3131. Karácsonyi kerti dekor: így lesz ünnepi hangulat a kertben!
Igazi karácsonyi hangulat nincsen hó nélkül, de ha a korábbi évekhez hasonlóan nem esik idén sem decemberben hó néhány apró trükkel belecsempészhetjük az ünnepi feelinget a kertbe.
Igazi karácsonyi hangulat nincsen hó nélkül, de ha a korábbi évekhez hasonlóan nem esik idén sem decemberben hó néhány apró trükkel belecsempészhetjük az ünnepi feelinget a kertbe.
Amikor szóba kerül az ünnepi dekoráció, a koszorúk igazi kedvenceknek számítanak. Szinte mindannyiunknak van egy - két koszorú a díszítési „arzenálunkban". Lássunk néhány új ötletet koszorúk készítésére!
Az ünnepek közeledtével egyre többen szeretnének valami különlegeset készíteni a család számára. A következőkben a narancstorta elkészítését mutatjuk be!
Mennyire ismerjük a karácsony ünnepét, és az azzal kapcsolatos tényeket, történeteket? A következő kérdésekkel könnyen letesztelhetjük tudásunkat. Természetesen a kérdések után a válaszokat is megtalálhatjuk, de az emberi késztetésünket legyőzve, kezdjük előbb a kérdésekkel!
A karácsonyi ünnepek közeledtével az emberek ajándékoznak, ünnepelnek és örömet szereznek másoknak. Ebbe szeretnénk mi is bekapcsolódni, ezért összegyűjtöttünk néhány karácsonyi díszkészítési ötletet.
Mivel a legtöbb pajzstetű több növényt is szívogat, leggyakrabban egy másik növénnyel hozzuk be lakásunkba e kártevőket. Mielőtt még nagyon elszaporodnának, tudunk ellenük hatásosan, mechanikai úton védekezni. Ronggyal vagy kefével mossuk le a pajzstetveket, próbáljuk meg az eldugott részekről is kipiszkálni őket. Heti többszöri mosdatással sikeres lehet a védekezés. A forgalomban lehet kapni olajos permetszereket, amelyekkel lefújva a növényt és a kártevőt, megfulladnak az állatok.
A hibiszkusz vagy mályvacserje (Hibiscus siriacus) világos helyen, esetleg teraszon folyamatosan hozza virágait. Ha nincs útban ilyenkor valóban nem érdemes megmetszeni, inkább elvirágzás után vagy a kora tavasz alkalmas erre. Áprilisban vagy augusztusban fejdugvánnyal szaporíthatjuk.
A fenyőrozsda az öttűs fenyőket támadja meg, amitől az ágak megvastagodnak, először az ágak majd akár az egész fa elpusztulhat. Egy másik betegség az erdeifenyő tűlevélhullásos betegségére jellemző, hogy a kórokozó által fertőzött tűleveleken, nagyítóval apró foltok láthatók(ilyen a rossz termőhely miatti levélhulláskor nem észlelhető). A lehullott tűleveleket júniusig el kell távolítani, mert innen indul a fertőzés, ha erre nincs lehetőség július-augusztusban gombaölőszeres védekezés válhat szükségessé.
Valószínű, hogy a szedrét botrítisz támadta meg, ellene helyes metszéssel és vegyszeresen is kell védekezni. Vegyszeres védelemre (háromszor kell végezni a virágzás kezdetétől) az iprodion, vinklozolin, procimidon hatóanyagú szerek használhatók.
A tuják hazánkban nem őshonos növények, s egyre nehezebben viselik a nagy évközi hőmérséklet és csapadékingadozást. Néhány gombás betegség is támadja, illetve molyok és pajzstetvek is élősködhetnek rajta. Azt, hogy egy magról nevelt tuja kevésbé bírná el éghajlatunkat és rövidebb életű, véleményem szerint nem reális.