3321. Biotár IV. Országos Öko Expo és Bio Fesztivál
Az idei évben – hagyományosan június hónapban - már negyedik alkalommal kerül megrendezésre a Biotár Országos Öko Expo és Bio Fesztivál.
Az idei évben – hagyományosan június hónapban - már negyedik alkalommal kerül megrendezésre a Biotár Országos Öko Expo és Bio Fesztivál.
Kaktuszgyűjtők lelkes csoportja pont 40 évvel ezelőtt gondolta úgy, hogy létrehoznak egy olyan közösséget, ahol hobbijukat, szenvedélyüket, a kaktuszgyűjtés örömeit oszthatják meg egymással és az érdeklődő közönséggel.
Sokszor gondot okoz, hogy milyen műtrágyát válasszunk növényeink számára. Íme néhány tipp arra nézve, hogyan is gondozzuk évelő növényeinket egészséges fejlődésük érdekében.
A mai rohanó világunkban sok embernek nem marad sok ideje a növényei gondozására. Ilyenkor gyakran megesik, hogy az ajándékba kapott vagy vásárolt szobanövények elsárgulnak, rosszabb esetben el is pusztulnak. Lássuk, mit tehetünk, hogy az ilyen eseteket elkerüljük!
Hozzávalók: 28 dkg liszt, 15 dkg margarin, 8 dkg glukon, fél zacskó sütőpor, fél citromnak a leve, 1 tojás, 15 dkg kókuszreszelék, 1 tasak vaníliás cukor.
Tisztelt Dobai Éva! A kajszi barackfán a kéreg leválása gomba, és baktérium eredetű károsításként indult. A képen ezenkívül szújáratok nyomait véltem felfedezni. A fa törzséről a lelógó kéreg darabokat az egészséges részig kacorkéssel kellene eltávolítani. Utána alaposan drótkefével megdörzsölni, és a sebfelületet réztartalmú, Bordói lével, és a Mospilan 20 SP-vel (rovarölő szer) kellene lepermetezni (lemosópermetezés). A permetezés után 3 nap elteltével pedig a sebbfelületet alaposan fasebkezelővel Fagéllel lekezelni. A fát még idén ne vágjuk ki, mert a fa így még gyógyítható. A permetezés év közben virágzás idejét kivéve megismételhető. Jó kertészkedést! Üdvözlettel: Mezős Balázs kertészmérnök növényvédelmi szakmérnök www.aleonkert.hu
Tisztelt Szabó Zoltán! A kajszi barackfán sajnos a nagy szúbogár kárképét és magát a lárvát látjuk a képen. A kéregmoly lárvái szürkésbarna rózsaszínes vöröses színűek. Az elszáradt kérget az élő részig kacorkéssel le kell tisztítani és vágni. Igen érdemes a rovar lárváit felkutatni, és a vegyszeres védekezést mihamarabb el kell kezdeni Mospilan 20SP, és a Danadim Progress (I. forg kat. szer növényvédőszakmérnök segítségét kell kérni) szerekkel. A permetezés után a fa sérült részeit Fagél sebkezelővel kell bekenni. Jó kertészkedést! Üdvözlettel: Mezős Balázs kertészmérnök növényvédelmi szakmérnök www.aleonkert.hu
Üdvözlöm! Az örökzöldek közül ha van fenyő (boróka, tuja stb), akkor azokkal nagyon óvatosan, mert a gyökerükön gombákkal élnek szimbiózisba és ha a gyökérről a föld lejön, elpusztulhat. A növényeket jól körbe ásva, minél nagyobb földlabdával kell kiemelni óvatosan és a dézsába ültetés után vissza kell vágni, hogy minél kevesebbet párologtasson, de óvatosan kell metszeni, kíméletesen! A selyemakácról is elmondható - lomhullató lévén- hogy a lomb akkora, mint a gyökérzet körülbelül.
Tisztelt Kertbarát! A leírás alapján a növény jó helyen van jó közegbe van ültetve. A leírt tünet valóban a túlöntözés jele. Az öntözést kevesebb vízadaggal végezzük, és ne hetente öntözzük (főleg télen) hanem mindig ellenőrizve az ültető közeget az újjunkkal. Ha kiszáradoban van az ültetőközeg akkor öntözzük meg a növényt. Az átültetés és az ültetőközeg szárazon hagyása lehet a megoldás. A túlöntözés mértékétől függően a növény így megmenthető. Jó kertészkedést! Üdvözlettel: Mezős Balázs kertészmérnök növényvédelmi szakmérnök www.aleonkert.hu
Kedves Beáta! A babérmeggy jól tűri a metszést. MI a napokban alakítunk egy ilyen sövényt metszéssel. Javaslom, hogy az Önnek tetsző magasságra vágja vissza, ügyelve, hogy ne túl drasztikusan azért!