266. Egy kávémániás vallomásai
Sokan kávémániásnak neveznek, pedig csak szeretek kávézgatni...amikor csak tehetem...ahol csak lehet...amilyen gyakran csak lehet.
Sokan kávémániásnak neveznek, pedig csak szeretek kávézgatni...amikor csak tehetem...ahol csak lehet...amilyen gyakran csak lehet.
A tavaszi virágok éppen akkor jelennek meg, és vidítanak fel bennünket, amikor a legnagyobb szükségünk van rájuk - a tél vége felé. Kezdő kertészként viszont figyelembe kell venni néhány szempontot, ami szerint elrendezhetjük őket a kertben!
Gyakran azok a legnépszerűbb virághagymák, amelyek nem igényelnek különösebb gondozást, mégis ellenállóak és szokatlan alakú virágaikkal, érdekes levélzetükkel a tavaszi kert díszére válnak. A legtöbb virághagyma fagytűrő, így nem károsítják őket a tavasz eleji fagyok.
A folytatásban a növények egymáshoz viszonyított távolságáról ejtek szót, továbbá arról próbálom majd meggyőzni az olvasókat, hogy ültessenek fákat vagy cserjéket kertjükbe.
Befejező részünkben többek között szeretném kiemelni, hogy a kertek tervezésekor nem szabad elrugaszkodni a valóságtól. Legyünk mindig tisztában az országunk törvényeivel, és igyekezzünk mindig megtartani a jó szomszédi kapcsolatot!
Kedves Bordás Panni! A kiválasztott árnyéki növények nevelhetők a diófa alatt. Fontos azonban gondoskodni arról, hogy a lehető legtöbb fényt juttassuk nekik, amit a diófa ágainak felfelé terelésével (metszéssel) érhetünk el. Ne hagyja őket ernyőszerűen lecsüngeni, így több fény jut a növényeknek alatta. Virágzásuk és lombszíneződésük biztos, hogy szerényebb lesz, mint máshol lenne. A faleveleket ősszel gondosan össze kell gyűjteni és elhordani/elégetni, mert azokban rengeteg juglon halmozódik fel. Sajnos a növény összes részéből kioldódik az anyag így mindenképp számolni kell allelopátiás hatásával, vagyis előfordulhat hogy a növények nem fognak olyan ütemben fejlődni, virágozni. A rhododendron, azálea, photinia hazánkban kissé fagyérzékenyek, az első kettő emellett speciális savanyú talajt igényel, ezért nem garantált a növények sikere a diófa alatt. Eleinte mindenképp kis példányszámmal érdemes próbálkozni, hogy meglássa hogyan viselkednek a növények az adott termőhelyen, de elsősorban a kevésbé érzékeny fajokat érdemes preferálni (babér, bangita, hortenzia, lonc, magyal, mályva). Üdvözlettel, Stipa Kertészet Szakértője Alakítsunk ki növényárnyékos pihenősarkot Árnyékos kertbe ültessünk páfrányokat Kertészkedés árnyékban - képes növényajánlóval Árnyékos kertben ne reméljünk szép pázsitot
Kedves Nefi! Ha jól nyírható keskenyre nevelhető örökzöld sövényt szeretne, ajánlani tudom a lassan növő Buxus suffruticosa-t, Taxus fajokat, Berberis julianae-t. Buxus sempervirens - Örökzöld puszpáng Buxus-átok: tarol a selyemfényű puszpángmoly Kicsit méretesebb de gyakori nyírással szép sövény nevelhető a Prunus laurocerasus fajokból és a Photinia fajokból is. A legendás babérmeggy (Prunus laurocerasus) - 1. rész Ezek nagyobb levélméretüknél fogva nem lesznek olyan tömörek, de negyon mutatósak, védett helyen szép sövényt képeznek. Még több kérdés: Gyorsan növő, örökzöld sövényt szeretnék ültetni félárnyékos helyre. Mit javasol? Üdvözlettel, A Stipa Kertészet Szakértője
A PlanetBio kínálatában talál ökológiai gazdálkodásból származó chia magot: http://www.planetbio.hu/diok-es-magvak/planetbio-chia-magok-organikus-taplalekkiegeszito-100-bio.html. Mexikóban termesztik, családi gazdaságokban, megfelelve az organikus gazdálkodás minden (pl. vegyszermentes) feltételének, de természetesen aprómagkombájn-val takarítják be (mint mondjuk nálunk a kölest vagy a mákot). Az azték zsálya (Salvia hispanica L.) egy egyéves növény, szemben a hazánkban zsályaként ismert orvosi zsályával, ami egy évelő félcserje. Tehát vígan learatható és a következő évben újravethető. Amúgy én is szívesen fogyasztom
Üdvözlöm! Az erkélyen elég problémás a nevelésük, de odafigyeléssel megoldható. Az a lényeg, hogy minden nap öntözze meg és amikor meleg van, akkor reggel és este is. Mivel csak egy cserép föld áll rendelkezésre, ezért rendszeresen tápoldatozza. Nyáron hetente, tavasszal, ősszel hét hetente. A lakásban nem is bírják, tehát mindenképp az erkélyen kell teleltetni őket és kétheti öntözést igényelnek! Ez nagyon fontos a cserepes növényeknél, mert télen amikor kisüt a nap és felmelegszik, akkor a sejtfolyamatok beindulnak, amihez víz kell. A cserépben max fagyott víz van , vagy száraz föld. Gyakorlatilag kiszárad a növény, ezt szokták kifagyásnak elkeresztelni, de ezek nem fagynak meg, csupán víz kell télen is!
Kedves Erzsi! Nagyon jól csinálta az átültetést, és a gyökér eltávolítását, de sajnos ez egy ilyen agresszív növény, nagyon nehéz tőle megszabadulni. Ha van kapacitása én első körben a mechanikus eltávolítást (alapos gyökérkiszedéssel minden alkalommal) javaslom és ha elfogy a türelme a Glialka megfelelő vegyszeres módszer mindenre ami zöld hajtást/levelet hoz. Ezen felszívódva a növény szállítószöveteibe kerül és az elszárad. Egy idő után ha rendszeresen karbantartja ezt a területet eltűnnek a sarjak, Kitartás! Üdvözlettel, A Stipa Kertészet Szakértője