4551. Semmisítsük meg a fertőzött növényi részeket!
Egy paprikatermesztő szakember jótanácsa: A trágyakazal és a komposzt nem szemétdomb, nem szabad meggondolatlanul mindent rádobálni!
Egy paprikatermesztő szakember jótanácsa: A trágyakazal és a komposzt nem szemétdomb, nem szabad meggondolatlanul mindent rádobálni!
Illatosak, színesek, ízesek és néha lenyűgözőek. Számtalan indok, hogy kertünkbe ne csak unalmas tuja hanem változatos cserjék is kerüljenek.
A 2017-es Tallinni Virágfesztiválon a FŐKERT hozhatta el a legjobb külföldi versenyzőnek járó díjat a Victor Vasarely ihlette monokróm kertjével.
A paprikatermesztés során a takácsatkák és a szélesatka is jelentős károkat okozhat. Lássuk, hogyan védekezhetünk ellenük.
Rossz helyzetben van a magyar almatermesztés, mivel például nagy a termésmennyiség évenkénti ingadozása, az össztermésen belül nagy az ipari alma aránya, a csökkenő termőterület mellett pedig a korszerűnek minősíthető ültetvények aránya is alacsony - állapítja meg a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (FruitVeB) legfrissebb összegzése.
Először is fontos a megfelelő helyszín kiválasztása. Az üvegházat napos helyre építse! Ezek az építmények tavasszal sok fényt igényelnek, hiszen ekkor fejlődnek a palánták illetve ősszel is, a kései zöldségfajták miatt.<p>A növényházakat előregyártott elemek segítségével könnyen létrehozhatjuk. Néhány hasznos tipp. Az üvegházakhoz lehet kapni fémalapokat is, de a betonon stabilabban áll. Alapozás nélkül is lehet építeni, de csak, ha a felállítási hely vízszintes és kellően elegyengetett. Az alumínium vázszerkezet könnyű, de stabil és nem rozsdásodik.<p>Üvegház építésével kapcsolatosan Peter Himmelhuber "Melegágyak, növényházak, komposztérlelők, növénytartók" c. könyvében sok hasznos információt talál.<p>Az építőelemek pedig mindegyik nagy barkácsáruházban beszerezhetőek.
Csak azt tudom javasolni Önnek, hogy próbálja a kihajtott részt életben tartani! Ehhez talán segítségül szolgálhat, ha tudja, hogy az enciánfa napos-félárnyékos helyet kedvel. Nyáron szabadban is tartható. A növekedés idején bőségesen kell öntözni. Hetente tápoldatozza! A teleltetés előtt pedig a cserép szélétől számítva mintegy 50 cm-re vissza kell vágni a hajtásait.
A szobafikuszt gyakran megtámadják a levéltetvek, pajzstetvek, esetleg más kártevők vagy kórokozók. A levéltetvek a friss hajtásokkal és a zsenge levelekkel kezdik. Szívogatásuk nyomán megfodrosodnak a levelek. Védekezni ellenük szobanövényekhez való kártevőirtóval lehet, amely a rovarirtókhoz hasonló, spré formában kerül forgalomba. Környezetbarátabb módszer, hogy a növényt alaposan megfürdetjük, fizikailag eltávolítva a tetveket. Ilyenkor arra kell ügyelnünk, hogy ne fertőződjön vissza.
A kártevő azonosításához, tudnom kellene, hogy milyen tüneteket okoz a növényén.<p>Ha ezek az állatok 1-3 mm-es nagyságúak és a leveleken ezüstös szívogatásnyomok illetve feketésbarnán csillogó ürölék található, akkor tripszekről van szó. Ellenük deltametrin vagy dimetoát hatóanyagú szerrel tud védekezni.
A levelek hullásának az oka valószínű a kevés páratartalom illetve a kevés nedvesség. <p>Ügyelni kell arra, hogy a földje ne száradjon ki soha. A levegő páratartalmát permetezéssel növelhetjük. Az is kedvező hatású, ha a növény cserepét nedves kaviccsal töltött tálba helyezzük.