3786. Így lesz tökéletes a húsvéti sonka! Ezeket mindenkinek tudnia kellene
A húsvéti sonka főzése bármilyen egyszerűnek is tűnik, külön tudomány. Mutatjuk, mire kell figyelni!
A húsvéti sonka főzése bármilyen egyszerűnek is tűnik, külön tudomány. Mutatjuk, mire kell figyelni!
Ha annyira károsodott vagy elgyomosodott a pázsit, hogy gyakorlatilag lehetetlen helyrehozni, akkor érdemes az újragyepesítés mellett dönteni. A legmegfelelőbb időpont a nedves nyárutó vagy a kora ősz, amikor a talaj még meleg, de túlzott hőségre vagy szárazságra már nem számíthatunk.
Előző részünkben azt részleteztük, hogy milyen előmunkálatokat ajánlott elvégezni egy újragyepesítés előtt; a következőkben a vetés körüli teendőket írjuk le az első fűnyírással bezárólag.
A nagyobb kertekben rengeteg a munka, és már az is emberfeletti feladatnak minősül, hogy a teendők fontossági sorrendjét felállítsuk. A napokban mindenképpen idők kell szakítani az örökzöld tűlevelűek, tuják metszésére, de csak akkor, ha feltétlen szükséges.
A trópusi mirtuszdió vagy guava a mirtuszfélék (Myrtaceae) családjába tartozó 2-4 m magasra megnövő gyümölcstermő növény. Habár Dél-Amerikában őshonos, a megfelelő védelemmel nálunk is megél.
A kőrisfák közül a virágos kőris (Fraxinus ornus) ´Mecsek´ fajtája nevel gömb koronaformát. Idősebb korában lapított gömb alakot vesz fel, körülbelül 6 m magasra nő meg. Különösen nem igényes jól tűri a városi klímát is. <p>Metszéssel a fa jól kordában tartható, a fa a koronaágakig visszavágható.
Az angyaltrombita (Brugmansia sp.) nyugodtan teltethető egy helyen a leanderekkel. Az angyaltrombitát ősszel erőteljesen vágjuk vissza, majd hűvös helyen (5-10 °C-on) teleltessük. Szaporítani nyáron lehet, virágkezdeményt nem tartalmazó hajtásdugványról. Vízbe vagy homokba mártva gyökereztessük, majd ültessük laza szerkezetű talajba. Kisgyermekes kertben vigyázzunk, mert a növény minden része mérgező! <p> Általánosan elmondható, hogy a dézsás növények átteleltethetők világos, fagymentes pincékben. ilyenkor locsolni is ritkábban kell őket.
Sajnos sikeres megoldást nem tudok javasolni problémájára. A kertészkedés során mindenekelőtt figyelemmel kell lennünk a növények környezeti igényeire és, hogy mi ebből mit tudunk teljesíteni. Fagyzugos területre mindenképp olyan növényeket kell választani amik ezt elviselik. Értékesebb fák esetén lehet próbálkozni gyékénnyel való körbetekerésre, de nem állhat az egész kert sem elbarikádozva.<p>A következő cikkekből talán több ötletet is meríthet!
A gombák a nyírkos, nedves környezetet kedvelik. A fű is kimondottan vízigényes növény, főleg ha azt szeretnénk, hogy szép pázsit legyen belőle, de nem elég csak öntözni füvünket. Fontos a rendszeres nyírás és a lenyírt nyesedék eltakarítása is a fűszálak közül. Árnyékos és befülledt fűben előfordulhat, hogy elszaporodnak a nem kívánt látogatók! A látható termőtesteket rendszeres fűnyírással és a kaszálék összegyűjtésével távolíthatjuk el a talaj felszínéről, de a gombafonalak és spórák csak a talaj felső rétegének cseréjével távolítható el teljesen. A mohátlanításra ajánlott vasgálic a gombák távoltartásában is segítségünkre lehet.
Valóban van néhány növény, amelyek távol tartják a hangyákat, szúnyogokat, de nem hiszem, hogy a tömeges hangya-invázióval szemben eredményesek lennének. A következő növényekkel próbálkozhat még: az egynyári virágcsalán (Coleus sp.) fajták, a különböző illatos levelű muskátlik mint például a citromillatú muskátli (Pelargonium crispum; Pelargonium citronella, Pelargonium fragrans).