3321. Biotár IV. Országos Öko Expo és Bio Fesztivál
Az idei évben – hagyományosan június hónapban - már negyedik alkalommal kerül megrendezésre a Biotár Országos Öko Expo és Bio Fesztivál.
Az idei évben – hagyományosan június hónapban - már negyedik alkalommal kerül megrendezésre a Biotár Országos Öko Expo és Bio Fesztivál.
Kaktuszgyűjtők lelkes csoportja pont 40 évvel ezelőtt gondolta úgy, hogy létrehoznak egy olyan közösséget, ahol hobbijukat, szenvedélyüket, a kaktuszgyűjtés örömeit oszthatják meg egymással és az érdeklődő közönséggel.
Sokszor gondot okoz, hogy milyen műtrágyát válasszunk növényeink számára. Íme néhány tipp arra nézve, hogyan is gondozzuk évelő növényeinket egészséges fejlődésük érdekében.
A mai rohanó világunkban sok embernek nem marad sok ideje a növényei gondozására. Ilyenkor gyakran megesik, hogy az ajándékba kapott vagy vásárolt szobanövények elsárgulnak, rosszabb esetben el is pusztulnak. Lássuk, mit tehetünk, hogy az ilyen eseteket elkerüljük!
Hozzávalók: 28 dkg liszt, 15 dkg margarin, 8 dkg glukon, fél zacskó sütőpor, fél citromnak a leve, 1 tojás, 15 dkg kókuszreszelék, 1 tasak vaníliás cukor.
Megmenthető! Télen 15-18°C-on olyan ablakban érdemes teleltetni, ahol kapja a radiátortól a felszálló meleget. Ekkorra vissza lehet metszeni, s csak nagyon mérsékelten szabad öntözni, de a földjét nem szabad kiszárítani (havi 2-3 öntözés elegendő). Átültetése márciusban vagy áprilisban esedékes, 1-3 évente, humuszos, finom földkeverékbe, amely tartalmaz lombföldet, komposztot és tőzeget, az idősebb növények valamivel "nehezebb" földet is kaphatnak. Szaporítása fejdugvánnyal lehetséges, talpmelegen, 25 fokos földben, gyökereztető hormonnal.
A növények korának előrehaladtával sajnos természetes folyamat, hogy alulról elsárgulnak a leveleik (talán erre gondoltál, mikor virágot írtál). A sárgulást sietteti a kevés fény, kevés - tvagyúl sok - tápanyag, szárazság - azaz a nem megfelelő tartási körülmények. A szaporításra inkább a tavaszi-kora nyári időpont a megfelelő, télen a növények nyugalomban vannak. Az alulról sárguló hajtás is megfiatalítható hajtásdugványozással, de természetesen ezt is majd csak tavasszal ajánlatos végezni.
Örökzöld sugárarália (Schefflera arboricola) A sugárarália kedvelt szobanövény, viszonylag könnyen tartható, csak a téli hónapokban kell jobban figyelnünk rá ugyanis a meleg, száraz szobahőmérsékleten gyakran ledobálja leveleit, ez ellen vagy párásítással vagy a szobahőmérséklet csökkentésével (16-18°C) védekezhetünk. A képen látható száradást elsőre azt gondolnánk, hogy a szárazság okozza, de érdekes módon a túlöntözés is hasonló tüneteket okoz. Télen a heti háromszori öntözés kicsit soknak tűnik, valószínű hogy ez okozza a bajt. Csak akkor locsolja újra szobahőmérsékletű vízzel, ha a talaj csaknem kiszáradt.
A Chamaedorea elegans esetében is ritkán megfigyelhető, hogy sarjakat fejleszt, de a boltban vásárolt növény esetében -hogy vonzóbb megjelenésű legyen- több magot vetnek egy cserépbe. Megfelelő körülmények között tartva viszonylag gyorsan, néhány éven belül virágzik, viszont kétlaki növény, a porzós és termős virágok más-más növényen nyílnak. Tehát a magok kifejlődéséhez arra van szükség, hogy egyszerre virágozzon a hím és női ivarú növényünk, és persze egy apró ecsettel nem árt besegíteni a természetnek.
Szaporításra legalkalmasabb időpont a tavasz, amikor a hajtási periódushoz megfelelő fényviszonyok is társulnak. Az ivartalan szaporítási módok közül alkalmazhatja a légbujtást, vastagabb ágrészek leválasztásához.(Az édenkert oldalain megtalálhatja a leírását!) Fiatal hajtások leválasztása után vízben gyökereztetve is hozzájuthatunk új növényhez. Sok sikert Katona Ervin