3001. Ha ősz, akkor ebszőlő!
Amikor kerítés vagy rács mellé ültetjük, az évelő, gyorsan növő ebszőlő a verandából vagy teraszból egy árnyékos kis zugot teremt rövid idő alatt.
Amikor kerítés vagy rács mellé ültetjük, az évelő, gyorsan növő ebszőlő a verandából vagy teraszból egy árnyékos kis zugot teremt rövid idő alatt.
Az akácfa gyors növekedése és toleranciája a rossz talajjal szemben gondokat okozhat a háztulajdonosok számára. Ezek a fák úgy szaporodnak, mintha klónoznák őket, a saját elterjedt gyökereiken keresztül.
A karfiolt egész évben lehet termeszteni, amíg az évszaknak megfelelő fajtát választjuk. A karfiol termesztése elég sok helyet igényel, szóval ne termesszük, ha sok zöldséget szeretnénk négyzetméterenként.
Következő alkalommal, amikor tisztítószereket megyünk vásárolni, gondolkozzunk el azon, hogy mi lenne, ha nagylevelű növényeket vásárolnánk a lakás minden szobájába.
Káposztás töltött paprika: 1 fejes káposzta, 2 csomag kapor, 6 db zöldpaprika, fél kg darált hús, 10 dkg rizs, 1 fej vöröshagyma. A káposztát felcsíkozzuk, és a felét egy edénybe tesszük. Ráhelyezzük a darált hús, a főtt rizs és az finomra vágott, dinsztelt vöröshagyma keverékével megtöltött zöldpaprikákat, majd káposztával befedjük. Lassú tűzön megfőzzük, és kávéskanálnyi margarinba kb.. kávéskanálnyi lisztet és egy fél csomag finomra vágott kaprot, csipetnyi pirospaprikát keverünk. A káposztából kiszedjük a töltött paprikát, és ezzel a keverékkel berántjuk, majd visszahelyezzük a paprikákat. Tálaláskor tejfölt adunk hozzá.
Fák sarjhajtásainak kezelésére a glifozát hatóanyagú gyomírtószerek ajánlottak és hatásosak. Ezek: Fozát, Glialka, Glyfos, Medallon, Roundup. Bármelyik oldatával kezelheti le a fiatal hajtásokat . A hatékonyság növeléséhez és a tapadás fokozásához 1-2 %-ban adagoljon olajat az oldat elkészítésekor. A szert permetezéssel vagy ecseteléssel is felviheti a zöld hajtásra. A glifozát levélen keresztül szívódik fel, és a gyökerekbe is bejut a tápanyagforgalom útján. Valószínű, hogy ismételt kezelések lesznek szükségesek.
Sajnos semmi személyes tapasztalatom sincs a Pogonantherum nevelésével kapcsolatban, de találtam néhány információt. Délkelet-Ázsiából származik, és a Pázsitfűfélék családjába tartozik, tehát nem bambusz. A természetes élőhelyén sűrű záródású fák alatt, főként patakok mentén él, ahol állandó a talajnedvesség és csak szórt fény van, így a tűző nap nem éri a növényeket. Az alsó levelek sárgulását minden bizonnyal tápanyaghiány okozza, mert a nagy tömegben szaporított növényeket gyakran csak tőzegben vagy kókuszrostban tartják, és a tápanyagot folyékony formában juttatják a növényeknek. (ez -logikusan- különösen igaz lehet egy kimondottan vízigényes fajra). Tehát ha nem égette meg a nap és nem száradt ki a földlabdája, akkor kellene némi tápanyagot juttatni neki, lehetőség szerint egy átültetéssel egybekötve, hosszú hatóidejű, szabályozott leadású műtrágyával. Olvastam, hogy a száradt, szétesett "fűcsomót" erőteljes visszametszéssel lehet zömökebbre nevelni. Ennek kipróbálását arra az esetre ajánlanám, ha az első nem vált be.
Babér-Laurus nobilis lehet, bár a képen nagyon nehezen kivehető, a leírások alapján jött a tipp. Édenkertész
Szerintem az elhalt ágakat nyugodtan le lehet vágni, ha eddig nem tért magához, akkor véleményem szerint már nem is fog. Amúgy nem tudom, mi történhetett vele, mert ez nem normális dolog egy ilyen igénytelen növénynél, mint a mocsári hibiszkusz.
Tény, hogy túl sok magyar nyelvű irodalma nincs ennek a növénynek. Néhány fontosabb információt igyekeztem összegyűjteni: A Dorstenia brasiliensis, közönséges nevén bezoárgyökér vagy lázűző korongtányér a megközelítőleg 1500 fajt magába foglaló eperfafélék (Moraceae) családjába tartozik. A Dorstenia egyike azon kevés nemzetségnek az eperfafélék családjából, amely többek közt apró termetű lágyszárú fajokat gyűjt össze. A növényt elsőként 1786-ban Jean Baptiste Lamarck francia tudós írta le. Dél-Amerikában igen nagy területen, az Amazonas menti esőerdőkben fordul elő (Brazília, Peru, Bolívia, Kolumbia, Uruguay, Paraguay, Venezuela és Guyana). Az alapszövetében található fehér tejnedvet kígyómarás elleni gyógyszerként használták a helyi indiánok, de ma is jó néhány készítmény tartalmazza, ill. számos nemzetközi kutatás zajlik a felhasználhatóság sokféleségéről. A Dorstenia brasiliensis kisméretű növény, jellemzően legfeljebb 8 centi magas, feltűnően erezett levelekkel és apró kosár alakú virágokkal. Gyökérzete vöröses-barna színű, hengeres, amely 2-4 cm hosszú, és körülbelül 1 cm vastag. A számára legmegfelelőbb talaj kiváló vízelvezető, 2 rész homok és 1 rész agyag keveréke. A tűző napot nem kedveli, és magas páratartalmat igényel. A lankadásnak elsődlegesen két oka lehetett, a vízhiány vagy a túlöntözés, amelynek következtében sérültek a gyökerek (gyökérrothadás).