3501. Az esővíz szűrésének fortélyai
A tetőről lecsorgó esővíz szinte mindig tartalmaz szennyeződést, ezért felhasználás előtt a vizet szűrni, és - a használat jellegétől függően - esetleg fertőtleníteni is kell, ha olyan jellegű a szennyeződés.
A tetőről lecsorgó esővíz szinte mindig tartalmaz szennyeződést, ezért felhasználás előtt a vizet szűrni, és - a használat jellegétől függően - esetleg fertőtleníteni is kell, ha olyan jellegű a szennyeződés.
Sorozatunkban a gyík után a sünt mutatjuk be, amely azért hasznos, mert megeszi a káros rovarokat. Ezért még azt is elnézzük neki, hogy ezzel együtt sok hasznos állatot is elfogyaszt. Gyerekkoromban még sündisznónak neveztük, de ez az elnevezés nem tudományos.
A mozgó víz életet visz a kerti tóba. Viszonylag kicsi műszaki háttérrel akár utólag, a már régen elkészült tavunkon is elvégezhetünk néhány, a vízmozgatáshoz szükséges változtatást.
Hozzávalók: 375 g liszt, 1 tasak szárított élesztő, 1 db tojás + 1 tojássárgája, 100 g vaj, só, 80 g cukor, 300 ml tej, 50 g marcipán (pótolhatjuk 2 evőkanál mandulával és mandula aromával), 75 g mák, 10 g keményítő, 750 g szilva, 4 evőkanál méz.
Néhány éve egyre feltűnőbb park- és díszfáinkon, gyümölcsfákon és lágyszárú növényeinken legelésző, apró lepkeszerű állatka, az amerikai lepkekabóca (Metcalfa pruinosa). Magyarországon 2004-ben figyelték meg először, azóta egyre gyakrabban találkozni vele a kertekben, parkokban.
Kedves B. K! Szeretnék kérni Öntől vagy egy közeli fényképet, vagy egy kicsit részletesebb leírást a problémáról, mert így nagyon kevés az információ a diagnózishoz. A rövid leírás alapján lehet, hogy ártalmatlan zuzmóról van szó... Milyen formájúak a foltok? Kiemelkednek-e az ágakról, tarajosan, ahogyan a zuzmó? Észrevett-e valamilyen egyéb kondícionális problémát a fán, ami miatt aggodalomra ad okot ez az elváltozás? stb. Üdvözlettel: Növényorvos
Kedves Vica! A flamingóvirág elég igényes növény. Mivel egy trópusi növény, ezért magas páratartalmat és egyenletes, télen minimum 16 °C-t kíván. A barna foltok mindenképp az alacsony páratartalomra utalnak. Gyakran párásítson a növény körül, permetezze leveleit, tegyen alá egy plusz edényt, tálcát, amelyben állandóan álljon a víz, de az ne érintkezzen a gyökerekkel. Ha több páraigényes növény helyez egymás mellé, az is növeli a levegő nedvességtartalmát. Kapcsolódó cikkek: Milyen gondozást igényel a kristályos flamingóvirág? Hogyan neveljünk csodaszép flamingóvirágot?
Kedves Anikó! Elég ritkán lehet ezzel a növénnyel találkozni, ezért gyakran a virágüzlet tulajdonosok sem tudnak hasznos információkat adni erről a növényről. Pontosan nem tudom milyen információkat talált a növényről, de néhány hasznos tanáccsal igyekszem orvosolni a problémát. Ezt a fajt pozsgás növényként kell kezelni. A levél sárgulásának több oka is lehet. Az egyik, hogy az utazások alatt a nagy hőmérséklet különbségek miatt megfázott. (Ha így van, és csak a leveleit érte a károsodás, hamarosan rendbe fog jönni). A másik lehetséges probléma a tápoldatozás. Kaktuszoknak, pozsgásoknak való tápoldattal kell öntözni a növekedési időszakban. Annyira pici ez a kép amit küldött, nem sok minden látható rajta! Öntözni ritkán kell, ha földje már száraz, az alátétedényben nem szabad vizet hagyni (ha átfolyik az ültetőközegén a tálba, maximum 15 percet álljon alatta, hogy a szükséges mennyiséget vissza tudja szívni a föld). Fontos a jó megvilágítás, de a közvetlen napfény ártalmas - különösen nyáron a perzselő fény - a növény számára. A legjobb, ha világos helyre teszi, kiszárítja a földjét. A huzatra is oda kell figyelni. Ha ablak közelében van, akkor nem szabad rányitni. Még egy lehetséges hiba, ha a növény hűvösebb környezetben téli pihenőjét töltötte, közben elszállították, nem tudott normálisan felkészülni, a tápoldatozás is növekedésre készteti.... ezek együttesen, akár még külön-külön is okozhatnak levélhullást. Tehát az öntözésre nagyon oda kell figyelni, ill. tápoldatozni sem szabad egész évben. Mindig tekintettel kell lenni a növény fejlődési ciklusaira. Kártevői, elsősorban az atkák, nagyon érzékeny minden kártevőre. Öntözéshez nagyon jó a lágy víz, ha szobahőmérsékletű. Télen, főleg meleg, nagyon száraz levegőn ajánlatos időnként (nem naponta!) megspriccelni. Erre nyáron a nagy melegben is néha sor kerülhet. Jót fog neki tenni, de estére száradjon meg a növény. Semmi képpen nem szabad úgy kezelni, mint a párás helyről való növényeket! Üdvözlettel Vasvári János Zsolt
Kedves Niki! Lehetséges, hogy idén télen több nedvesség érhette a kamrában a hagymát. A Manco jó ötlet volt az üszög ellen. Célszerű még a beteg részt kivágni, vagy leszedni a leveleket. Ha még nem hatol túl mélyre a fertőzés, magához térhet a hagyma. Üdv: Növényorvos
Kedves Karcsi! Vissza lehet vágni a cseresznyét még most is olyan magasságban, ahogyan Önnek a leginkább tetszik (figyelve arra, hogy a törzsön látszódnak-e hajtások, rügyek), de általában az új hajtásokat ajánlatos visszametszeni. A magasságot úgy érdemes megválasztani, hogy a felső 3-4 szem indul majd meg, onnan nőnek az ágak. A csemete az ültetés óta már megerősödött, ezért érdemes valamilyen fasebkezelővel bekenni a vágott sebet. A kertészkedéshez sok erőt és örömet kívánok!