3186. Karalábé: a kertek földönkívülije
Ha még nem termesztettünk vagy fogyasztottunk ezekből a káposzta családjába tartozó, nem annyira keresett zöldségből, akkor nem is tudjuk mit hagytunk ki! Az ízük a fehérrépa enyhén édes ízére hasonlít.
Ha még nem termesztettünk vagy fogyasztottunk ezekből a káposzta családjába tartozó, nem annyira keresett zöldségből, akkor nem is tudjuk mit hagytunk ki! Az ízük a fehérrépa enyhén édes ízére hasonlít.
Sokan kávémániásnak neveznek, pedig csak szeretek kávézgatni...amikor csak tehetem...ahol csak lehet...amilyen gyakran csak lehet.
A tavaszi virágok éppen akkor jelennek meg, és vidítanak fel bennünket, amikor a legnagyobb szükségünk van rájuk - a tél vége felé. Kezdő kertészként viszont figyelembe kell venni néhány szempontot, ami szerint elrendezhetjük őket a kertben!
Akármilyen véleménnyel is vagyunk a Valentin napokról, azok meglátogatnak bennünket minden évben. Idén szeretnénk egy kis segítséget nyújtani azoknak, akik nem tudják, hogy mit is lehetne ilyenkor vásárolni. Íme néhány ötlet:
Csendes forradalom van a veteményes kertben. A sárgarépa helyet készít az olyan különlegességeknek, mint a cukorgyökér, eperparéj vagy a pozdor. De ott van még a perui Oca és Yacon burgonya (inkaburgonya) is. Az egzotikus tökök, tomatillók és édesburgonyák is csatlakoznak a zöldség termesztő repertoárunkhoz.
A hidrokultúra és az általad leírt tartási mód különbözik egymástól,de amit leírtál az úgy jó megoldás. A heti 1x vízbemártás lehet éppen elég is,mindig a tartási viszonyoktól függ(hőmérséklet,pára,fény....stb). Javaslom inkább a (átlátszó) cserépben lévő gyökereket kell figyelni.Nedves állapotban ezek a gyökerek inkább zöldes színűek.Szárazon fehérednek ki. Akkor kell nedvesíteni, ha a gyökerek kifehéredtek.Tápozni csak havonta 1x szükséges a növény fejlődési időszakában. A bolti tápoldat elegendő lehet de az adagolással vigyázni kell mert az erős koncentrátum elégetheti a gyökereket.(1l vízhez elegendő 1ml tápanyag)
Ha van lehetősége hideg, de fagymentes helyen teleltetni, akkor inkább meg kellene várni a telepítéssel a tavaszt, mert akkor a begyökeresedésre lényegesen több ideje lesz a növényeknek. A talajszerkezet szempontjából nincsenek komolyabb teljesítendő feltételek, az őszi ásás után tavasszal a megmaradt rögöket el kell munkálni, és az ültetőgödörbe kerülhetnek a növények. Az ültetési távolság nagyban függ a növény fajától, illetve a kertészeti változattól, így arra általánosságban nem lehet válaszolni, az anyanövény méretét és alakját, illetve a növény felhasználásának módját figyelembe véve kell megválasztani (sövénytelepítés, iskolázás, hosszú távú nevelés a bekonténerezés vagy a földlabdás kivétel előtt... stb). A trágyázással kapcsolatban megoszlanak a vélemények, mert a pontos dózis meghatározásához talajvizsgálatot kell végezni. Az ősszel bedolgozott, érett szarvasmarhatrágya a tavasszal telepített növényt nem valószínű, hogy megégeti, illetve használhat hosszú hatóidejű, burkos műtrágyát is, amelyből gyártanak kifejezetten örökzöldeknek szánt tápanyag összetételű készítményeket.
A pozsgás növényeket mindenképp napos, világos helyre tegyük, ahol minimum 16 celsiusfokos hőmérséklet biztosítható. Ne öntözzük őket túl gyakran, elég ha kéthetente, vagy még ritkábban kapnak vizet, viszont ilyenkor örülnek, ha bőven elönti őket a víz.
Sajnos a fénykép nem érkezett meg, így csak feltételezésekre hagyatkozom. A szeder és málna termésén szürke elváltozás a Botrytis cinerea gomba szokta okozni. Párás, nedves időben vastag szürke penészgyep fejlődik ki a lédús bogyón. Száraz időben a termés összeaszalódik és akkor is szürkés színű. A betegség fellépésekor már nem tud ellene védekezni. Csak megelőzés képpen eredményes a kezelés a következő szabad-forgalmú szerek valamelyikével: Trichodex, Topsin, Switch, Amistar, Quadris, Teldor. A gomba gyakran valamilyen fizikai sérülés után fertőzi a bogyókat(pl.rovarkártétel), ezeket is meg kell előzni. A szeder sekélyen gyökeresedik, száraz nyarakon rendszeres öntözést igényel. A vízhiány is okozhatja a bogyók összeaszalódását.
Sajnos neve ellenére szobában elég nehezen nevelhető. A legnagyobb gondot a tűlevelek hullása és az alsó levelek elvesztése okozza. Ez a túlzott napsütéstől vagy a mélyárnyéktól, a száraz levegőtől vagy a föld kiszáradása miatt történhet.