3406. Az indás kőtörőfű (Saxifraga stolonifera)
Az indás kőtörőfű a kőtőrőfűfélék családjába tartozó 15-20 cm magasságot elérő dús növény. Lássuk, hogyan kell gondozni ezt a növényt, hogy egészséges és üde maradjon!
Az indás kőtörőfű a kőtőrőfűfélék családjába tartozó 15-20 cm magasságot elérő dús növény. Lássuk, hogyan kell gondozni ezt a növényt, hogy egészséges és üde maradjon!
Tudtátok, hogy a középkorban boszorkányok varázslatai, szemmel verés, bájital ellen alkalmazták? Hogy az ókorban pénz helyett az adót kaporban is lehetett fizetni, olyan nagy értékűnek tartották?
Társadalmunkban az eldobható- és a vécén lehúzható törlőkendők használata nem kérdéses. Használjuk őket, mert praktikusak, higiénikusak és nyugodtak vagyunk, mert tudjuk, hogy a környezetre nem károsak, mivel hamar lebomlanak. Vagy mi van, ha mégsem?
Sokfelé él Magyarországon fügefa. Az első néhány évben óvni kell a téli hidegtől, később már megedződik, s a nagy fák is biztosan teremnek.
A vitorlavirág vagy békeliliom egy igénytelen, mégis dekoratív szobanövény. Mivel könnyen nevelhető és gondozása egyszerű, egy kis odafigyeléssel egész évben otthonunk dísze lehet.
Az Aloe nemzetségbe számos faj tartozik. Ezek örökzöldek, levélrózsás fák, cserjék, évelők és kapaszkodó kúszónövények. Erősen fagyérzékenyek, csak 7-10 fokot tűrnek el. Tehát mindenképpen vigyük őket be a lakásba, de olyan helyiséget válasszunk, ahol a hőmérséklet nem emelkedik 10 ˚C fölé.
A tünetek alapján két nagyon hasonló kártevőre tudok gondolni. Az egyik a barackmoly (Anarsia lineatella), a másik a Keleti gyümölcsmoly (Grapholita molesta). <p>Mindkettőnél két fontos kárkép-típust különböztethetünk meg: <p> 1. Tavaszi kárkép - az áttelelt hernyók okozzák, a fiatal hajtásokba fúrnak be, ezek csúcsi része elhervad, megbarnul, kitolt ürülék és mézgafolyás jelzi a kárkép helyét. <p> 2. Nyári Kárkép - a hernyók berágnak a gyümölcsbe egészen a magig, a még zöld gyümölcs érése meggyorsul, gyakran lehull. A fejlettebb gyümölcsökön erőteljes mézgafolyás figyelhető meg. <p>Védekezés: Az imágók rajzása szexferomon-csapdával megfigyelhető. Az áttelelő lárvák ellen hatásos a metidatation hatóanyagú Ultracid 40 WP vagy a diflubenzuron hatóanyag-tartalmú Dimilin 25 WP.
A nagy koronát fejlesztő fák sok gondot okozhatnak a keskeny előkertben, ezért ide inkább kistermetű díszfát vagy törpe gyümölcsfát ültessen, mert amikor a fa kiterebélyesedik, akkor csak az ágak meg-megismételt amputálásával lehet megelőzni, hogy ne károsítsák a környezetüket. <p>Az előkertbe inkább többféle, de nem termetes növény való, tavasztól őszig, mindig legyen benne valami kiemelkedően szép, virágzó bokor, amely legalább egy pillanatra felhívja magára az arra haladó járókelők figyelmét. Az ablak elé semmi esetre se ültessenek nagyra növő, örökzöld fát vagy cserjét, mert az télen elfogja a kevés fényt is a szobától.
Olvasónk almafáit a vértetű támadta meg, és idézte elő a kéreg repedezését, valamint a vattaszerű, fehér foltokat. A fákat lombhullás után feltétlenül meg kell permetezni Gyümölcsfaolaj, vagy Agrol Plusz 3 %-os oldatával. A kártevő az utóbbi években ismételten elszaporodott, a természetes ellenségei (a vértetű fürkészdarazsak) bizonyára megritkultak, a kártevő gyorsan terjed, ezért ahol észlelik, ott elkerülhetetlen a gondos permetezés ellene.
Ma hazánkban gyakran okoz károkat az amerikai fehér medvelepke. Az Ön gyümölcsfáit is feltehetően ez károsítja. A fiatal lárvák ellen kell védekezni. Környezetkímélő módon a Bacillus thuringiensist tartalmazó Dipel illetve az indoxakarb hatóanyagú Steward nevű szerekkel védekezhet.