3091. Adventi kalendárium gyufásdobozokból
Nagyon sokféleképpen készíthetünk adventi kalendáriumokat úgy, hogy az egész család számára szórakoztató legyen. A következőkben megmutatjuk, hogyan készíthetünk adventi naptárat gyufásdobozokból!
Nagyon sokféleképpen készíthetünk adventi kalendáriumokat úgy, hogy az egész család számára szórakoztató legyen. A következőkben megmutatjuk, hogyan készíthetünk adventi naptárat gyufásdobozokból!
Íme még egy ügyes ötlet, hogyan készítsünk Adventi kalendáriumot - olcsó és kreatív megoldás.
Megesett már, hogy nem volt kéznél friss bazsalikom, oregánó, egy gumó szarvasgomba, vagy nem volt kedve fokhagymát pucolni? Gyorsan összedobott egy salátát, de úgy érezte még hiányzik belőle valami? Szívesen kipróbálna különleges fűszereket, ízeket, de nehezen beszerezhető vagy túl drága? Önnel is előfordult már, hogy kicsit sótlannak, íztelennek, unalmasnak találta a már kész ételeit? Esetleg nem mindenki eszi meg szívesen a családban a csípős levest, szószt, mártást, húst…?
Az istenfa egy európai eredetű virágzó növény. A növény a latin nevét (Artemisia) Artemis istennő után kapta. Az istenfának több elnevezése ismert: ebruta, istenfű, Isten fája, abrutüröm, seprőruta, istenfácska.
Hogyan készítsünk egyszerűen fenyőtobozból kis karácsonyfát? A fenyőtobozokat használhatjuk karácsonyi dekorációként vagy karácsonyfadíszként. Ez egy egyszerű kézműves foglalatosság. Kisebb gyermekeket is bevonhatunk, élvezni fogják.
Vírusos fertőzés lehet. A kajszibarack betegségei elleni védelmet mindig kezdjük a rügypattanást megelőző rezes lemosó permetezéssel. Ezután fehérbimbóban adjuk az első Chorus permetezést. A Chorus egyedülálló előnye, hogy más készítményekkel ellentétben – az erre az időszakra gyakran jellemző – nagy hőingadozásokkal kísért, hűvös időjárási körülmények között is maradéktalanul kifejti hatását. Ezután váltsunk Topasra és ha szükséges, akkor 8-10 nap múlva ismételjük meg a kezelést. Ez már a monília és a gnomónia ellen is irányul, mert a gnomónia spóraszóródása már ekkor elkezdődhet. A Topas ekkor a monílián kívül kifogástalanul véd a korai gnomóniafertőzés ellen is. A sziromhullás után 1–2 alkalommal kontakt készítménnyel permetezzünk.
A képen látható virág Monstrea deliciosa vagy másnéven Filodendron. Rendkívül fényigényes. Helytelen, ha a növényt visszafordítjuk, mert néhány hét múlva levéllemezeit ismét a fény felé fordítja. Ezért az ablaktól távolabb, de világos helyre helyezzük el, esetleg az ablakkal szemközt levő falnál /kis szobában nagy üvegfelületnél/ vagy sarokban, így mi is gyönyörködhetünk pompájában, bár ez nem lesz teljes, mert levélnyelei kissé megnyúlnak. Minél idősebb a növény, annál szebbek a levelei. A szobában tartott növények léggyökerét szokták vízzel telt kis üvegekbe dugni. Ez nem szükséges, nagyon rontja az egész helyiség esztétikai hatását. Nyugodtan levághatjuk a léggyökereket, vagy csak visszavágjuk és a cserép földjébe dugjuk. Tápdús, laza szerkezetű, nyirkos, de nem vizes talajt igényel és világos, de nem napfényes helyiséget. A teleltetés alatt ne legyen nagy a hőingadozás, 16-18 C fok hőmérsékleten szépen áttelel. A növényeket tavasszal ültetjük át, ez rendszerint évenként szükségessé válik. A tápanyaghiányt - ami a kis cserépben előállhat - a növény nagyon megérzi, és ezt az alsó levelek elsárgulásával jelzi, ami főként az új levél megjelenésekor gyakori. Az erősen megnyúlt, felkopaszodott növényeket visszavághatjuk. A cserépben maradt tő hamarosan ismét kihajt. Nem szerencsés kitenni a kertbe. Szobanövény.
