396. Paradicsompalánta ültetése a kertbe: ezekre figyeljünk!
A paradicsom palántát a fagyok elmúlásával kiültethetjük a kertbe. Mutatjuk, mire kell odafigyelni!
A paradicsom palántát a fagyok elmúlásával kiültethetjük a kertbe. Mutatjuk, mire kell odafigyelni!
Könnyű dolga lett a bécsieknek: már egyetlen pillantással ráismerhetnek a város határain belül termett zöldségekre, gyümölcsökre. A Bécsi Mezőgazdasági Kamara ugyanis külön márkajelet vezetett be ezeknek a termékeknek. A „Stadternte Wien” címkét azok a bécsi gazdaságok használhatják, amelyek megfelelnek az előírt minőségi és származási szabályrendszernek.
Az otthon nevelt bazsalikomnak sokkal intenzívebb, finomabb az íze, mint a boltinak. Most megmutatjuk, hogyan kell magról vetni!
Az oxigéngáz nagy mennyiségben fordul elő a levegőben kétatomos molekulák, O2 formájában. A légkör 21%-át alkotja. Színtelen, szagtalan gáz viszont a hiányát hamar észreveszed. Nagyon reaktív anyag, táplálja az égést és az oxidációs folyamatokat.
Egyeseknek ismerős lehet a helyzet, hogy a családi, pihentető vakációzás után fáradtabban tértek haza, mint ahogy elindultak. Ez alapvetően két dolog miatt fordulhat elő. Az egyik az, hogy a kecsegtető programok és látnivalók nem engedtek pihenni, a másik dolog pedig a rosszul kiválasztott gyerekbarát szálloda. Foglaláskor sok hotel leírásában szerepelhet ez a bűvös kifejezés, amit folyamatosan vadásznak a gyanútlan szülők. De érdemes a dolgok mögé nézni ezzel kapcsolatban, mert könnyen egy embert próbáló tortúrává válhat álmaink nyaralása.
A büdöske vagy más néven bársonyvirág (Tagetes sp.) valóban rendelkezik ilyen tulajdonsággal, mivel illóolaja olyan anyagot tartalmaz amely elűz számos káros baktériumot, férget, gombát, egyéb talajlakó kártevőt és a gyümölcsfákat is védi levéltetű-inváziótól. Emiatt gyakran ültetik konyhakertbe is. Főleg paradicsommal és uborkával összeültetve ajánlott. Díszíti a spenót és saláta sorokat.
A golgotavirág (Passiflora) nemzetség több faját is termesztik nálunk mint szobanövényt, ezért pontosan nem válaszolhatok arra a kérdésére, hogy ehető-e az Önnél termőre fordult növény. <p> Az biztos, hogy az ízletes golgotavirágot (Passiflora edulis) a tópusokon ehető gyümölcse miatt termesztik. E fajnak a gyümölcséből kiszedett magvakat el lehet vetni, ahogy a a kék-fehér virágú kék golgotavirág (Passiflora caerulea) magjait is.
Hűvös, csapadékos időben sajnos számítanunk kell a paradicsom legveszedelmesebb betegségének megjelenésére: ez a paradicsom fitoftórás betegsége, melyet paradicsomvésznek is neveznek. A vegyi védekeznek csak a betegség megjelenése előtt van eredménye: kontakt szerek közül kaptán, mankoceb tartalmú, szisztemikus szerek közül benalaxil, efozit hatóanyagú szerekkel kell május végétől kezelnünk a töveket.
A követekező cikk az idei évben járványszerűen elszaporodó fitoftóra gomba kártételéről szól. Valószínű, ez okozhatja az Ön kertjében is a gondot.
A Solanum muricatum nemcsak ausztrál dinnyebokor néven ismert, használják még a tojásdinnyét, a dinnyefát, körtedinnyét is. Rokonságban van a padlizsánnal, a burgonyával és a csucsorral. Ahhoz, hogy sokáig éljen, a földjét mindig tartsa enyhén nedvesen. Tegye meleg és világos helyre. Biztosítson neki magas páratartalmat. A dinnye a burgonyafélék családjába tartozik (csakúgy mint a paradicsom vagy a paprika), így jól hasznosítja a ló-, sertés- és juhtrágyát, de gazdaboltokban kapható műtrágyát is használhat (de megfelelő a virágos növények számára összeállított tápoldat is). Télen alacsony hőmérsékleten, lehetőleg világos helyen, visszafogott öntözés mellett a leanderéhez hasonló módon teleltetheti, de megoldható szobában is. Ez utóbbi esetben könnyen megnyúlhat a magas hőmérséklet miatt. Második évben késő tavasszal ki lehet ültetni szabadföldbe, tápanyaggal kifejezetten jól ellátott, morzsalékos talajba. A tápanyaggal és sok vízzel ellátott növények ehető termésekkel ajándékoznak meg minket akár már az első évben is, és jó néhány maggal, melyekből új növényeket szaporíthatunk. További információ: Frei Ferenc, Pálmaliget Kertészet http://www.palmaligetetmagyarorszagnak.com/