26. A legtutibb őszi ültetnivalók
Több oka is van annak, hogy miért preferálják jobban a profik és a tapasztalt hobbikertészek is az őszi ültetést. Most megtudhatja, mit érdemes ősszel ültetni és hogyan...
Több oka is van annak, hogy miért preferálják jobban a profik és a tapasztalt hobbikertészek is az őszi ültetést. Most megtudhatja, mit érdemes ősszel ültetni és hogyan...
Az Ázsiában őshonos mangó (Mangifera indica) nem csak finom, hanem egészséges is! Az indiaiak szent növényként tisztelik, úgy hiszik, teljesíti kívánságaikat és segíti a gyermekáldást.
Rendben, vágjunk bele! Mondja a vállalkozó szellemű gazda. De azért nem árt megindokolni, hogy miért is jobb ötlet ez a berkenye termesztés, mint mondjuk a kékróka tenyésztés. Lássuk az érveket feketén, mint a berkenye.
Hosszú, hűvös, csapadékos időszak után a meleg hatására az őszi érésű gyümölcsök egy része lehull a fákról. Ez a jelenség már nem tartozik a természetes gyümölcshullás körébe.
Három fontos kerti munkára szeretnénk a kerttulajdonosok figyelmét felhívni, olyanokra, amiket már márciusban érdemes elvégezni.
A fákon, sziklákon, gyakran a falakon is megjelenő zúzmók nem kerülnek anyagcsere kapcsolatba azzal a közeggel, amire rátapadnak. Hiszen hogyan táplálkozhatnának a kőzeten élő zúzmótelepek? A zúzmók algák és gombák együttéléséből kialakult szervezetek, az algák által készített tápanyagot fogyasztják a gombák. Indikátor szervezeteknek tekintik a zúzmókat, csak olyan helyen telepednek meg és szaporodnak, ahol a levegő tiszta, a környezet nem szennyezett. Nincs értelme és nem is szokták irtani. Olyan gyümölcsfákon gyakori, melyeket növényvédő szerekkel nem kezelnek. Ha téli lemosó permetezést alkalmaz vagy a gyümölcsfák törzsét drótkeféléssel tisztítja az áttelelő lárvák ellen, a zúzmókat is ritkítja. Ezek közül a lemosó permetszerek közül válogathatunk Mikor van szükség a lemosó permetezésre? Őszibarackfák télvégi ápolása: a bőséges termés titkai A fa kérgének védelme - meszeléssel a téli napégés ellen
A betegség neve: Tafrinás levélfodrosodás. A Taphrina deformans nevű kórokozó fertőzte meg a fát. Alkalmazható szerek: Agrokén, Cupertine M, Cuprofix 30 DG, Kocide Combi, Nevikén, Réz hatóanyagú növényvédőszerek, Rézkén 650 EC, Tiosol, Vegesol R, Vektafid R. Kontakt szeres védekezés: kaptán - ORTHOCID 50 WP, dodin – EFUZIN 500 FW, difenokonazol – SCORE 250 EC
Az almatermésűek varasodás, lisztharmat, baktériumos- és gombás ágelhalások 4,0 l/ha, 10 nap; őszibarack tafrinás betegsége, ágelhalás 5,0 l/ha, 21 nap; köszméte amerikai lisztharmat, európai lisztharmat, mikoszferellás levélfoltosság 5,0 l/ha, 21 nap; málna vesszőbetegségek 5,0 l/ha, 21 nap; szőlő peronoszpóra, lisztharmat 4,0-5,0 l/ha, 21 nap; uborka peronoszpóra, lisztharmat (szabadföldi) 4,0-5,0 l/ha, 5 nap; (konzerv) 4,0-5,0 l/ha, 3 nap.. Az év a lemosó permetezéssel indul a baktériumok, gombák, rovarkártevők telelő alakjai ellen. Ez megalapozza az egész év növényvédelmét. Rügypattanás előtt, március 10–20. között végezzük el, metszés után, az első jó idővel. Az alkalmazott szerek mellett olajos lemosót (például Vegesol eReS) is használhatunk, ami a rovarok fulladását okozza. Fontos az őszi, tavaszi lemosó permetezés, és az évet szintén lemosó Vegesol eReS permetezéssel zárjuk.
Ez a kórokozó metszéssel, levéltetvek által és pollennel is terjed, és más csonthéjasokat (pl. szilva, őszibarack) is veszélyeztet. A vírussal fertőzött fák ugyanis a betegségből nem gyógyíthatók ki. A PPV-vel fertőzött, beteg fákat célszerű gyökerestül eltávolítani és azonnal megsemmisíteni (elégetni). A kivágott fa helyére csonthéjas fajokat ne telepítsen! Helyettesítésre javasolt gyümölcsfajok: alma, körte, bogyósok. A szilva- és őszibarackfáknál a levéltetvek első betelepedésétől folyamatosan védekezzünk rovarölő szeres permetezéssel, mert a levéltetvek a PPV fő terjesztői. Zöldmetszésnél a metszőollót, annak vágófelületét hypós oldattal fertőtleníteni kell, vagy alkoholba mártás után le kell égetni. A téli időszakban végzett metszéssel a vírus nem terjed.
A magról nevelt fa igen gyönge minőségű gyümölcsöt terem. Ezért a magoncot alanyként használjuk fel és a következő tavasszal ismert termőképességű anyafákról származó szemmel beszemezzük. A szemzett fácskák már a harmadik-negyedik évben teremni kezdenek. A szemzés tavasszal, a nedvkeringés megindulása után a legsikeresebb; a beszemzett alanyt meleg helyen kell tartani a megeredésig műanyag zacskó védelmében.