3501. Az esővíz szűrésének fortélyai
A tetőről lecsorgó esővíz szinte mindig tartalmaz szennyeződést, ezért felhasználás előtt a vizet szűrni, és - a használat jellegétől függően - esetleg fertőtleníteni is kell, ha olyan jellegű a szennyeződés.
A tetőről lecsorgó esővíz szinte mindig tartalmaz szennyeződést, ezért felhasználás előtt a vizet szűrni, és - a használat jellegétől függően - esetleg fertőtleníteni is kell, ha olyan jellegű a szennyeződés.
Sorozatunkban a gyík után a sünt mutatjuk be, amely azért hasznos, mert megeszi a káros rovarokat. Ezért még azt is elnézzük neki, hogy ezzel együtt sok hasznos állatot is elfogyaszt. Gyerekkoromban még sündisznónak neveztük, de ez az elnevezés nem tudományos.
A mozgó víz életet visz a kerti tóba. Viszonylag kicsi műszaki háttérrel akár utólag, a már régen elkészült tavunkon is elvégezhetünk néhány, a vízmozgatáshoz szükséges változtatást.
Hozzávalók: 375 g liszt, 1 tasak szárított élesztő, 1 db tojás + 1 tojássárgája, 100 g vaj, só, 80 g cukor, 300 ml tej, 50 g marcipán (pótolhatjuk 2 evőkanál mandulával és mandula aromával), 75 g mák, 10 g keményítő, 750 g szilva, 4 evőkanál méz.
Néhány éve egyre feltűnőbb park- és díszfáinkon, gyümölcsfákon és lágyszárú növényeinken legelésző, apró lepkeszerű állatka, az amerikai lepkekabóca (Metcalfa pruinosa). Magyarországon 2004-ben figyelték meg először, azóta egyre gyakrabban találkozni vele a kertekben, parkokban.
Tisztelt Kertbarát! Az agyagos kötött talajt (ásványi anyagokban gazdag, biológiai életben szegényebb) komposzttal, gilisztahumussza, és érett 2-3 éves istálótrágyával (marha, ló) lehet feljavítani, és a talaj biológiai életét javítani. A kötöttségét illetően pedig vályogos (ez a legjobb talajszerkezet), vagy homkos talaj hozzá keverni. A műtrágyát csak a szervestrágya kiegészítéséhez használjuk gyorsítva a biológiai humuszosodoási folyamatokat. Jó kertészkedést! Üdvözlettel: Mezős Balázs kertészmérnök növényvédelmi szakmérnök www.aleonkert.hu
Tisztelt Kertbarát! A levelekn található foltok és a sárgulás a muskátli xantomonászos betegsége. a levélen általában a levélszéltől kiinduló kör alakú vízzel átitatott foltokat láthatunk, amelyek néhány nap alatt 3-5 mm átmérőjűek lesznek. Közepük megbarnul vagy barnásfekete lesz, szegélyük sárga. A foltok összefolynak és a levél hamarosan elszárad. Esetenként a foltosság az érközökben halad előrer és a leveleken érközi sárgulás és nekrózis következik be. Védekezni a Rézoxiklorid 50WP-vel való permetezéssel lehet. Jó kertészkedést! Üdvözlettel: Mezős Balázs kertészmérnök növényvédelmi szakmérnök www.aleonkert.hu
Kedves Mónika! A gyapjas pajzstetűkön egy viasz szerű réteg van, amiről lepereg a rovarító szer, ez a probléma felszívódó szerrel oldható meg. A legjobb a BI58, de ez 1. kategóriás, nem szabad forgalmú szer. A forgalomban a: Chess 50 WG nevű szer kapható, ez elég jó hatásfokú.
Kedves József! Igen, ez agy nehéz kérdés! Az olajfa esetében a talajt kell 0-5 C között tartani télen, ezt akár a terrarisztikában elterjedt talajfűtővel meg lehet oldani!
Kedves Aranka! Először is elnézést a csúszásért! Nagyon tavasz van! :) Igen ez valamilyen hybrid fajta (bár a tulipán alapból hibrid: Tulipa X hybrida a latin neve is) szerintem rojtos szélű, vagy esetleg papagáj virágú tulipán lesz. Ezek alacsony fajták.