3041. 3+1 sövénynek való örökzöld
Az örökzöld fa ideális választás dekoratív és funkcionális sövénykerítések készítéséhez. Ha sövénykerítést akarsz készíteni, ültess tuját, magyalfát, eukaliptuszt vagy Cryptomeriát.
Az örökzöld fa ideális választás dekoratív és funkcionális sövénykerítések készítéséhez. Ha sövénykerítést akarsz készíteni, ültess tuját, magyalfát, eukaliptuszt vagy Cryptomeriát.
A könnyezőpálma (Monstera deliciosa) a mexikói esőerdők őshonos növénye. Gyönyörű levelei és termete miatt dzsungelhatást hoz a lakásba, de nem árt vigyázni vele, mert egyes részei mérgezők!
A kutyáink által fogyasztott élelmiszerek – beleértve a zöldségeket is – nagyon fontosak egészségük és élettartamuk szempontjából. Míg néhány zöldségféle nagyon hasznos, vannak mások, melyek apró emésztési problémákat, esetleg súlyos betegségeket vagy éppen halált okozhatnak, ha négylábú barátaink elfogyasztják.
A keményítőben gazdag, édes és zamatos zöldborsó egyike a legősibb kultúrnövényeknek. Ezt a hüvelyes zöldségfélét finom és tápláló magvaiért termesztik ősidők óta. Mára egyike a legnépszerűbb termesztett növényeknek, úgy a mérsékelt, mint a fél-trópusi égöv alatt.
Spenóttorta: 70 dkg spenót levél, 50 dkg krémsajt, 10 dkg reszelt sajt, 4 gerezd fokhagyma, 1 csokor újhagyma, 5 db tojás, 50 dkg leveles tészta. A leveles tésztával kibélelünk egy tortaformát. A spenótleveleket megpároljuk, majd hozzáadjuk a sajtot, az összeaprított hagymát, és sóval, borssal fűszerezzük. A kész masszát beleborítjuk a leveles tésztával kibélelt tortaformába, majd a spenótba kis mélyedéseket csinálunk, amelyekbe beleütjük a tojásokat. A massza tetejére is tészta kerül, aminek a közepébe egy kis lyukat vágunk. 200 C-on, 50 percig sütjük.
Ránézésre takácsatkák károsítják a növényt. Meleg, száraz körülmények között gyakran előfordul. A károsított részek sajnos elég súlyos állapotban vannak, ezek el fognak száradni, le lehet vágni őket. Az atkák ellen hatásos szerek pl. a Cascade, Sanmite, esetleg Vertimec. Most még meg lehet permetezni a növényt a szabadban. A permetezést ismételni kell kb. 10-12 naponta az átfedő generációk miatt. A megelőzés nagyon fontos. A levelek vízzel való permetezésével megszüntethetők az atkák számára kedvező, száraz körülmények. Ha legközelebb már látják a növény levelein az apró, fehéres pontokat, egyből védekezni kell (először a vízzel permetezéssel, károsított levelek letörésével). Teleltetni nagyon fontos a növényt. Ha a lépcsőházban nincs fűtés, kevesebb a fény, akkor megfelelő a hely a teleltetésre. Öntözni ekkor ritkábban kell, de kiszáradni nem szabad hagyni. Most csak a károsított részek kerüljenek levágásra. Metszeni egyébként tavasszal szokták, de tulajdonképpen bármikor lehet év közben is. A módja és mértéke a kialakítani kívánt formától függ. Üdvözlettel: Növényorvos
Inkább a pajzstetvek ellen szokták ezt alkalmazni. Ha nincs túl sok a levéltetvekből, egyszerűen el lehet őket távolítani egy zsebkendővel, óvatosan, vigyázva a hajtásokra. Ha sok van és visszatérnek, valamilyen érintő hatású permetező szert lehet használni, pl. Decis. Üdvözlettel: Növényorvos
Ezek a károsított levelek így is úgy is elszáradnak majd. Azokra gondolok, melyek már felpöndörödtek, száradni kezdtek. Levágni azért kell, hogy az ott élő atkák és lerakott tojásaikból kikelő újabb állatok ne súlyosbítsák a helyzetet. Tehát ezeket inkább egészségügyi szempontból fontos lecsípni. Bár nem tudom, hogyan és mennyire lett megmetszve a másik növény, de nem hiszem, hogy emiatt pusztult el. A virágzást befolyásolhatja valamennyire, ezért a "valódi" metszést tavasszal (vagy tavasztól) végezze, hogy legyen ideje regenerálódni. Fog virágozni, de figyelni kell a metszésnél, hogy az oldalhajtások egy részét erősebben, a másik felét csak kevésbé vágja vissza. Így eléri, hogy bokrosodjon, de virágozzon is. A követő évben fordítva, azaz a hosszabbra hagyott hajtásokat metssze meg erősebben. Leander metszése: ősszel vagy tavasszal jobb? Készítsük fel leanderünket a télre Útmutató a leander szakszerű teleltetéséhez Hogyan kell metszeni a leandert? És mit tegyünk, ha elfagyott? Vagy ha beteg?
Üdvözlöm! A forgalomban lévő gyomírtó szerek mind kontakt, azaz arra hatnak csak, amire konkrétan ráfújta. Nagy általánosságban elmondható, hogy 0,5-1 dl mennyiség 10 liter vízhez elegendő. Cserje írtásra 2 d,l 10 liter vízhez elegendő. Ekkora területre mindenképpen 1 literes, vagy 5 literes kiszerelést érdemes vásárolni, mert ez gazdaságosabb. Az általam javasolt gyomírtó szerek: Gliphogan, Fozát, Glialka, Medalon. Nekem ár-érték arányban a Fozát vált be legjobban! A területet le kell permetezni és kb. 1 hét múlva lehet ültetni növényeket. A lefújt gazokkal semmit ne csináljanak tavaszig, az elpusztult gyomok elkorhadnak. A "hold" 5755 m², azaz 0,57 ha. 5 liter kell egy hektárra, tehát kb. 2,7-2,8 litert használjanak fel. 2000 Ft/liter áron van forgalomban, nagyjából.
Természetesen a bio megoldást is meg lehet próbálni, de ahhoz nagyobb kitartás szükséges, és a siker sem mindig garantált. A felsorolt vegyszerek hatásosabbak. Üdvözlettel: Növényorvos