3321. Biotár IV. Országos Öko Expo és Bio Fesztivál
Az idei évben – hagyományosan június hónapban - már negyedik alkalommal kerül megrendezésre a Biotár Országos Öko Expo és Bio Fesztivál.
Az idei évben – hagyományosan június hónapban - már negyedik alkalommal kerül megrendezésre a Biotár Országos Öko Expo és Bio Fesztivál.
Kaktuszgyűjtők lelkes csoportja pont 40 évvel ezelőtt gondolta úgy, hogy létrehoznak egy olyan közösséget, ahol hobbijukat, szenvedélyüket, a kaktuszgyűjtés örömeit oszthatják meg egymással és az érdeklődő közönséggel.
Sokszor gondot okoz, hogy milyen műtrágyát válasszunk növényeink számára. Íme néhány tipp arra nézve, hogyan is gondozzuk évelő növényeinket egészséges fejlődésük érdekében.
A mai rohanó világunkban sok embernek nem marad sok ideje a növényei gondozására. Ilyenkor gyakran megesik, hogy az ajándékba kapott vagy vásárolt szobanövények elsárgulnak, rosszabb esetben el is pusztulnak. Lássuk, mit tehetünk, hogy az ilyen eseteket elkerüljük!
Hozzávalók: 28 dkg liszt, 15 dkg margarin, 8 dkg glukon, fél zacskó sütőpor, fél citromnak a leve, 1 tojás, 15 dkg kókuszreszelék, 1 tasak vaníliás cukor.
Kiültethető, nyáron a murvafürt a legnagyobb forróságot is jól bírja. Ezért helyezzük napos és világos helyre, ha szobában tartjuk, akkor legyen az ablakhoz minél közelebb. A mellékelt cikkben bővebben olvashat a virágról.
Valószínűleg a szúnak is nevezett kopogóbogár (legelterjedtebb fajtái a dacos kopogóbogár - Dendrobium pertinax - és a kis kopogóbogár - Anobium punctatum) ütött tanyát a bútorban. Mind a cincéreknek, mind a kopogóbogaraknak elsősorban a lárvái pusztítják a faanyagot, de a kifejlett bogár is jó telepet talál bennük. A cincérek lárváinak kártevésére a viszonylag nagy átmérőjű, rendszerint ferde nyílású lyukak utalnak. A kopogóbogarak - és lárvái - járatai 1-2 milliméteresek, alattuk por alakban összegyűlő forgács mutatja, hogy élő állat tevékenykedik a fában. Régebbi fertőzés esetén a járatok olyan sűrűk lehetnek, hogy a fa lisztessé válik, porhanyós lesz, ezzel teherbíró képessége lecsökken. Többféle vegyszer is beszerezhető erre a célra, amivel le kell kezelni a bútort.
Lótetű lehet. A melegágyak és a zöldségnövények károsítója, de a különféle szántóföldi növényeket sem kíméli. Legnagyobb veszélyt a csíranövényekre és a palántákra jelent. A kifejlett lótücsök talajlakó rovarlárvákkal, csigákkal és egyéb puhatestű szervezetekkel is táplálkozik. Ilyenkor hasznos. Ez a haszna azonban károsításához képest elenyésző. A kifejlett lótücsök 4-6 cm hosszú, teste hengeres, színe barna. A tojása ovális, 2 mm hosszú, okkersárga színű, a talajban, tyúktojás nagyságú fészekben találhatók csoportosan. A lárva eleinte apró, hangyaszerű, szürkésfehér, világossárga, majd barna színű. A kifejlett rovar és a lárva a hidegebb hónapokat kivéve egész évben egyaránt károsíthat. A melegágyakban és a szabadföldön a talajt járataival összevissza furkálja. A palántákat kitúrja, a gyökeret vagy a növény föld alatti szárát átrágja. A növény elfonnyad, megbarnul, és a talajból könnyen kihúzható. Szárazság idején a vastagabb húsos karógyökeret is megrágja. A talaj felszínén futó keskeny kanyargós járata szövevényes, és kb. 1 cm átmérőjű. Cinkfoszfidos csalétekkel csak meleg, nedves talajon, az esti órákban tanácsos a védekezés.
Magasabb fajtának a magját vetette el? Mert a magasabb fajtákat 75 cm-es távolságra kell ültetni egymástól, ezért célszerű az egyiket kivenni, hogy szépen fejlődhessen és gyönyörű lehessen. Az alacsonyabb fajtáknak 30-40 cm távolság kell egymástól. Ha nagyon szorosan vannak, célszerű kiszedni egyet-egyet.
A barátcserje augusztustól októberig virágzik. Ha kap elég nedvességet, és fényt, virágoznia kell. Fog is az idén!