3501. Az esővíz szűrésének fortélyai
A tetőről lecsorgó esővíz szinte mindig tartalmaz szennyeződést, ezért felhasználás előtt a vizet szűrni, és - a használat jellegétől függően - esetleg fertőtleníteni is kell, ha olyan jellegű a szennyeződés.
A tetőről lecsorgó esővíz szinte mindig tartalmaz szennyeződést, ezért felhasználás előtt a vizet szűrni, és - a használat jellegétől függően - esetleg fertőtleníteni is kell, ha olyan jellegű a szennyeződés.
Sorozatunkban a gyík után a sünt mutatjuk be, amely azért hasznos, mert megeszi a káros rovarokat. Ezért még azt is elnézzük neki, hogy ezzel együtt sok hasznos állatot is elfogyaszt. Gyerekkoromban még sündisznónak neveztük, de ez az elnevezés nem tudományos.
A mozgó víz életet visz a kerti tóba. Viszonylag kicsi műszaki háttérrel akár utólag, a már régen elkészült tavunkon is elvégezhetünk néhány, a vízmozgatáshoz szükséges változtatást.
Hozzávalók: 375 g liszt, 1 tasak szárított élesztő, 1 db tojás + 1 tojássárgája, 100 g vaj, só, 80 g cukor, 300 ml tej, 50 g marcipán (pótolhatjuk 2 evőkanál mandulával és mandula aromával), 75 g mák, 10 g keményítő, 750 g szilva, 4 evőkanál méz.
Néhány éve egyre feltűnőbb park- és díszfáinkon, gyümölcsfákon és lágyszárú növényeinken legelésző, apró lepkeszerű állatka, az amerikai lepkekabóca (Metcalfa pruinosa). Magyarországon 2004-ben figyelték meg először, azóta egyre gyakrabban találkozni vele a kertekben, parkokban.
Nagyon jó megfigyelés! A tökfélék (cukkini, patisszon, uborka, tök) virágai egyivarúak (azaz egy virágban csak az egyik nem képviseli magát) és a növény egylaki, tehát egy tövön belül megtalálható a hím (porzó) és a női (termő) virág. Könnyű elkülöníteni őket: a női virág tövénél látszódik a terméskezdemény, míg a hím virág vékony, hosszú száron ül. Csapadékos, hűvös időjárás esetén nem olyan jó a terméskötődés, ezen segíthetünk mi magunk is egy ecset segítségével, az alábbi módon: Szeretnél méhecskést játszani? Porozz cukkinit!
Üdvözlöm! Nem fog gondot okozni a gyökérzet az épület alapjában. Azzal, hogy korlátozva lesz a növekedése, arányosan a gyökérzet is lassabban fog fejlődni. Nem tudnak kialakulni olyan erős gyökérágak, amik megnyomhatnák az alapot. Üdvözlettel, Megyeri Szabolcs Óvatosan a fenyőfák metszésével!
Igen, valóban okoz ilyen tünetet a túllocsolás - hasonlóan a szárazsághoz, Ilyenkor a gyökerek belefulladnak a vízbe, nem kapnak levegőt. Érdemes óvatosan kiemelni a tövet a cserépből és eltávolítani az esetlegesen elrohadt gyökérrészeket és új virágföldbe átültetni a növényt. Az aloe vera szárazságtűrő növény, sok vizet képes raktározni húsos leveleiben, csak akkor locsoljuk újra, ha földje kiszáradt. Melyek a túllocsolás jelei növényeinknél? Tippek öntözéshez Hogyan gondozzuk az aloe verát?
A rózsa gyakori gombabetegsége, amely csillag alakú barna foltokat és levélhullást okoz a csillagpenész vagy hivatalos nevén a rózsa diplokarponos levélfoltossága. A beteg leveleket érdemes a tövek közül összegyújteni és kidobni, hogy a következő évben csökkentsük a fertőzést, illetve a rózsát se hagyjuk ki a tavaszi/őszi lemosó permetezésből. Bővebben itt olvashat a betegségről>>
A terméskezdemények/virágok eldobásának több oka lehet, sajnos gyakran előforduló probléma tökfélék, így a cukkini esetlben is. A tökfélék virágzására jellemzó, hogy egyivarű virágaik vannak általában (külön női és külön hím virágok, melyek jól megkülönböztethetőek egymástől), ha nem történik meg a beporzás a virágok lehullanak. A beporzást/termésérlelést hátráltatja: árnyékos fekvés túl magas hőmérséklet és alacsony páratartalom (nyári hőség) viszonylag alacsony hőmérséklet és magas páratartalom (hűvös, csapadékos időjárás) tápanyaghiány - magasabb foszfor és bór tartalmú műtrágyával segíthetünk a helyzeten kevés hím virág, ami beporozná a női virágot Segíthetünk a helyzeten, ha saját kézzel (ecsettel) megpróbáljuk beporozni a cukkini virágát, az alábbi módszer segítségével: Szeretnél méhecskéset játszani? Porozz cukkinit!