2651. Ismerjük meg a madárberkenyét! - 1. rész
A vadkörtéhez és vadalmához hasonlóan a madárberkenye (Sorbus aucuparia) is a rózsafélék (Rosacea) családjába, ezen belül pedig a berkenye (Sorbus) nemzetségbe tartozik.
A vadkörtéhez és vadalmához hasonlóan a madárberkenye (Sorbus aucuparia) is a rózsafélék (Rosacea) családjába, ezen belül pedig a berkenye (Sorbus) nemzetségbe tartozik.
Ebben a részben a madárberkenye fejlődési szakaszairól olvashatunk. Lépésről lépésre kísérjük a madárberkenye virágzását, érését és őszi lombhullatását.
Valószínűleg ritkaságának köszönhető, hogy a csíkos kecskerágó (Euonymus europaeus) szépségét nem értékeljük kellően. Általában kicsivel nagyobb, mint egy bokor, de a vadonban három-négy méter magasra is megnő.
A csíkos kecskerágó (Euonymus europaeus) különleges formájú és színű gyümölcsei szinte mindig magukra vonják a figyelmet. Tudjunk meg még többet erről a növényről, amit sokan díszcserjeként termesztenek.
A konténeres paradicsom termesztése nagyon jó dolog, a teljesség érzését adhatja, és ráadásul még finom is! Nincs szükség nagy kertre. Mindegy, hogy házban vagy panellakásban szeretnénk termeszteni, a konténerkertészet mindig jó megoldás.
Természetesen lehet szaporítani. Legegyszerűbb módszer a sarjleválasztás, de lehet gyökér és levéldugványozást is végezni róla. Nagy ritkán magot is érlel, ezt is el lehet vetni.
Sajnos általában kiszárad az Erica (vagy sokszor csarab nevű rokona), ha ősszel nem td rendesen begyökerezni vagy nincs rendszeresen, a fagymentes időben ötözve-ápolva. Bár nem látom a növényt, a leírása alapján azt gondolom, hogy teljesen kiszáradt. Próbálja meg visszametszeni, ha nem lát benne életet, mehet a komposztra.
Valóban létezett olyan szer, amiről ír, de EU rendelet alapján a forgalmazása ma már tilos. Helyettesítő szerként alkalmazhat olyan hasznos szervezeteket (fonálférgeket), melyek egyensúlyban tartják a kertjének talaját és nem veszélyes a környezetre sem. Ajánlom figyelmébe alábbi cikkünket:
A sárguló leveleket (a teljes lombozatot) permetezze le 2-3 hetente Wuxal mikroelemekkel kombinált lombtrágya 0,2 - 0,4 %-os oldatával. A kezeléseket augusztus végén be kell fejezni. Ha tápelem hiány idézte elő a sárgulást, a kezelések hatására a levelek visszazöldülnek.
A ciklámen kedveli a savanyú talajt, de a meszesben is megél gond nélkül. Tehát nyugodtan használja a földkeveréket!