3501. Az esővíz szűrésének fortélyai
A tetőről lecsorgó esővíz szinte mindig tartalmaz szennyeződést, ezért felhasználás előtt a vizet szűrni, és - a használat jellegétől függően - esetleg fertőtleníteni is kell, ha olyan jellegű a szennyeződés.
A tetőről lecsorgó esővíz szinte mindig tartalmaz szennyeződést, ezért felhasználás előtt a vizet szűrni, és - a használat jellegétől függően - esetleg fertőtleníteni is kell, ha olyan jellegű a szennyeződés.
Sorozatunkban a gyík után a sünt mutatjuk be, amely azért hasznos, mert megeszi a káros rovarokat. Ezért még azt is elnézzük neki, hogy ezzel együtt sok hasznos állatot is elfogyaszt. Gyerekkoromban még sündisznónak neveztük, de ez az elnevezés nem tudományos.
A mozgó víz életet visz a kerti tóba. Viszonylag kicsi műszaki háttérrel akár utólag, a már régen elkészült tavunkon is elvégezhetünk néhány, a vízmozgatáshoz szükséges változtatást.
Hozzávalók: 375 g liszt, 1 tasak szárított élesztő, 1 db tojás + 1 tojássárgája, 100 g vaj, só, 80 g cukor, 300 ml tej, 50 g marcipán (pótolhatjuk 2 evőkanál mandulával és mandula aromával), 75 g mák, 10 g keményítő, 750 g szilva, 4 evőkanál méz.
Néhány éve egyre feltűnőbb park- és díszfáinkon, gyümölcsfákon és lágyszárú növényeinken legelésző, apró lepkeszerű állatka, az amerikai lepkekabóca (Metcalfa pruinosa). Magyarországon 2004-ben figyelték meg először, azóta egyre gyakrabban találkozni vele a kertekben, parkokban.
Kedves József! Az első válasz: tartsa jó víz elvezetésű, tápanyagban gazdag és száraz talajon és sok-sok fény! Vágja vissza most a felére. Szerintem fog virágozni jövőre amennyiben nem teszi ezt meg most. A második: a kúszó hortenzia virágzatát, kívülről nagy 2-3 cm-es meddő virágok szegélyezik, a virágzaton belül pedig pár milliméteres termő virágok vannak, tehát az Ön hortenziája teljesen normálisan viselkedik, így néz ki a virága. A harmadik: mivel rendszeres tápanyag utánpótlást igényel, ezért lehet, hogy a rendszeres tápoldatozással ezt orvosolni lehet.
Tisztelt Vasvári Tibor! A Szegedi arany őszibarack a Mariska fajtához hasonlóan régi magyar fajta, sajnos az értékmérő tulajdonságaik miatt ma már kiszorultak a termesztésből, és megjelentek jobb amerikai őszibarack fajták amik sokkal jobban alkalmazkodnak a talaj és klimatikus viszonyainkhoz (pl, Redhaven, Dixired, Cresthaven) A leírt gyümölcs hullásnak, több oka lehet. A fa túl van terhelve és nem tudja kinevelni a gyümölcseit, ezt szakszerű tavaszi metszéssel (virágrügyek szabályozása) és a kis dió nagyságú termések leszedésével (gyümölcs ritkítás) lehet optimalizálni. Fontos ezen kívül a tápanyag ellátás is a K műtrágyák, és levéltrágyák alkalmazása, valamint 2-3 évente érett szarvasmarha trágya adagolása javasolt, viszont a Ca nagy mennyisége nem kívánatos. Oka lehet még az alany fajtája ami lehet őszbarack magonc, és mandula alany. Az őszibarack alany (főleg az Alföldön használják) meszes talajon nem fejlődik szépen és sínylődik a fa valamint nem neveli ki szépen a terméseit. Végül a legfontosabb hogy az őszibarack pl az almához képest nem olyan vízigényes kultúra, de gyümölcsérés alatt nagyon fontos az öntözése. Az öntözéssel javul a termés mennyisége, minősége, és a mérete is. A leírtak alapján lehet megvizsgálni az őszibarack fajtát, és ennek megfelelően lehet beavatkozni, vagy egy másik sárga húsú fajtára lecserélni. Jó kertészkedést! Mezős Balázs kertészmérnök növényvédelmi szakmérnök www.aleonkert.hu
Kedves Éva! Amennyiben nem szeretne vegyszeres megoldást, akkor a fiatal lárvák ellen legegyszerűbb mechanikai módszer a kisebb hernyófészkek levágása és megsemmisítése (eltaposással vagy elégetéssel). Erős fertőzésnél, ha a lárvák már nagyon széttetjedtek rovarölő szeres permetezés szükséges, például Ultracid 40WP, Sumithion Super, Talstar 10 EC, Diazol 60 EC, Zolone EC.
Tisztelt Marietta! A fényképen látható pozsgafa oldalhajtásainak tünetei és a levélullás a nem jó vízáteresztő talajra és részleges túlöntözésre utal. A szukulens növények számára virágföld, homok, és égetett agyag golyócskák, vagy sóder keveréke a legjobb. Az ilyen közegbe ültetett növényt pedig csak akkor öntözzük ha talaja kiszáradt. Ezen feltételek javítása mellet a növény egészségesen fog fejlődni. Jó kertészkedést! Mezős Balázs kertészmérnök növényvédelmi szakmérnök www.aleonkert.hu
Tisztelt András! Igen sajnos a fóliasátorban termesztett paradicsom és paprika gyakori kártevői a tripszek, és a levéltetvek. Ellenük jó eredménnyel lehet permetezni a Cyperkill 25EC rovarölő szerrel. A permetszer élelmezés ügyi várakozási ideje 3 nap. Így a paradicsomot 4 nappal a permetezés után lehet szedni. Jó kertészkedést! Mezős Balázs kertészmérnök növényvédelmi szakmérnök www.aleonkert.hu