3186. Karalábé: a kertek földönkívülije
Ha még nem termesztettünk vagy fogyasztottunk ezekből a káposzta családjába tartozó, nem annyira keresett zöldségből, akkor nem is tudjuk mit hagytunk ki! Az ízük a fehérrépa enyhén édes ízére hasonlít.
Ha még nem termesztettünk vagy fogyasztottunk ezekből a káposzta családjába tartozó, nem annyira keresett zöldségből, akkor nem is tudjuk mit hagytunk ki! Az ízük a fehérrépa enyhén édes ízére hasonlít.
Sokan kávémániásnak neveznek, pedig csak szeretek kávézgatni...amikor csak tehetem...ahol csak lehet...amilyen gyakran csak lehet.
A tavaszi virágok éppen akkor jelennek meg, és vidítanak fel bennünket, amikor a legnagyobb szükségünk van rájuk - a tél vége felé. Kezdő kertészként viszont figyelembe kell venni néhány szempontot, ami szerint elrendezhetjük őket a kertben!
Akármilyen véleménnyel is vagyunk a Valentin napokról, azok meglátogatnak bennünket minden évben. Idén szeretnénk egy kis segítséget nyújtani azoknak, akik nem tudják, hogy mit is lehetne ilyenkor vásárolni. Íme néhány ötlet:
Csendes forradalom van a veteményes kertben. A sárgarépa helyet készít az olyan különlegességeknek, mint a cukorgyökér, eperparéj vagy a pozdor. De ott van még a perui Oca és Yacon burgonya (inkaburgonya) is. Az egzotikus tökök, tomatillók és édesburgonyák is csatlakoznak a zöldség termesztő repertoárunkhoz.
Kedves Őzike! Valami keveredés van, Ön vagy a Ficus elasticára gondol, amit a magyar "szleng" nevez gumifának (helyesen: szobafikusz), vagy a majomfára, aminek a latin neve Crassula argentea, ez hasonlít az Ön által leírt latin névre. Mivel a majomfa pozsgás növény, így azt könnyű ritkítani. A majomfa szaporítása: A dugványok könnyen meggyökeresednek. Készíthetünk hajtás- vagy levéldugványokat. Fontos, hogy a dugványokat néhány napig hagyjuk kiszáradni, mielőtt a földbe helyezzük őket. A növényeket ritkán öntözzük, és ne takarjuk le őket üveggel vagy műanyag fóliával. A ficus már kicsit több odafigyelést igényel. Nyesése, visszavágása: Mivel terebélyes növényről van szó, szükség esetén visszavághatjuk. Ha a hajtáscsúcsát vágjuk le, elágazik a növény. A levélhónaljakban új hajtásokat hoz. Tavasszal nyessük.
A Solanum muricatum nemcsak ausztrál dinnyebokor néven ismert, használják még a tojásdinnyét, a dinnyefát, körtedinnyét is. Rokonságban van a padlizsánnal, a burgonyával és a csucsorral. Ahhoz, hogy sokáig éljen, a földjét mindig tartsa enyhén nedvesen. Tegye meleg és világos helyre. Biztosítson neki magas páratartalmat. A dinnye a burgonyafélék családjába tartozik (csakúgy mint a paradicsom vagy a paprika), így jól hasznosítja a ló-, sertés- és juhtrágyát, de gazdaboltokban kapható műtrágyát is használhat (de megfelelő a virágos növények számára összeállított tápoldat is). Télen alacsony hőmérsékleten, lehetőleg világos helyen, visszafogott öntözés mellett a leanderéhez hasonló módon teleltetheti, de megoldható szobában is. Ez utóbbi esetben könnyen megnyúlhat a magas hőmérséklet miatt. Második évben késő tavasszal ki lehet ültetni szabadföldbe, tápanyaggal kifejezetten jól ellátott, morzsalékos talajba. A tápanyaggal és sok vízzel ellátott növények ehető termésekkel ajándékoznak meg minket akár már az első évben is, és jó néhány maggal, melyekből új növényeket szaporíthatunk. További információ: Frei Ferenc, Pálmaliget Kertészet http://www.palmaligetetmagyarorszagnak.com/
A gyertyavirág (Ceropegia woodii) eléggé fényigényes növény, valószínűleg sötétebb helyen van tartva. Nyáron szabadban célszerű tartani, félárnyékos helyen. Átültetni nem kell sűrűn, de a meleg hónapokban bármikor lehet. Laza, homokos talajba ültesse. A száron kis gumókat is hoz, ezekkel is lehet szaporítani. Ha sűrűbbre akarja nevelni, akkor a szárat tekerje bele a cserébe 1-2-szer, kis kaviccsal fogassa le, a szártagok szépen legyökereznek.
Abban az esetben igen, ha a padlás nem túl meleg! A fokhagymát füzérbe vagy csokorba kötve és felaggatva tárolhatjuk a kamrában, fészerben vagy a padláson. Meleg konyhában a fejek könnyen romlanak, száraz helyen pedig teljesen kiszáradnak.
Az Oncidium nemzetségnél az a "pocak" (bulba) a tápanyagraktár szerepét tölti be. A bulbából kinövő új hajtások a megerősödésig a régi bulbából táplálkoznak. Minél távolabb esik a régi bulba az új hajtástól, annál ráncosabb lesz, mivel a tápanyagkészletét már átadta az őt követő hajtásoknak. Baj akkor van, amikor az a bulba is ráncos, amiből az új hajtás még csak megindult növekedni. A ráncosság általában tápanyaghiányra és nem vízhiányra vall. Az öntözés gyakorisága sok mindentől (tartási körülmények) függ. Általános szabály, hogy az Oncidiumok öntözés után mihamarabb leszáradjanak, mivel gyökereik érzékenyek a pangó vízre. Átlagosan nyári időszakban hetente 2x, télen havonta 2x szükséges, ha közben ki tudott száradni.