446. Ez az egyik legkorábban virágzó, strapabíró cserje
A téli jázmin az egyik legkorábban virágzó díszcserje, ami túl sok törődést nem igényel. Sövényt is lehet belőle nevelni!
A téli jázmin az egyik legkorábban virágzó díszcserje, ami túl sok törődést nem igényel. Sövényt is lehet belőle nevelni!
A fekete és a zöld tea rendszeres fogyasztásának jótékony hatását számtalan kutatás igazolta, így aki napi szinten legalább egy csészével iszik, az elmondhatja, hogy nemcsak gondol az egészségére, hanem tesz is érte valamit.
A PTE Botanikus Kertjében a tavasz előjeleként kibújt a téltemető, a hunyor és hamarosan követik őket az alábbi kis csodák.
Sok kedvelt dézsás növény megvásárolható magas törzsűként, gömbölyű koronával. Ahhoz, hogy megőrizzék formájukat, éveken át szépek maradjanak, rendszeresen metszenünk kell őket.
Ha napos a teraszod vagy az előkerted, és már unod a muskátlit, akkor ezek a növények jól fogják érezni magukat!
Kedves Éva! A képen egy kroton, a Green Bell (Codieaum variegatum) van. Az igényei megegyeznek a sima krotonéval. Egy korábbi cikkünket szeretném figyelmébe ajánlani: http://www.edenkert.hu/szobanoveny/gondozas-es-apolas/csodacserje-kroton-codiaeum/3240/
A kecskerágó pajzstetű ellen így tud védekezni: A kecskerágó-pajzstetű ellen a bokor fás részeit és leveleit is kezelni kell, rovarölő szeres permetezéssel, de előtte metssze vissza a bokrot, amennyire lehetséges. A levágott részeket semmisítse meg (égesse el). A megmaradt ágakat, vesszőket kefével dörzsölje le, majd erős vízsugárral verje le. A permetezésre elsősorban felszívódó szerek alkalmasak: a szabadforgalmú szerek közül az Actara. 2-3 alkalommal permetezze a bokrot 8-10 napos időközzel. A pajzstetű hím egyedei hosszúkásak, fehéres színűek, a nőstények szélesebbek és barnás színűek. A lehullott, fertőzött leveleket gyűjtse össze, a már nem élő növényi részeket a kártevők elhagyják.Tapasztalatok szerint a kecskerágón kívül más fás növényeket is megfertőzhet, ezért érdemes a szomszédos fákat, bokrokat is egyszer lepermetezni, valamint a későbbiekben figyelni. A csíkos kecskerágó (Euonymus europaeus) - 1. rész Mit érdemes tudni a kecskerágó-pajzstetűről (Unaspis euonymi)?
Tisztelt Buzás Csaba! A cserjés vérszilva sajnos nem tűri az árnyékot, ezért piros levelei bezöldülnek. Jó árnyéktűrő például a piros levelű japánjuhar (Acer palmatum 'Ornatum'); a flamingó juhar (Acer negundo 'Flamingo'), ez zöldes rózsaszínű levelű; a fehér-tarka boglárkacserje (Kerria japonica 'Picta') és a sárga-tarka levelű som (Cornus alba 'Argenteomarginata'). Üdvözlettel: Mezős Balázs kertészmérnök
Sajnos nem látszik jól, de a tipp az pajzstetű. Víz és szappanA kemény levelű növényekről, pl. a kukoricalevélről (Aspidistra), a citrusfélékről, a csodacserjéről (Codiaeum), a dracénáról, a fikuszról, a borostyánról és az orchideákról szappanos vízbe mártott szivaccsal is eltávolíthatjuk az enyhe pajzstetűfertőzést. Ügyeljünk rá, nehogy a sok ezer tojás némelyikét a növény egészséges részére juttassuk, amikor a tetveket eltávolítjuk. A kemény levelű növényekről puha ecset és szappanos víz segítségével eltávolíthatjuk az enyhe pajzstetű-fertőzést. Denaturált szeszA pajzstetvek eltávolításának leghatékonyabb módszere, ha denaturált szeszbe mártott vattadarabbal letöröljük a növényt. Ilyenkor a viaszos pikkely feloldódik, és nagy valószínűséggel a peték is elpusztulnak. Ez esetben is vigyázzunk, nehogy továbbterjesszük a petéket. Erre a célra gint is használhatunk. A különálló pajzstetveket és petéiket denaturált szeszbe mártott vattadarabbal ártalmatlaníthatjuk. Kontakt rovarölőkEzek a növényvédő szerek csak akkor tudják kifejteni a hatásukat, ha a vegyi anyag közvetlenül érintkezik a pajzstetű-lárvákkal. A házban vagy üvegházban nevelt növények egész évben aktívak, így nehéz eltalálni a rovarirtás megfelelő időpontját. Kivételt talán csak a hidegházban nevelt szőlő vagy a belső udvaron nevelt dézsás növények képeznek. Az áttelelő pajzstetveket csak akkor irthatjuk ki, ha a növény teljesen nyugalmi állapotban van. A kontakt rovarölő szert permetezzük a növényre, így kiírthatjuk a lárva-állapotot elért pajzstetveket. KátrányolajTélen kátrányolaj segítségével irthatjuk ki a nyugalmi állapotú szőlővesszőkön élősködő áttelelő pajzstetveket. Szisztemikus rovarírtókEzek a növényvédő szerek úgy irtják ki a pajzstetveket, hogy megmérgezik a növény nedveit, így mind a bábok, mind az őket tápláló nőstények elpusztulnak. Néhány hatóanyaguk azonban mérgező bizonyos dísznövények számára is, ezért körültekintően válasszunk. A páfrányok többsége rosszul tűri a növényvédő szereket. Ne használjunk dimetoátot cineriára, begónia, páfrányok és mikulásvirág védelmére. AzA szisztemikus növényvédő szerek golyó alakban is kaphatóak. A földbe helyezve megmérgezik a növény nedveit. Egyéb gonsozási tippek >>
Tisztelt Kertbarát! Igen a képeken a kecskerágón a lisztharmat kórképe láthat, melyet az ember az újával végig simít akkor szét lehet kenni a spóra tartókat. Az elmosódott lisztszerű bevonat így egészen biztos hogy lisztharmatra utal. Védekezésnek jó a Topsin-M 70WDG de ez a szer II.- es forgalmi kategóriájú szer. Amit helyette ajánlanék, az a Topas 100EC mely III-as forgalmi kategóriájú szer, és díszfák díszcserjék kultúrában is engedélyezett. Jó kertészkedést! Mezős Balázs növényvédő,szakmérnök kertészmérnök