4631. KSH: csütörtökig tölthető ki online a gyümölcsösültetvény-összeírás kérdőíve
A gazdák csütörtökig tölthetik ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) gyümölcsös ültetvények összeírására vonatkozó online kérdőívét - hívta fel a figyelmet a KSH.
A gazdák csütörtökig tölthetik ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) gyümölcsös ültetvények összeírására vonatkozó online kérdőívét - hívta fel a figyelmet a KSH.
Növényrajongóknak kihagyhatatlan program a négynapos hétvégén a tavaszi orchidea és bromélia kiállítás, melynek idén központi elemei a Dendrobiumok.
Úgy tűnik, hogy hozzá kell szoknunk a szélsőséges időjáráshoz. Az idei tél is feladta a leckét. A fagyhatás kivédésében próbálok segíteni ezzel az első, korai felhívással.
Újabb külföldi burgonyában talált kártevőt a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih), a 11,5 tonna fertőzött szállítmány Romániából és Ausztriából származik - tette közzé a hivatal csütörtökön a honlapján.
Bőven száz fölött van a hazánkban engedélyezett növénykondícionálók, talajkondícionálók és mikrobiológiai készítmények száma. Érdemes használni ezeket? Mikor, melyiket vegyem meg? Pontosan milyen betegségre jók?
Az ananász hajtáscsúcs nagyon könnyen gyökeret ereszt, magas páratartalom nem is szükséges ehhez. Túl nedvesen nem szabad a gyökereztetési idő alatt a közegét tartani! Óvatosan meg kell emelni, ha nem mozdul, akkor már van gyökere. Erőltetni nem szabad!
Először meg kell nézni, hogy megfelelőek -e a körülményei: a növény a tűző napot és a huzatos helyeken nem bírja, ezért ilyen helyre ne tegyük. Szűk cserépben érzi jól magát, a vízigénye alacsony, csak akkor locsoljuk meg, amikor a földje felső harmada már száraz (kb. kéthetente). Szerencsés esetekben, ha a növény kedveli a helyet, és nem locsoltuk túl, valamint a lakás hőmérséklete ideális számára ( 20 fok), akkor majd virágzik. A virághozatalra való serkentéshez a tápoldatozást ajánlom, de csak keveset igényel.
A rossz hírrel kezdem: É-i fekvésű lakásban képtelenség növényt tartani, hacsak nem pótolja a fényt mesterséges megvilágítással, legalább napi 5-6 órán keresztül! A fikuszféléknek különösen magas a fényigényük, saját élőhelyükön is a tűző napon érzik jól magukat! Bővebb információt talál a www.yamadori-bonsai-hungary.hu oldalain a fikuszokról szóló cíkkben. Olvassa el hozzá a bonsai fényigénye című cikket! Átültetése a fotók alapján indokolt! Ellentétben a dísznövények átültetésével, a bonsai átültetésénél fontos szempont, hogy a növénynek harmonizálnia kell a tállal színben, formában és nagyságban is! Ebben az esetben mivel a növény nem bonsai tálban van elhelyezve, nem szükséges az elvhez ragaszkodni. A kaspó alkalmazásánál ügyelni kell arra, hogy ne álljon benne a víz, ellenkező esetben ez gyökérrothadást okozhat! A fent leírt készítményt nem ismerem, de általános "gyógyításra" való szer nem létezik! Próbáljon meg az átültetés során megszabadulni a hangyáktól. A boly zaklatása során új amúgy is új élőhelyet keresnek! Átültetésnél figyelembe kell venni, hogy ne boruljon fel a gyökérzet, (mint felszívó egység) és a lombozat, (mint párologtató egység) aránya. Egyébként ez a faj jól tűri a nyári átültetést is! üdvözlettel Katona Ervin
Gyönyörű növény. Amit szeret: Átlagosan meleg környezetet igényel - a levegő hőmérséklete télen se hűljön 10 °C alá, nyáron pedig ne emelkedjék 20 °C fölé. Világos helyre, de a közvetlen napsugárzástól védve helyezze el. De óvatosan, mert nem tesz neki jót, ha világos helyről hirtelen rossz fényviszonyok közé állítja. Nyáron bőséges vizellátást kíván, télen majd kevesebb is elég, a földkeveréket elegendő éppen csak nedvesen tartani. Magas páratartalmat igényel, gyakran permetezze vízzel. Óvja a huzattól. Áprilistól szeptemberig tápoldatozza 2-3 hetente. Kétévente ültesse át a növényt tavasszal, amikor észreveszi, hogy a cserepet kinőtte. Használjon túlnyomórészt földből álló ültetőközeget. Ügyeljen a megfelelő műtrágyázásra és átültetésre, mert alacsonyabban növő leveleit ledobhatja, és ezek már nem nőnek újra. Betegségei fonnyadó levelek: a túl bőséges vagy túl kevés öntözés következtében a levélcsúcsok megfeketedhetnek és a levelek fonnyadásnak indulhatnak, túlöntözéskor a levelek megsárgulnak; csak olyankor öntözze a növényt, amikor a földet érintésre száraznak érzi kártevők: gyakori veszélyt jelentenek az atkák, amelyek a puha szövetekből szívogatják a nedveket, különösen a hajtásvégeken; az általuk termelt mézharmat pedig ösztönzi a feketepenész képződését. Nyáron kéthetente permetezze le rovarölő szerrel. A pajzstetvek is gondot jelenthetnek: denaturált szeszbe áztatott ronggyal finoman törölje le a levelek hátoldalán található apró barna korongocskákat.