396. Fehér virágsziget tervezése
Az árnyas belső udvarokat is barátságossá varázsolja egy kerek ágyás. Legmegfelelőbbek a fehér virágok és a fehér rajzolatú lombok, mert ezek a szerény fényviszonyok között is világosságot sugároznak.
Az árnyas belső udvarokat is barátságossá varázsolja egy kerek ágyás. Legmegfelelőbbek a fehér virágok és a fehér rajzolatú lombok, mert ezek a szerény fényviszonyok között is világosságot sugároznak.
Az év ötödik hónapjában járunk, amely legtöbbek számára a legkedvesebb időszak. Minden virágzik, zöldül, és az utolsó fagyos éjszakáknak is búcsút intünk, ugyanakkor a kártevők és kórokozók is teljes gőzzel munkába állnak. Lássuk, milyen teendők várnak ránk májusban a kertben!
2011-ben a tiszafát szavaztuk meg az Év Fájának, az idén pedig a májusfaként is ismert zselnicemeggyre (Prunus padus) esett a választás. Az Országos Erdészeti Egyesület célja ezzel a mozgalommal, hogy az emberekkel jobban megismertessék a hazai erdők kevésbé ismert fafajait.
A Goethe mályva - vagy latin nevén Goethea strictiflora (syn. Goethea cauliflora) - a mályvafélék családjába (Malvaceae) tartozó, 2-4 méter magasra is megnövő Dél-Amerikában őshonos növény. Lássuk, milyen gondozást igényel ez a különleges növény!
Valószínűleg sokan ismerik a ribiszkét, viszont egy közeli leszármazottját, a ribiszkeköszmétét, már annál kevésbé. A következőkben a két gyümölcsöt mutatjuk be röviden!
A növény tudományos neve: Portulacaria afra ”variegata” Szegfűvirágúak rendjébe tartozó pozsgás növény, hazája Dél-Afrika. Az alapfaj (Portulacaria afra) az afrikai elefántcserje tarka levelű változata. Húsos szára és levele a víz tárolására szolgál. Növekedése lassú, ezért kiválóan alkalmas bonsai nevelésre. A fagyokat nem tűrő növényt egész évben lehet a lakásban tartani, világos helyen, pl.: ablakpárkányon, vagy tavasztól őszig kint a szabadban, a tűző napot is bírja. Tartási hőmérséklet 10-24 ° C. Viszont télen is magas a fényigénye! Alacsony vízigényű, de nagy hőségben lehet rendszeresen locsolni. Talajára nem kényes. Általános keverék 3 rész homok, perlit, vagy akadama bonsai föld, 2 rész általános virágföld, 1 rész apró szemű mészkő, vagy azt helyettesítő anyag. Öntözése a föld átnedvesítésével történik, amelyet aztán hagyunk kiszáradni. Tápanyag utánpótlásra évente kétszer (április, július) van szükség. Erre a célra használhatunk vízben oldott, vagy darabos trágyákat, magam a szerves trágyát preferálom. Szaporítása legegyszerűbben leveles dugvánnyal történhet, a tavasztól-őszig tartó időszakban. Túlöntözése szár-rothadást okozhat, ilyenkor nemcsak a levelek, de vastagabb ágrészek is leeshetnek a növényről! Páratartalom igénye a vízigényhez igazodóan alacsony!
Szép kis növényke! Valószínűleg párahiány miatt száradnak a levélcsúcsok. Nem kell többször locsolni, hanem naponta egy-kétszer állott vízzel permetezze a leveleket.
