396. Paradicsompalánta ültetése a kertbe: ezekre figyeljünk!
A paradicsom palántát a fagyok elmúlásával kiültethetjük a kertbe. Mutatjuk, mire kell odafigyelni!
A paradicsom palántát a fagyok elmúlásával kiültethetjük a kertbe. Mutatjuk, mire kell odafigyelni!
Könnyű dolga lett a bécsieknek: már egyetlen pillantással ráismerhetnek a város határain belül termett zöldségekre, gyümölcsökre. A Bécsi Mezőgazdasági Kamara ugyanis külön márkajelet vezetett be ezeknek a termékeknek. A „Stadternte Wien” címkét azok a bécsi gazdaságok használhatják, amelyek megfelelnek az előírt minőségi és származási szabályrendszernek.
Az otthon nevelt bazsalikomnak sokkal intenzívebb, finomabb az íze, mint a boltinak. Most megmutatjuk, hogyan kell magról vetni!
Az oxigéngáz nagy mennyiségben fordul elő a levegőben kétatomos molekulák, O2 formájában. A légkör 21%-át alkotja. Színtelen, szagtalan gáz viszont a hiányát hamar észreveszed. Nagyon reaktív anyag, táplálja az égést és az oxidációs folyamatokat.
Egyeseknek ismerős lehet a helyzet, hogy a családi, pihentető vakációzás után fáradtabban tértek haza, mint ahogy elindultak. Ez alapvetően két dolog miatt fordulhat elő. Az egyik az, hogy a kecsegtető programok és látnivalók nem engedtek pihenni, a másik dolog pedig a rosszul kiválasztott gyerekbarát szálloda. Foglaláskor sok hotel leírásában szerepelhet ez a bűvös kifejezés, amit folyamatosan vadásznak a gyanútlan szülők. De érdemes a dolgok mögé nézni ezzel kapcsolatban, mert könnyen egy embert próbáló tortúrává válhat álmaink nyaralása.
Néhány zöldség, amely homokosabb talajba is ültethető: cukkini, paradicsom, tök, bab, borsó, hagyma, csicsóka, petrezselyemgyökér, sárgarépa, kukorica egyéb gumós növények. Néhány virág: varjúháj, sárkányfű, pázsitszegfű, gólyaorr vagy geránium, kökörcsin, (orvosi) zsálya vagy kövirózsa, Zinnia (legényvirág). Néhány cserje, fa: borbolya fajták, nyári orgona, a sárga színű seprűzanót. Mivel a homokos talajban kevés a tápanyag, ezért ha lehetősége van rá, akkor időnként szerves trágyázza meg a földet, mindez viszont mit sem ér, ha nem öntözi rendszeresen. A homokos talaj hamar átereszti a vizet, ezért gyakrabban kell öntözni, de valószínűleg ezt már ön is kitapasztalta.
Üdvözlöm! Szinte biztos, hogy a vetőmag minősége rossz, hiszen ha simán vízbe áztatja, akkor is ki kellene kelnie a magnak! Vásároljon kész palántákat, már elkésett a vetéssel szerintem! A dinnyét 5-6 hetesen jó kiültetni, de azért arra figyelni kell, hogy fagy ne legyen!
Igen, lehet, de ezen kívül sok mindentől függ. Jó lenne, ha tudna fotót küldeni erről. Mivel lettek beöntözve? A hőmérséklet, víz megfelelő a palántáknak? Kártevő jelét nem látja a leveleken? Nagyon kevés az információm, talán a fotó segítene. Köszönöm előre is.
Az apró légyszerű, repkedő muslicák valószínűleg a talajból bújtak elő, a fejlődésük számára kedvező meleg időjárás következtében. Azelőtt is a talajban voltak, csak várták a megfelelő alkalmat a kifejlődésre. Különösen nem ártalmasak a növényekre, de jelenlétük mindenképpen zavaró. Az állatkák eltüntetésére javasolt az Actara 25 WG (permetezéssel) vagy a Basudin, ami egy általános talajfertőtlenítő szer. Ez utóbbit a földre kell szórni, majd öntözze meg. A kezelést ajánlott 2x elvégezni 10-14 nap különbséggel. Csak arra ügyeljen, hogy a permetezést ne zárt térben (lakásban) végezze, mert ártalmas lehet az egészségre.
Tisztelt Tordai József! Régen a timsót valóban használták, de én inkább az Actara nevű szert ajánlanám! Egy levél szert 10 liter vízbe kell feloldani és azzal beöntözni a növényt! Az élelmezésügyi egészségügyi idő és töménység: almatermésűek (alma, körte) levéltetvek, aknázómolyok, vértetvek 18–30 g/100 l víz 28 nap őszibarack levéltetvek 14–16 g/100 l víz 14 nap burgonya burgonyabogár 80 g/ha 7 nap paprika, paradicsom, uborka levéltetvek és üvegházi molytetű 10–40 g/100 l víz 3 nap káposztafélék (brokkoli, bimbóskel, fejeskáposzta, kelkáposzta, karfiol, kínai kel, karalábé) levéltetvek és földibolhák 20–60 g/100 l víz 7 nap dohánytripsz 200 g/100 l víz dísznövények nyugati virágtripsz 200 g/100 l víz napraforgó levéltetvek 60 g/ha 21 nap dohány levéltetvek 200 g/ha 14 nap vöröshagyma tripszek 200 g/100 l víz 7 nap őszi kalászosok (őszi búza, őszi árpa, tritkálé) levéltetű, gabonapoloska 80-100 g/ha, 160 g/ha 14 nap szőlő gyökértetű 30 g/100 l víz 14 nap c seresznye, meggy, szilva levéltetvek, aknázómolyok, cseresznyelégy 30 g/100 l víz 14 nap