2811. A kert komposztálása és trágyázása - 4. rész
A szerves trágyáknak több időre van szükségük, hogy a növények által igényelt egyszerű kémiai anyagokra bomoljanak.
A szerves trágyáknak több időre van szükségük, hogy a növények által igényelt egyszerű kémiai anyagokra bomoljanak.
A veteményeskert megtervezése a kertészkedés legfontosabb eleme. Egy dústermő kert létrehozásánál kulcsszerepet játszik annak mérete, elhelyezkedése, illetve a növények nemesítése.
Ebben a cikkben többek között egy listát is találunk, amely a leggyakoribb zöldségek terméshozamát is tartalmazza. Nézzük, hogy mit érdemes kertünkbe vetni.
A paszternáknak édes, mogyorós íze van. A friss paszternáknak főzésnél lágy az állaga, de a túlérett paszternák rostos és keserű.
Az olaj alapú rovarirtók nem csupán hatásosak, de környezetkímélő megoldást is nyújtanak a kártevők elpusztításával szemben, és egyes betegségek megelőzésében.
Tisztelt Mészáros László! A magnoliákon egy kis vashiányos tünet látható, meg az egyiken a rovarkártétel. A Mospilanos permetezés elegendő lehet. Viszont ajánlatos egy vasoldatos ( FitoHorm 55 Fe) kezelés locsoló kannába bekeverve beöntözve. A növények még maradhatnak a cserépben nem kell átültetni. de legkésőbb szeptemberig érdemes kiültetni őket. Jó kertészkedést! Üdvözlettel: Mezős Balázs kertészmérnök növényvédelmi szakmérnök www.aleonkert.hu
Kedves Betty! A kép alapján csicsókára tippelek, de lehet, hogy valamelyik napvirág árva kelése ez. Sárga virága lesz, azt tippelem!
Tisztelt Kertbarát! A liliomoknak fő károsítója a liliombogár (levélen), és a szürkepenészes gomba betegség (virágon, levélen is). Nem vírus, mert az sejtburjánozással, és más jellegű levélfolotosodással jelentkezik. A levelek tünetei élettani betegségre a foszfor hiányra utalnak. A foszforhiány tünete a vörös vagy bíbor színű (antociános) elszíneződés az idősebb (alsóbb) leveleken. A foszforhiányt nehéz utólag kezelni, ezért a talaj felvehető foszfortartalmának szinten tartása nagyon fontos. A kálium-foszfát tartalmú levéltrágyákkal jó eredményt lehet elérni, valamint érdemes ősszel foszforban gazdag baromfitrágyát a növények tövéhez bekapálni. A baromfitrágya érett legyen és ne adagoljuk túl, mert tavasszal, és nyáron perzselő hatása lehet. Jó kertészkedést! Üdvözlettel: Mezős Balázs kertészmérnök növényvédő szakmérnök www.aleonkert.hu
Kedves Izabella! Semmit nem csinál rosszul, a víz sekély és a melegben, napos időben a békanyál nagyon szapora. esetleg nagyobb szűrést javaslok, de szerintem kézzel halássza le a kellemetlen növényeket!
Üdvözlöm! A nyári metszés valóban jó dolog! A lombozat gyéritésével, a napfény hatására a gyümölcsök hamarabban beérnek. Elképzelhető, hogy kisebbek maradnak az almák, viszont bővebb lesz a termés. Jövőre a metszésnél figyelni kell a termő rügyek mennyiségére, esetleg kevesebbet kell hagyni kicsivel.