3501. Az esővíz szűrésének fortélyai
A tetőről lecsorgó esővíz szinte mindig tartalmaz szennyeződést, ezért felhasználás előtt a vizet szűrni, és - a használat jellegétől függően - esetleg fertőtleníteni is kell, ha olyan jellegű a szennyeződés.
A tetőről lecsorgó esővíz szinte mindig tartalmaz szennyeződést, ezért felhasználás előtt a vizet szűrni, és - a használat jellegétől függően - esetleg fertőtleníteni is kell, ha olyan jellegű a szennyeződés.
Sorozatunkban a gyík után a sünt mutatjuk be, amely azért hasznos, mert megeszi a káros rovarokat. Ezért még azt is elnézzük neki, hogy ezzel együtt sok hasznos állatot is elfogyaszt. Gyerekkoromban még sündisznónak neveztük, de ez az elnevezés nem tudományos.
A mozgó víz életet visz a kerti tóba. Viszonylag kicsi műszaki háttérrel akár utólag, a már régen elkészült tavunkon is elvégezhetünk néhány, a vízmozgatáshoz szükséges változtatást.
Hozzávalók: 375 g liszt, 1 tasak szárított élesztő, 1 db tojás + 1 tojássárgája, 100 g vaj, só, 80 g cukor, 300 ml tej, 50 g marcipán (pótolhatjuk 2 evőkanál mandulával és mandula aromával), 75 g mák, 10 g keményítő, 750 g szilva, 4 evőkanál méz.
Néhány éve egyre feltűnőbb park- és díszfáinkon, gyümölcsfákon és lágyszárú növényeinken legelésző, apró lepkeszerű állatka, az amerikai lepkekabóca (Metcalfa pruinosa). Magyarországon 2004-ben figyelték meg először, azóta egyre gyakrabban találkozni vele a kertekben, parkokban.
Üdvözlöm! A kép alapján valamelyik orchidea hybrid, de a cserép tövét nem látom, hogy vannak-e gumók (pseudobulba) vagy sem, de a kép alapján orchidea féle.
Kedves Gábor! Előfordulhat, hogy kicsit túl lett öntözve a növény? Ezek lehetnek apró vízhólyagszerű képződmények. Ha kicsit visszafogja az öntözést, enyhülnek a tünetek. Az egész állományon, vagy minden levélen van a tünet? Néhány vírus is előfordulhat rajta, de ez elég ritka, nem hinném, hogy vírustünet lenne. Ha a foltok terjednek és elbarnulnak, akkor sajnos nem lehet mit tenni. Sajnos így látatlanban ennyit tudok mondani. Üdvözlettel: Növényorvos
Kedves Vörös Árpád! Igen, az elszáradt, vagy elfagyott részeket el kell távolítani. A kép szerint szerencsére a károsodás nem komoly. Ennek a növénynek a vezérhajtását csak akkor szokták visszavágni, ha megsérül, egyébként a kívánt magasságig metszetlenül hagyják. Az oldalágakat tavasz végén metszik vissza kb. a felére, ezáltal a sövény sűrűbb lesz.
Üdvözlöm! A meleget nem bírja abszolút, illetve a párásabb levegőt szereti és a világos napos helyet. A talaja legyen mindig nyirkos, nagyon vízigényes! Ajánlom figyelmébe egy korábbi cikkünket: Hogyan neveljünk párnafüvet (Soleirolia soleirolii)?
Üdvözlöm! A válaszom: de! A gyümölcsfák már lassan el is virágoznak, de ha rugalmasak a vesszők, tehát nem törnek el hajlításra, akkor még élő szövetek vannak a fában, tehát él. Ha esetleg az ágak reccsenve törnek, akkor elpusztultak és cserére szorulnak!