2651. Ismerjük meg a madárberkenyét! - 1. rész
A vadkörtéhez és vadalmához hasonlóan a madárberkenye (Sorbus aucuparia) is a rózsafélék (Rosacea) családjába, ezen belül pedig a berkenye (Sorbus) nemzetségbe tartozik.
A vadkörtéhez és vadalmához hasonlóan a madárberkenye (Sorbus aucuparia) is a rózsafélék (Rosacea) családjába, ezen belül pedig a berkenye (Sorbus) nemzetségbe tartozik.
Ebben a részben a madárberkenye fejlődési szakaszairól olvashatunk. Lépésről lépésre kísérjük a madárberkenye virágzását, érését és őszi lombhullatását.
Valószínűleg ritkaságának köszönhető, hogy a csíkos kecskerágó (Euonymus europaeus) szépségét nem értékeljük kellően. Általában kicsivel nagyobb, mint egy bokor, de a vadonban három-négy méter magasra is megnő.
A csíkos kecskerágó (Euonymus europaeus) különleges formájú és színű gyümölcsei szinte mindig magukra vonják a figyelmet. Tudjunk meg még többet erről a növényről, amit sokan díszcserjeként termesztenek.
A konténeres paradicsom termesztése nagyon jó dolog, a teljesség érzését adhatja, és ráadásul még finom is! Nincs szükség nagy kertre. Mindegy, hogy házban vagy panellakásban szeretnénk termeszteni, a konténerkertészet mindig jó megoldás.
Közös betegségük nincs ezért problémát a kardvirág számára csak a mélyárnyék vagy a erősen savanyú talaj jelenthet.
A lótücsök ellen két készítmény engedélyezett, mégpedig a Basudin 10 G és a Diazinon 10 G rovarölő granulátumok, melyeknek ugyan az a hatóanyaguk (diazinon). Vetés vagy palántázás előtt egyszerűen a föld felszínére kell szórni 5 g/nm adagban. <p> Bővebben a lótücsökről és természetbarát csapdázásáról az alábbi cikkünkben olvashat:
A megfelelő mélységre ültetett hagymákat akár 3-4 évig sem kell megbolygatni, és csak akkor szedjük ki azokat, ha a fiókhagymák elszaporodtak és hasznosítani kívánjuk ezeket is. Egy nyári pihenő után szeptemberben kell őket elültetni. Talajlakó kártevők ellen természetbarát megoldás, ha egy üveget helyezünk a talaj felszíne alá, s a belepotyogott rovarokat pedig eltávolítjuk.
A pergolára elvileg bármilyen futónövény futtatható, fontos, hogy a pergola nagyságához válasszuk meg a növényt. <p>Nagyméretű pergolára futtatható a lilaakác (Wisteria sinensis), trombitafolyondár (Campsis sp), pipavirágú farkasalma (Aristolochia durior).<p> Kisebb méretű pergolára közepes növekedési erélyű futónövényeket választhatunk: kúszó loncok (Lonicera sp.), hegyi iszalag (Clematis montana). Az iszalagot segíteni kell a kapaszkodásban, hajtásait kötöznünk kell. Az örökzöld borostyán valóban kezdetben lassú növekedésű, virágozni és termést hozni is csak ´öreg´ korában szokott, s mivel télen nem igazán üldögélünk a pergola alatt, szerintem sokkal mutatósabbak a fentebb felsorolt növények.
Sajnos nem ilyen egyszerű a banán termesztése, a termésben található magvak ugyanis léhák, szaporításra nem használhatók.<p> A mellékelt cikkekben bőven olvashat arról, hogyan termesztik a banánt a trópusokon és mi nő meg nálunk is.