4676. Biztonságos és egészséges kertészkedés: ezekre figyelj oda!
Sokan vagyunk, akik szívesen töltik minden szabadidejüket kertészkedéssel, de vajon odafigyelünk-e eléggé arra, hogy kedvenc hobbinkat egészséges és biztonságos határok között űzzük?
Sokan vagyunk, akik szívesen töltik minden szabadidejüket kertészkedéssel, de vajon odafigyelünk-e eléggé arra, hogy kedvenc hobbinkat egészséges és biztonságos határok között űzzük?
Lassan a szezon végéhet közeledik a szamóca, újra áremelkedés várható. Még most főzzön be télire, aki szeretne!
Több száz ligeti fát veszélyeztet az építkezés és a közművesítés: Az Építési Szabályzat módosításával szentesítenék a további parkrombolást?
A magunk készítette italokkal – főleg ha némi kísérletezésre is időt szántunk – nagy elismerést vívhatunk ki nyáresti vendégeink körében. Mivel a tinktúráknak is az alkohol az alapja, ezek az italok is kivonják a hatóanyagot a növényi alapanyagokból, így az alkohol kellemes hatása mellett az emésztésnek is jót tesznek – megfelelő mennyiségben fogyasztva.
A korábbi hetek kánikulai szárazsága főleg a kártevők (rovarok, atkák) terjedését segítette. A záporok, esők hatására kialakult párás melegben a levéltetvek kifejezetten jól érzik magukat. Több faj gazdacserés, elhagyják a gyümölcsfák hajtásait és a lágyszárú növényekre pl. zöldségekre költöznek.
Levéltetű , jól gondolta. A ragacsosság a mézharmattól van, mert a tetvek miatt nem tud a növény lélegezni. A korompenész gombái megszaporodnak rajta és ezért szárad el a növény levele. A növények lemosása sokat segít, de lehet a boltokban kapni olajos permetezőszereket: pl Vektafid. Az olaj elzárja a tetveket a levegőtől és elpusztulnak, ez is bio módszernek számít.
Örökzöld, bokros, dúsan virágzó szobanövény. Tavasztól késő őszig folyamatosan ellepik csöves, narancsvörös, fehércsúcsú, izzó cigaretta formájú virágai. Tavasztól őszig a szabadban is tartható, kisigényű szobanövény, kedveli a félárnyékot, érdemes hetente tápoldatozni a szebb virágzás érdekében.
Amikor az első levelek megjelennek, a gumót vegyük ki a régi földből, és ültessük át. Az átültetéskor az elhalt gyökereket távolítsuk el, és a gumót úgy helyezzük a cserépbe, hogy a felső egyharmada kiálljon a földből. A mély ültetést a növény nem tűri. Kezdetben kevesebb vizet igényel, később fokozatosan többet. Tíznaponta tápoldatozzuk. A gondosan nevelt, idős ciklámen sok virágot hoz. Vigyük olyan helyre, ahol nem tűzi a nap és szórt fényben van. Hűvösebb szobába például, de a teraszon is maradhat, ha nem túl szeles a helye.
Virágföld tökéletes, de tavasztól őszig tartsuk nedvesen; két öntözés között hagyjuk kicsit kiszáradni a földjét. Alulról locsoljuk, hogy a száraknál ne képződjön penész. Télen keveset locsoljuk. Páratartalom A növény magas páratartalmú levegőt igényel, máskülönben a bimbók lehullanak; állítsuk a cserepet durva homokkal felszórt tálcára, s tartsuk nedvesen. Tápoldat A nyári növekedési periódus alatt használjunk kéthetente enyhe tápoldatot. Átültetés Ha szükséges, tavasszal ültessük át. Az átültetés a növény gyors növekedése miatt esetleg a nyár vagy az ősz folyamán is szükségessé válhat. Virágföld és humusz vagy durva tőzegmoha fele-fele arányú keverékét használjuk. Ha egy kifejlett növényt már nem akarunk nagyobb cserépbe ültetni, alkalmazhatunk felszíni talajcserét is. Ötlet Jó hatással lehet a növények fejlődésére, ha a begóniás cserepeket nedves tőzeggel vesszük körül. Ezzel biztosítjuk a jótékony, nedves, párás levegőt a növény közvetlen környezetében.