A törzs felpuhulása tényleg a túlöntözés egyik végső tünete, de a kéthavi öntözés szintén egy szélsőség, pláne ha nem hűvös teleltetőben volt, hanem a meleg szobában. A közismert Yucca elephantipes (hivatalos tudományos nevén Yucca gigantea) trópusi, szubtrópusi területekről származik, ahol az éves csapadékmennyiség 1000 és 2000 mm. Tehát igényli a nedvességet -főként a tavasztól őszig tartó növekedési, illetve fejlődési folyamat időszakában-, de jól alkalmazkodik a szárazabb, és hűvösebb klímához is. A téli visszafogott öntözés elsődleges oka a hazai nevelés esetében a fényhiány. Ha télen is a nyári, gyakori öntözést alkalmazzuk, akkor a fejlődése sem áll le, és a fényhiánytól erőtlen, világos leveleket fejleszt, amely igen érzékeny lesz a károsítókra. Tehát a téli tartás alatt a vízmennyiséget a helyiség hőmérséklete befolyásolja leginkább. Kimondottan világos és meleg helyen tartva nyugodtan lehet öntözni, mert különben kiszárad. Így az Ön növényél a törzs valószínüleg nem a túl sok víztől puhult fel, hanem a kevés víz miatt száradt össze, ami szintén összenyomhatónak tűnik. A növény -ha lehetőség van rá- kerüljön ki a szabadba, és a földje legyen nedves, főként a nyári forróságban. A cserepe alatt ne álljon a víz, és tápanyagot is csak tavasztól őszig kapjon. Mivel a kiköltöztetés a leveleket könnyen megégetheti, így az első néhány hétben inkább félárnyékos legyen a növény.
A szilva tafrinás táskásodása hűvös csapadékos időjárást követően járványszerűen jelentkezik. A szilva táskásodás okozója a Taphrina pruni gomba. A szilvafajták többsége olyan érzékenyen reagál a tafrinás fertőzésre, hogy a levélfodrosodás tünete ki sem fejlődik, a beteg levelek lehullanak. A beteg gyümölcs hamarabb színeződik, a sárgászöld felületen deres bevonat képződik. A termés húsa lé nélküli, ízetlen, kemény marad, bőre ráncosodik. A védekezés szempontjából nagyon fontos a beteg növényi részek, levelek, hajtások, gyümölcsök leszedése és elégetése. Nagyon hatásos a kora tavasszal végzett gombaölőszeres lemosó permetezés. Később már a növény fenológiájának megfelelő, nem fitotoxikus készítménnyel védekezzünk. Virágzás alatt is fontos a védekezés méhkímélő, gombaölő készítménnyel.
Monilínia fructigena és laxa (Mindkét kórokozó rothadást (repedés, jégverés után) okoz, a laxa veszélyesebb, főleg virágzáskor, ha csapadékos-ködös az idő.) Védekezés: rügypattanás előtt rézszulfátos lemosás. Ez már késő, ezért a fertőzött ágat meg kell semmisíteni. Alkalmasak a ciprodinil, kaptán, vinklozolin, iprodion, hatóanyagú és a réztartalmú szerek. A kezelést a virágzás idején és az elvirágzáskor alkalmazzuk. Ha a virágzás folyamán megváltozik az időjárás, egyszer végezzünk kezelést. A termések rothadása ellen csak kivételesen alkalmazzunk kezelést azokon a területeken, ahol a fertőzés a fogékony fajtáknál rendszeresen előfordul, és mindenekelőtt, ha a termések tömegesen károsodnak (jégverés), 4 esetleg 2 héttel a szüret előtt. Növényvédő szerek: Topas 100 EC, Tiosol, Systhane Duplo, Penncozeb DG (Plus), Nordox 75 WG, Dithane M-45, Bordóimix DG.