366. Örökzöldek ápolása télen: mire kell figyelni?
Az utóbbi időben Magyarországon az őshonosakon kívül nagyon sok mediterrán eredetű, főleg Olaszországból származó örökzöld növényt telepítettünk. Ezek kényesebbek, több odafigyelést igényelnek.
Az utóbbi időben Magyarországon az őshonosakon kívül nagyon sok mediterrán eredetű, főleg Olaszországból származó örökzöld növényt telepítettünk. Ezek kényesebbek, több odafigyelést igényelnek.
Az Uzsoki utca 57 számot október 28-án elárasztották a zuglói kertbarátok, akik Megyeri Szabolcs kertészmérnök irányítása alatt, a régi utcafrontból egy látványos utcafronti díszkertet hoztak létre. A jó hangulatban zajló munkanapot pedig egy kis uzsonnázgatással zárták.
A Virágzó Zugló 2011 Programja több esetben is bebizonyította, hogy egy minimális segítséggel, közös összefogással és megfelelő rendezettséggel néhány óra alatt is hatalmas változásokat lehet létrehozni. A Tihamér utca 21 szám alatti munkálatok egy újabb, bizonyíték rá, hogy szépet alkotni nem is olyan nehéz.
"Nincs olyan kert, amit nem lehetne tovább szépíteni" - tudja ezt bármilyen kertbarát. Így volt ez 2011. október 8-án is a Zoborhegy tér 9 szám alatt is, ahol az amúgy sem elhanyagolt utcafronti részt sikerült a kertbarátoknak még szebbé alakítaniuk.
Azon túl, hogy a Virágzó Zugló Programja utcafrontok tucatjait újította meg, sok esetben a lakosokat is közelebb hozta egymáshoz. A Szomolány utca 46 szám esetében is a megújult utcarész a szomszédok összefogásának eredményéből jöhetett létre.
Üdvözlöm! A képen egy japán kamélia (Camellia japonica) látható. Két korábbi cikkünkban minden kérdésére választ talál: http://www.edenkert.hu/diszkert/diszfak-es-cserjek/kamelia-camellia-gondozasa/3375/ http://www.edenkert.hu/diszkert/diszfak-es-cserjek/kamelia-camellia-gondozasa/3396/
Kedves GYörgy! A kép alapján nehéz eldönteni. Igazából tippjeim vannak, amit nem szeretnék feltételezésekbe bocsátani. A faiskola közelében lévő fáról egy mag esett be és az kelt ki. MIndenképpen szedje ki a mahónia melöl. Esetleg megpróbálhatja elültetni, de nem vesződnék vele. HA mégis, küldjön képet jövőre és megmondom pontosan mi az!
Kedves Andrea! A mogyorót ideiglenesen lehet dézsában tartani, mert gyorsan nő és nagy lesz. MAximum kettő évig szerintem . Dézsában sok fajt lehet tartani, de arra nagyon figyeljen, hogy télen is öntözze hetente kevés vízzel, akár fagy, akár nem. Erre azért van szükség, mert a napsütés hatására elkezd a növény fotoszintetizálni, amihez sok víz kell. Néhány faj, amit javaslok: Buxus (Buxus), kecskerágó (Eunonymus sp.), korallberkenye (Fotinia), törpefenyő (Pinus mugo), törpe babérmeggy (Prunus) stb, de lehet futóepret, paprikát és egyéb zöldségeket.
Kedves Bernadett! A képek alapján én boglárka cserjének (Kerria japonica) gondolom. Nagyon jellemző a levele. A szél, madár, esetleg egy lehulló darab ág is képes a szaporodásra.
Tisztelt Kertbarát! A képen sajnos tápanyaghiány tünetei vagy a túl kötött agyagos és savanyú talaj tünetei láthatók. A lelassuló növekedés, és a kis levél a nitrégén a kén vagy a cinkhiányra utalhat. A talaj savanyú kémhatása és kötöttsége szintén csökkentheti a tápanyagok felvételét. Javasolt a növények tápoldatozása nitrogén kén és cinktartalmú tápoldatokkal (Volldünger, FitoHorm) Ezenkívül ajánlatos lenne ha savanyú a talaj akkor meszezni (mészkőporozás), ha kötött akkor laza homokot bekeverni. Jó kertészkedést! Üdvözlettel: Mezős Balázs kertészmérnök növényvédelmi szakmérnök