3721. Hawaii kincsei
Az Amerikai Egyesült Államok 50. tagállamának, Hawaii szigetén, Oah’u-n járva sok csodálatos trópusi növénnyel találkozhatunk, melyek színeikkel és különleges külsejükkel magukra vonják a tekinteteket.
Az Amerikai Egyesült Államok 50. tagállamának, Hawaii szigetén, Oah’u-n járva sok csodálatos trópusi növénnyel találkozhatunk, melyek színeikkel és különleges külsejükkel magukra vonják a tekinteteket.
Amikor a kis magoncok akkorák, hogy két ujjal gond nélkül megfoghatók, tűzdelnünk kell őket. A palánták tűzdelése (átültetése) történhet tőzegtálcába, lapos ládába vagy egyesével tőzegcserepekbe.
Az Echinopsis obrepanda a kaktuszfélék (Cactaceae) családja tartozó 10-20 cm magasra megnövő szukkulens szobanövény. Ismerkedjünk meg most ezzel a növénnyel!
Biztosnak tűnik, hogy a korai kajszik és meggyek megfáztak a fagyos időben. A gyümölcskertészek klímakamrás kísérleteiből kiderült, hogy e fajtáknak már a január végi -18 °C-os fagy is betett.
A kávét a törökök hozták Európába. A tea is jól ismert élénkítőszer, de saját kertünkben is sokféle frissítő illatot találunk. A régi parasztkertek illatos növényeit (pl. a Boldogasszony tenyere) inkább gyógyításra, mint ételízesítésre használták.
Lehetséges, hogy hidegsokk érte a növényt. A csavarpálma inkább a meleget szereti. Az az iIdeális, ha télen 15 °C-nál magasabb hőmérsékleten tartjuk. <p>Győkeres sarjakról szaporíthó, ezért, ha az anyanövény kinőtte már a lakást, érdemes egy kisebb sarjról újra elkezdeni a nevelést, a nagyot pedig elajándékozni egy intézménynek. Szaporításkor egy éles késsel vágjuk le az oldalhajtást, a vágási felületet kezeljük faszénporral, és ültessük laza, homokos földkeverékbe.
A fiatal ciprusok valóban igeny érzékenyek a téli fagyokra, ezért csak a kert melegebb sarkába ajánlott telepítése. Az első években mindenképp érdemes takarni vagy fóliával, vagy körbevenni szalmával, náddal, amit az erős fagyok elmúltáig a ciprus körül kell hagyni.
Az idősebb lantlevelű fikusz-fajok maguktól is hajlamosak az elágazódásra, de ha ezt a folyamatot meg szeretnénk gyorsítani, a hajtásvég levágásával megtehetjük ezt. Érdemes azonban megvárni vele a tavaszt, mikor újra beindul intenzíven a növekedés. Fontos viszont, hogy párás környezetet biztosítsunk számára, permetezzük leveleit, cserepét állítsuk kavicságyra. (A levágott hajtásdarabot dugványként meggyökereztethetjük.) Levélhullást a huzat okozhatja, ugyanis az alacsony hőmérsékletet nem jól viseli.
A levélhullásnak több oka is lehet. A legvalószínűbb, hogy a termő citromfa még több tápanyagot igényel, mint termés nélkül - pedig úgy is kimondottan tápanyagigényes növény - s emiatt hullajtotta le a leveleit. De lehet hideg vagy huzat hatására is levélhullás. <p> Érdemes elolvasni Bálint gazda írását a citromnevelésről, hátha tartalmaz még hasznos információt.
A mértékletes zöldmunka semmiképp nem zavarja a következő évi rügyképződést. Extra erős zöldmetszésnél az egész tő kondíciója csökkenhet, sőt a levelek nem képesek annyi cukor termelésére, tehát nem hogy segítenék az érést, hanem gátolja.