3826. Fehér ablakvirág (Fenestraria rhopalophylla)
A fehér ablakvirág (Fenestraria rhopalophylla) a kristályvirágfélék (Aizoaceae) családjába tartozó, Dél-Afrikában őshonos, szokatlan kinézetű növény!
A fehér ablakvirág (Fenestraria rhopalophylla) a kristályvirágfélék (Aizoaceae) családjába tartozó, Dél-Afrikában őshonos, szokatlan kinézetű növény!
Ma már elég nehéz istállótrágyához jutni, ezért sokszor örülünk ha hozzá jutunk és nem is figyelünk annyira a minőségére. Pedig a szakszerűtlenül kezelt - legtöbbször éretlen, kiszáradt vagy kilúgozódott - trágyák nitrogéntartalmának 60%-a, káliumtartalmának 50%-a és foszfortartalmának 20%-a is veszendőbe mehet.
Valószínűleg sokan ismerik a ribiszkét, viszont egy közeli leszármazottját, a ribiszkeköszmétét, már annál kevésbé. A következőkben a két gyümölcsöt mutatjuk be röviden!
Az automata öntözés terjedésével sokan nem veszik figyelembe, hogy a víznek nemcsak áldásos, hanem káros hatásai is lehetnek. Lássuk, melyek ezek a hátrányok!
Az ördögnyelvkaktusz (Ferocactus latispinus) a kaktuszfélék (Cactaceae) családjába tartozó 20-30 cm magasra is megnövő szobanövény. Nevét valószínűleg a félelmetes kinézetű, hosszú horgas töviseiről kapta. Tövisei kifejezetten erősek, ezért legyünk mindig óvatosak a növény körül!
A kedvezőtlen elhelyezés és a rendszertelen öntözés, a túl száraz hely levélhulláshoz és levélelhaláshoz vezet. Tegye meleg, fényes helyre, öntözze rendszeresen és párásítson környezetében!
A gyapjaslepke nagyon sokféle növényt károsít. A legtöbb magyarországi fa -és cserjefaj megfelel számára, gyümölcsökön, szőlőn, sőt még egyes tűlevelűeken is okozhat kárt<p>Az azonos fafajokból illetve azonos korú fákból álló erdő kedvező helyet jelent számára. Hosszú távon érdemes elgondolkodni, azon, hogy heterogénebb erdőt telepítsen. Kis területen a védekezés első lépése lehet a petecsomók eltávolítása, de ez az Ön által említett nagyobb erdőbentúlzottan költséges eljárás lenne. <p>A gyapjaslepke ellen kémiai szerekkel (pl. Dimilin 25 WP, Nomolt 15 SC) is védekezhet, de csak odafigyeléssel, körültekintéssel. Javaslom inkább a környezetkímélő szereket pl. a Bacillus thuringiensis tartalmú Dipelt illetve kitinszintézisgátló szereket. <p> Ezek a szerek nem hatnak azonnal, a lárvák még egy ideig táplálkoznak, majd elpusztulnak.
A muskátli leveleit a bagolylepkék (káposzta-bagolylepke, gamma-bagolylepke, gyapottok-bagolylepke) lárvái károsíthatják. Csak a fiatal bagolylepke lárvák ellen lehet hatékonyan védekezni Mospilan nevű szerrel.<p>A levelek sodródásának valószínű, hogy a muskátlit gyakran károsító xantomonaszos betegség az oka. Ehhez azonban látni kellene a tüneteket. Ha először egy ék alakú vizenyős folt jelenik meg a levélerek között, mely fokozatosan elbarnul, elfeketedik s végül elszárad a levél, akkor ez a betegség az oka. Ellene a baktériumok ellen is jó gombaölő szerekkel (rézhidroxid, kasugamicin) védekezhet. A már fertőzött töveket azonban jobb elpusztítani.
A Nősziromfélék családjába tartozó Acidanthera bicolor magyar neve Abesszin kardvirág. Fehér virágú növény, amely augusztustól októberig virágzik. Május közepétől ültethető 8-10 cm mélyre. Napos termőhelyet igényel. A kardvirághoz hasonlóan kell gondozni.
A fonnyadás oka valószínű a rendszertelen vagy kevés öntözés és a magas hőmérséklet. A túlzottan meleg szobában a fiatal levelekhez már nem tud a növény elég vizet eljuttatni. Öntözze gyakrabban növényét és párásítson körülötte!