2766. Hogyan termesszünk borsikafüvet (csombort)?
A borsfű, borsikafű vagy csombor egy egynyári növény, amely 45 cm magasra is megnőhet. Kis szürkészöld színű levelei vannak fehér vagy levendulaszínű virágokkal. A levelek színesek és ízletesek.
A borsfű, borsikafű vagy csombor egy egynyári növény, amely 45 cm magasra is megnőhet. Kis szürkészöld színű levelei vannak fehér vagy levendulaszínű virágokkal. A levelek színesek és ízletesek.
A téli borsfűnek sötétzöld, hegyes levelei vannak, és sokkal keményebb a tapintása, mint a borsfűé. A téli borsfű egy fás, évelő növény, amely akár 60 cm magasra is megnőhet. Kis fehér vagy levendulaszínű virága van.
Sok helyen a kerítés csupán megtűrt biztonsági elem, holott otthonunk, kertünk dísze is lehet. Manapság már a kerítés is tetszőlegesen személyre szabható, és kreatív gabion megoldásokkal helyettesíthető, illetve kiegészíthető. Lássuk, hogyan alakítja és változtatja meg a kertünket egy-egy jó megoldás!
Amennyiben még nem termesztettünk sztíviát, tudni kell, hogy konténerben is jól növekszik. A sztíviát desszertek és süteményekhez lehet használni.
A kakukkfű egy lassan terjeszkedő, ízletes évelő kis levelekkel és virágokkal, amely 10-12 cm-es talajtakarót képez a kevésbé forgalmas helyeken.
Tisztelt Dobai Éva! A kajszi barackfán a kéreg leválása gomba, és baktérium eredetű károsításként indult. A képen ezenkívül szújáratok nyomait véltem felfedezni. A fa törzséről a lelógó kéreg darabokat az egészséges részig kacorkéssel kellene eltávolítani. Utána alaposan drótkefével megdörzsölni, és a sebfelületet réztartalmú, Bordói lével, és a Mospilan 20 SP-vel (rovarölő szer) kellene lepermetezni (lemosópermetezés). A permetezés után 3 nap elteltével pedig a sebbfelületet alaposan fasebkezelővel Fagéllel lekezelni. A fát még idén ne vágjuk ki, mert a fa így még gyógyítható. A permetezés év közben virágzás idejét kivéve megismételhető. Jó kertészkedést! Üdvözlettel: Mezős Balázs kertészmérnök növényvédelmi szakmérnök www.aleonkert.hu
Tisztelt Szabó Zoltán! A kajszi barackfán sajnos a nagy szúbogár kárképét és magát a lárvát látjuk a képen. A kéregmoly lárvái szürkésbarna rózsaszínes vöröses színűek. Az elszáradt kérget az élő részig kacorkéssel le kell tisztítani és vágni. Igen érdemes a rovar lárváit felkutatni, és a vegyszeres védekezést mihamarabb el kell kezdeni Mospilan 20SP, és a Danadim Progress (I. forg kat. szer növényvédőszakmérnök segítségét kell kérni) szerekkel. A permetezés után a fa sérült részeit Fagél sebkezelővel kell bekenni. Jó kertészkedést! Üdvözlettel: Mezős Balázs kertészmérnök növényvédelmi szakmérnök www.aleonkert.hu
Üdvözlöm! Az örökzöldek közül ha van fenyő (boróka, tuja stb), akkor azokkal nagyon óvatosan, mert a gyökerükön gombákkal élnek szimbiózisba és ha a gyökérről a föld lejön, elpusztulhat. A növényeket jól körbe ásva, minél nagyobb földlabdával kell kiemelni óvatosan és a dézsába ültetés után vissza kell vágni, hogy minél kevesebbet párologtasson, de óvatosan kell metszeni, kíméletesen! A selyemakácról is elmondható - lomhullató lévén- hogy a lomb akkora, mint a gyökérzet körülbelül.
Tisztelt Kertbarát! A leírás alapján a növény jó helyen van jó közegbe van ültetve. A leírt tünet valóban a túlöntözés jele. Az öntözést kevesebb vízadaggal végezzük, és ne hetente öntözzük (főleg télen) hanem mindig ellenőrizve az ültető közeget az újjunkkal. Ha kiszáradoban van az ültetőközeg akkor öntözzük meg a növényt. Az átültetés és az ültetőközeg szárazon hagyása lehet a megoldás. A túlöntözés mértékétől függően a növény így megmenthető. Jó kertészkedést! Üdvözlettel: Mezős Balázs kertészmérnök növényvédelmi szakmérnök www.aleonkert.hu
Kedves Beáta! A babérmeggy jól tűri a metszést. MI a napokban alakítunk egy ilyen sövényt metszéssel. Javaslom, hogy az Önnek tetsző magasságra vágja vissza, ügyelve, hogy ne túl drasztikusan azért!