Ültessen a balkonládákba virágzó, vagy levelükkel díszítő növényeket, melyek bírják a telet. Ültessen lassú növésű kistermetű örökzöldeket, mint a szavára álciprus ’Nana Aureovariegata’, a mocsári álciprus ’Rubicon’, a közönséges luc ’Herény’, ’Little Gem’, a havasi törpefenyő ’Hesse’, ’Gnom’, ’Mops’, ’Mugo’ változatait. Ha a kékes színt kedveli akkor választhatja az andalúziai jegenyefenyő ’Horstmann’ változatát. Ha sárga színt kíván akkor variálja növényeit egy szavára álciprus ’Golden Mop’ változatával. De ne csak örökzöldeket ültessen! Variálja őket lágyszárúakkal, kétnyáriakkal, miniatűr örökzöld lomblevelű cserjékkel. Rakjon árvácskát balkonládáiba, mely színei és változatai száma határtalan. Ősszel sokáig, tavasszal pedig már korán virágzik és díszíti virágládánkat. Ültessen tőzegmirtuszt, vagy fajdbogyót. Egy kicsike kis örökzöld, mely nyáron rózsaszín harang alakú virágokat hoz, amelyből télre piros bogyók fejlődnek. Karácsonyra igen mutatós növényke válik belőle, mely mind a balkonládában, mind az ünnepi asztalon jól mutat. A balkonládák növényeinél ügyeljenek arra, hogy a talajuk ne száradjon ki. Folyamatosan pótolja a vízmennyiséget. Teheti ezt úgy, hogy hideg vízzel öntöz fagymentes napokon, vagy a talajra havat tesz, mely folyamatosan elolvad. Az erikafélék is nagyon kedvesek télen az ablakunkban. Levelei örökzöldek és kicsik. Virágai dúsan nyílnak a hajtások végén az enyhébb téli napokon szinte decembertől márciusig.
A képen egy viharvirág, vagy cseppecskevirág látható (Osteospermum).A talaj nagyon fontos számára: meleg, napos helyet biztosítson neki, tápanyagban gazdag, jó vízgazdálkodású talajt igényel. Ha nem jó a talaj Önnél, akkor tőzeg és komposztált marhatrágya 1:1 arányú keverékét ajánlom ültetésre, a gödör aljára legalább 20-30 cm vastagságban eltaerítve.Ezek a növények nagyon szép törpecserje jellegű növények. Vannak közöttük egynyári és évelő is. Van olyan évelő faj, ami fegyérzékeny, ezeket teleltetni kell. Azt javaslom, hogy mindenképpen teleltesse, akkor nem lehet baj! A túl sok vizet nem szereti, viszont a tápanyagot rendszeresen adagolni kell neki. Az árnyékot nem szereti, tartósabb ideig a virágai kisebbek lesznek, el is pusztulhat árnyékban. Ha sok az eső, akkor érzékenyek a szürkepenészre, ez a leveleken látszik, azonnal védekezni kell, Vegesol nevű szerrel, de számos szer jó még ezen kívül.
Üdvözlöm! A murvafürtnek (Bougainvillea) telelés közben 7-10 C a legmegfelelőbb. Ha állandó a hőmérséklet (7-10°C), akkor tavasszal a levelek is meg szoktak maradni. valószínüleg azért hullik le a levél, mert a hőmérséklet néha lesüllyedhet a kívánt hőmérséklet alá. A helye jó, mert ő nagyon meleg, napos helyet szeret. Azt javaslom, hogy a földje legyen laza, jó vízgazdálkodású, akár tőzeggel lehet lezítani, illetve a tápot kéthetente adja, nagyobb nitrogén és nagyobb kálium arányban. A nitrogéntől a növény zöldebb lesz, a káliumtól ellenállóbb. Persze foszfor is kell neki, csak enyhébb dózisban. A hoszzú, megugrott hajtásait csípje vissza, ezzel is virágzásra lehet serkenteni. Szerintem fog virágozni, ha betartja a tanácsokat, illetve, nem kell még nyáron sem agyon öntözni! Csak mértékkel! Ilyen csodás a murvafürt, ahol otthon érzi magát Még több hasznos info: Hogyan gondozzuk a murvafürtöt? (Bougainvillea) Citrusfélék, leander, murvafürt: dézsás növények felkészítése a szezonra A murvafürt (Bougainvillea) téli gondozása