lehet segíteni, ami akár hónapokkal is késleltetheti a virágzást. Amint 15 fok fölé emelkedik a hőmérséklet és a talaj menti fagyok se veszélyeztetik, kitehetjük a szabadba. Sok fényt igényel, ha tudjuk ültessük át jó tápdús talajba. Lehet neki való virágföldet is kapni ami kissé savanyú és tápoldatot, de ha van más virágzó növényünk is annak tápoldatát is felhasználhatjuk. Ajánlott a tavaszi visszavágás, de ha kevés a helyünk télire is megmetszhetjük bár azt nem annyira szereti. A nagyobb növényeket elég 2-3 évente visszametszeni.
Kedves Olvasónk! egyszerű hamvas szeder (Rubus caesius) van a kertjükben. Ehető.
Tisztelt Kérdező! A képen a magnolia termése látható, amelyből később a magok kifejlődnek. Tennivaló nincs vele, kivéve, ha szeretné megpróbálni szaporítani. Tisztelettel: Mezős Balázs kertészmérnök www.aleonkert.hu
Tisztelt Hetyésy Úr! A körte és az alma esetében amikor a gyümölcsök elérik a kisdió nagyságot, barackfa esetén pedig amikor a gyümölcsök cseresznye nagyságúak lesznek, a Mospilan 20WP-vel vagy az Actara 25 WG-vel való permetezés segíthet. Üdvözlettel: Mezős Balázs