3656. Így készül a citromos vonat-tekercs!
A következőkben a citromos vonat-tekercs elkészítését írjuk le, mely nagyszerű választás születésnapok vagy egyéb ünnepi alkalmakra.
A következőkben a citromos vonat-tekercs elkészítését írjuk le, mely nagyszerű választás születésnapok vagy egyéb ünnepi alkalmakra.
Az Uzsoki utca 57 számot október 28-án elárasztották a zuglói kertbarátok, akik Megyeri Szabolcs kertészmérnök irányítása alatt, a régi utcafrontból egy látványos utcafronti díszkertet hoztak létre. A jó hangulatban zajló munkanapot pedig egy kis uzsonnázgatással zárták.
A Virágzó Zugló 2011 Programja több esetben is bebizonyította, hogy egy minimális segítséggel, közös összefogással és megfelelő rendezettséggel néhány óra alatt is hatalmas változásokat lehet létrehozni. A Tihamér utca 21 szám alatti munkálatok egy újabb, bizonyíték rá, hogy szépet alkotni nem is olyan nehéz.
"Nincs olyan kert, amit nem lehetne tovább szépíteni" - tudja ezt bármilyen kertbarát. Így volt ez 2011. október 8-án is a Zoborhegy tér 9 szám alatt is, ahol az amúgy sem elhanyagolt utcafronti részt sikerült a kertbarátoknak még szebbé alakítaniuk.
Általánosságban elmondható, hogy a termesztett növények számára minden jónak eredője maga a termőföld. Azon azonban már vitatkozunk, hogy csak a talajban lehet növényt termeszteni. A tudomány eredményeinek felhasználásával kőzúzalék, homok, műanyagok, szalma, fakéreg, tőzeg, kőgyapot, tápoldat stb. felhasználásával helyettesíthetjük a termőtalajt (izolált termesztés).
A vakond és a földikutya is kisebb halmokat képez a járatok kijáratánál. Talajban járatokban élnek még az ürgék és hörcsögök, valószínűleg közülük az egyik a tettes. Az állat pontos ismerete nélkül elüldözésére nehéz javaslatot adni. Talajban élő rágcsálóknál általában beválik a következő taktika: az össze járatot tapossák, tömjék be földdel, majd utána keressék meg a használt járatokat. Csak ezekbe juttassanak valami erős szagú anyagot, amit ronggyal, vattával felszívatnak(petróleum, benzin). Ezek a szagok el szokták űzni őket. A járatok vízzel való feltöltése is hatékony lehet: a levegő nélküli, vízzel megtelt járatokból az állatok kimenekülnek. Ekkor fogják meg és vigyék el több száz méterre távolabb, lehetőleg olyan helyre, ahol nem zavarják őket, és ők sem zavarják a büszke kert-tulajdonosakat. A vakond nem alszik téli álmot!
A fehéres szöszök a vértetű telepek: a vértetű képezi ezeket a viaszszálakat, a tetű hátán is vannak. A vértetű elsősorban az almafákat fertőzi, az almafajták és alanyok között is van érzékenységben különbség. Ez a kártevő évente sok nemzedéket fejleszt, a fákon telel, elsősorban a sebeken, azok környékén, vagy a vízhajtásokon, gyökérsarjakon. Szívó kártevő, ahol a hajtást, vesszőt szivogatja, ott a nyálától kis daganatok is fejlődnek. Tavsszal olajos lemosó permetezést javaslok(Biola, Vektafid, Agrol). Ha utána tavasszal a lombozat kifejlődésekor látja a fehér telepeket, azok megjelenésének az ELEJÉN permetezzen levéltetű elleni szerekkel: ACTARA vagy PIRIMOR-ral. Több alkalommal. Ne hagyja, hogy felszaporodjanak, mert ilyen állapotban már nehér kiírtani. A sűrű lomb, a túlzott nitrogén trágya adagolása a fák fogékonyságát növelik.A gyökérsarjakat és vizhajtásokat folyamatosan ki kell metszeni, mert oda szeretnek húzódni, valamint a fákon a sebeket kitakarítani és sebkezelővel befedni, mert azok a megbújó helyei. A megjelenő telepeket helyileg kezelje, nem kell a teljes koronát permetezni.
A barnulás - a moniliás betegség- a barackokon képződött sebekből indult el, azokon keresztül fertőzte a gomba. Ha már barnul a gyümölcs húsa, nem tud tenni semmit, mert a romlási, rothadási folyamat nem leállítható. A jégverés után azonnal, 1-2 órán belül kell ilyenkor permetezni, csak akkor van védőhatása a gomabölő szereknek. Viharos időben ez nehezen megvalósítható, de napokkal későbbi permetezéssel már védő hatást nem tud elérni. Az elrothadó és lepotyogó gyümölcsöket viszont minél hamarabb gyújtse össze és semmisítse meg, ne maradjon a fák alatt, mert a gomba spórái(konídiumai) további fertőzés elindítói. A megsemmisítés egyik legegyszerűbb módja, ha beássa a talajba.
Permetezés előtt a növény ágait, fás részeit érdemes puha kefével ledörzsölni, hogy a pajzstetű pajzsok vastag rétege elvékonyodjon. Permetezésre a téli fagyokig mind a vesszőkre, mind a levelekre Actara rovarölő szeres permetezést javaslok. Ezt legalább 3x ismételje meg, 7-8 naponta, tehát hétvégeken el lehet végezni. Az Actara felszívódó rovarölő szer, ha permetzés után 5-6 óráig nem esik, akkor már bejutott a növényi szövetbe. A pajzstetvek ellen a téli hónapokban olajtartalmú szerrel lehet permetezni: Vektafid A, vagy Biola. Ha lomhullató bokorról van szó, akkor a vesszők kezelése ecseteléssel is elvégezhető a permetezés helyett. Permetezés előtt javasolt a bokrokat alaposan megmetszeni, hogy kisebb lombja legyen, azokat könnyebben tudja majd kezelni. Levágott ágakat égesse el, ne dobja félre, a pajzstetvek elhagyva más növényekre telepszenek. Azokat a bokrokat is permetezze le, melyeken nem lát kártevőt, azokon is biztos van, csak még kisebb egyedszámmal, ezért nem vette észre.
Sajnos a cserebogár pajorok ellen ható rovarölő szerek melegvérű állatokra nem közömbösek. Nincs olyan tulajdonságokkal rendelkező szer, amilyet keres. A kutyát egy időre nem szabad a kezelt fűre engedni, és a munka elvégezhető.