3501. Az esővíz szűrésének fortélyai
A tetőről lecsorgó esővíz szinte mindig tartalmaz szennyeződést, ezért felhasználás előtt a vizet szűrni, és - a használat jellegétől függően - esetleg fertőtleníteni is kell, ha olyan jellegű a szennyeződés.
A tetőről lecsorgó esővíz szinte mindig tartalmaz szennyeződést, ezért felhasználás előtt a vizet szűrni, és - a használat jellegétől függően - esetleg fertőtleníteni is kell, ha olyan jellegű a szennyeződés.
Sorozatunkban a gyík után a sünt mutatjuk be, amely azért hasznos, mert megeszi a káros rovarokat. Ezért még azt is elnézzük neki, hogy ezzel együtt sok hasznos állatot is elfogyaszt. Gyerekkoromban még sündisznónak neveztük, de ez az elnevezés nem tudományos.
A mozgó víz életet visz a kerti tóba. Viszonylag kicsi műszaki háttérrel akár utólag, a már régen elkészült tavunkon is elvégezhetünk néhány, a vízmozgatáshoz szükséges változtatást.
Hozzávalók: 375 g liszt, 1 tasak szárított élesztő, 1 db tojás + 1 tojássárgája, 100 g vaj, só, 80 g cukor, 300 ml tej, 50 g marcipán (pótolhatjuk 2 evőkanál mandulával és mandula aromával), 75 g mák, 10 g keményítő, 750 g szilva, 4 evőkanál méz.
Néhány éve egyre feltűnőbb park- és díszfáinkon, gyümölcsfákon és lágyszárú növényeinken legelésző, apró lepkeszerű állatka, az amerikai lepkekabóca (Metcalfa pruinosa). Magyarországon 2004-ben figyelték meg először, azóta egyre gyakrabban találkozni vele a kertekben, parkokban.
A virág és levélhullás nem természetes a gardenianal sem. Mivel érzékeny szobanövény több tényező is okozhat virág és levélhullást. Tápanyaghiány, huzatos hely. időszakos szárazság stb. Télre keressen 15°C körüli, világos helyet neki, ahol kevesebb öntözés mellet nyugodtan áttelelhet. Tavasszal érdemes nagyobb cserépbe ültetni, savanyú talajba, s akkor remélhetően újra erőre kap.
Ha úgy találja, hogy tényleg nagyon kicsi a cserép a növény méretéhez képest, természetesen most is át lehet ültetni jó vízáteresztő, laza, humuszos (PH= 5-6) talajba. Érdemes a cserép aljába - a jó vízelvezeés céljából - kavicsokat tenni, hogy a pangó vizet mind jobban elkerüljük.<p> A bolyhos levelű növények általában nem szeretik, ha felületüket permetezzük, ezért inkább csak a növény környezetében párásítsunk, ne fújjunk közvetlenül a levélre.
A hazai Növényegészségügyi és talajvédelmi állomásokon végeznek talajvizsgálatot, ahol vizsgálják a talaj 14 paraméterét, többek között a kötöttségét, a kémhatását, a humusztartalmát, az összes sótartalmát, valamint meghatározzák a benne levő makro-és mikroelemek arányát. <p>A mellékelt cikkben részletes leírást kap, hogy hogyan kell talajmintát venni, s mire kell figyelni.
A koszorúfutókára (Stephanotis floribunda) nem igazán jellemző a tojás nagyságú termés. Tudna képet küldeni növényéről, hogy megállapítsuk kilétét?
Egy fagymentes hely tökéletes a datolyaszilvának is. <p>A datolyaszilva 10-15 m magasra is megnőhet. Melegigényes faj, csemetekorban fagyérzékeny. Közepes vízigényű, de elviseli a kisebb szárazságot is. Termése alma nagyságú, fénylő narancssárga. A piacon a kakiszikva helyett az egzotikusabbnak tűnő hurma néven árusítják. Ahhoz, hogy termése beérjen hazánkban, déli fekvésű, meleg helyet kell keresni számára.