3501. Az esővíz szűrésének fortélyai
A tetőről lecsorgó esővíz szinte mindig tartalmaz szennyeződést, ezért felhasználás előtt a vizet szűrni, és - a használat jellegétől függően - esetleg fertőtleníteni is kell, ha olyan jellegű a szennyeződés.
A tetőről lecsorgó esővíz szinte mindig tartalmaz szennyeződést, ezért felhasználás előtt a vizet szűrni, és - a használat jellegétől függően - esetleg fertőtleníteni is kell, ha olyan jellegű a szennyeződés.
Sorozatunkban a gyík után a sünt mutatjuk be, amely azért hasznos, mert megeszi a káros rovarokat. Ezért még azt is elnézzük neki, hogy ezzel együtt sok hasznos állatot is elfogyaszt. Gyerekkoromban még sündisznónak neveztük, de ez az elnevezés nem tudományos.
A mozgó víz életet visz a kerti tóba. Viszonylag kicsi műszaki háttérrel akár utólag, a már régen elkészült tavunkon is elvégezhetünk néhány, a vízmozgatáshoz szükséges változtatást.
Hozzávalók: 375 g liszt, 1 tasak szárított élesztő, 1 db tojás + 1 tojássárgája, 100 g vaj, só, 80 g cukor, 300 ml tej, 50 g marcipán (pótolhatjuk 2 evőkanál mandulával és mandula aromával), 75 g mák, 10 g keményítő, 750 g szilva, 4 evőkanál méz.
Néhány éve egyre feltűnőbb park- és díszfáinkon, gyümölcsfákon és lágyszárú növényeinken legelésző, apró lepkeszerű állatka, az amerikai lepkekabóca (Metcalfa pruinosa). Magyarországon 2004-ben figyelték meg először, azóta egyre gyakrabban találkozni vele a kertekben, parkokban.
A szilva nem igényel rendszeres metszést, nagy gond nem történik ha néhány év kimarad. Metszés során az előregedett, beteg vagy a koronát sűrítő ágakat kell eltávolítani.
A tigriscsillag (Tricyrtis hirta) egy évelő dísznövény, virágai jellegzetesen pettyezettek, innen kaphatta nevét is. Magyarul Borzas púpliliom a hivatalos neve.(Ilyen van Önnek is?) Japánból származik, savanyú, tőzeges talajt és rendszeres vízellátást igényel. Télen érdemes gallyakkal takarni.
A futórzsánál nem szükséges az erőteljes metszés, mivel az a célunk, hogy hamar befussa a pergolát, támfalat stb. Inkább csak a beteg, sérült ágakat kell elsősorban visszavágnunk. Viszont, hogy több éven után se öregedjen el bokrunk, ezért 4-5 évente az öregebb hajtásokat tőböl el lehet távolítani, hogy helyete az 1-2 éves, gazdagabban virágzó hajtások fejlődjenek. Télen takarást igényel. A beteg részeket most is el lehet távolítani, de tavasszal látjuk, hogy az azévi tél milyen károkat okozott növényünkben.
A cikász a meleg, napos helyet, a rendszeres locsolást - lehetőleg esővízzel - kedveli. Persze óvakodni kell a pangó víz kialakulásától mert gyökere berohadhat. ha növénye nem fejlődik érdemes átültetni, de vigyázni kell a talajfelszín közelében lévő érzékeny gyökereire. Télen ritkábban kell permetezni, a tápoldatozás pedig teljesen elhagyható. <p>Kártevőkre különösen nem érzékeny, de a pajzstetű őt is megtámadhatja. Átültetés előtt érdemes megfürdetni a növényt, és ha talál rajta valamilyen kártevőt, azt gondosan eltávolítani.
Próbálja meg olyan helyre állítani, ami hűvösebb, csak ilyen körülmények közt tud pihenni télen (optimális számára a világos, fagymentes pince), hogy a következő tavasszal ismét gazdag virágzásba kezdjen. Elvirágzás után érdemes visszametszeni.