3501. Az esővíz szűrésének fortélyai
A tetőről lecsorgó esővíz szinte mindig tartalmaz szennyeződést, ezért felhasználás előtt a vizet szűrni, és - a használat jellegétől függően - esetleg fertőtleníteni is kell, ha olyan jellegű a szennyeződés.
A tetőről lecsorgó esővíz szinte mindig tartalmaz szennyeződést, ezért felhasználás előtt a vizet szűrni, és - a használat jellegétől függően - esetleg fertőtleníteni is kell, ha olyan jellegű a szennyeződés.
Sorozatunkban a gyík után a sünt mutatjuk be, amely azért hasznos, mert megeszi a káros rovarokat. Ezért még azt is elnézzük neki, hogy ezzel együtt sok hasznos állatot is elfogyaszt. Gyerekkoromban még sündisznónak neveztük, de ez az elnevezés nem tudományos.
A mozgó víz életet visz a kerti tóba. Viszonylag kicsi műszaki háttérrel akár utólag, a már régen elkészült tavunkon is elvégezhetünk néhány, a vízmozgatáshoz szükséges változtatást.
Hozzávalók: 375 g liszt, 1 tasak szárított élesztő, 1 db tojás + 1 tojássárgája, 100 g vaj, só, 80 g cukor, 300 ml tej, 50 g marcipán (pótolhatjuk 2 evőkanál mandulával és mandula aromával), 75 g mák, 10 g keményítő, 750 g szilva, 4 evőkanál méz.
Néhány éve egyre feltűnőbb park- és díszfáinkon, gyümölcsfákon és lágyszárú növényeinken legelésző, apró lepkeszerű állatka, az amerikai lepkekabóca (Metcalfa pruinosa). Magyarországon 2004-ben figyelték meg először, azóta egyre gyakrabban találkozni vele a kertekben, parkokban.
Kedves Tamás! Általában ezeket a tüneteket fény és tápanyaghiány okozza, esetleg az erős közvetlen napfény!
Tisztelt Ágnes! Az encián bokor meleg száraz és napos helyű teraszt kedveli. Az öntözés inkább ritkán de nagyobb vízadagokkal történjen. A túl öntözést kerüljük. Télen a leanderhez hasonlóan zárt fényes helyen kell tárolni. A növényt a túlöntözés után hagyjuk szárazabban, és akkor ismét kihajt. Metszeni a virágzáskor, és után lehet májustól augusztusig. Jó kertészkedést! Üdvözlettel: Mezős Balázs kertészmérnök növényvédelmi szakmérnök www.aleonkert.hu
Tisztelt Kertbarát! A képeken az öntözés során keletkező sók kicsapódása és kis gomba telepek láthatók. Az öntözéseket csökkenteni lehet és inkább ritkán öntözzünk, de nagyobb adagokkal, valamint a káros szervezetek elszaporodása ellen jó a réz tartalmú Bordói lé és a Dithane M-45 gombaölő szerek talajra öntözése. Érdemes a fertőzött felső 1-2cm-es talajréteget eltávolítani. Jó kertészkedést! Üdvözlettel: Mezős Balázs kertészmérnök növényvédelmi szakmérnök www.aleonkert.hu
Kedves Örsi G! A képek alapján elképzelhető a vízkor, ödéma, esetleg valami baktériumos megbetegedés. Az ödéma a túlöntözéstől és alacsonyabb tartási hőmérséklet együttes tünete. A növényen megjelennek kidudorodások, kis "hólyagok". JAvaslom, hogy mérsékelje az öntözést (télen amúgy is) és permetezze le Champion nevű szerrel!
A tőzeglégy nem tesz ilyet! Sajna valóban nem igaziak a fotók. Annyit látok,hogy ez egy nem megfelelő talajban lévő Cattleya vagy Laelia ami bizony nagyon elhanyagoltnak néz ki és valószínű több betegsége is van egyszerre + atkafertőzött ami szabad szemmel nem igazán látható. Javasolt gyógymód: azonnal kivenni az ültetőközegből, az ültetőközeget kidobni, a növényt megtisztítani az elhalt részektől majd egy erős gomba + gyapjas vagy pajzstetű+baktérium+atka ölő keverékbe beáztatni legalább fél órán keresztül majd leszáradás után egy teljesen új de nem tőzeg alapú keverékbe visszaültetni. Sok Sikert!